policiedemonasili
8.3.2021
Kategorie: Politika

Zbytečná demonstrace síly … nebo se vláda tolik bojí?

Sdílejte článek:

JAN DOČEKAL

Není to celé trochu jinak než sdělují média? Nabízím pár postřehů přímého účastníka včerejší demonstrace na Staroměstském náměstí.

Nepleťme si demonstrace – byly totiž dnes dvě a úplně rozdílné. Na Václaváku se jednalo o akci poslance Volného, kam jsem ani neměl v úmyslu jít. Nechtěl jsem se totiž nechat pokropit chemtrails, naočkovat přes 5G sítě a chytit flákanec. Na Staroměstském náměstí naopak mělo vystoupit hodně zajímavých osobností. K těm se ještě dostanu.

Přijíždím včas, na Staromáku je už před polednem policejní kordon, který pouští pouze obyvatele Prahy. Tuším problém, protože na akci se chystá hodně lidí odjinud, kteří se budou mačkat v úzkých uličkách u policejních hlídek a budou vzteky bez sebe, že je PČR nepustí. Mezitím se vítám se známými, kteří se podplazili zábranami v polích u Berouna. Nikdy bych nevěřil, že to vyslovím, ale vítám i nelegální migranty z dalekých jižních krajin kolem Českých Budějovic, kteří museli nepozorovaně naskočit na projíždějící kamiony, aby se sem dostali.

Je pár minut před začátkem, přípravy jsou v plném proudu, ladíme detaily scénáře, do štábu dokonce přichází usměvavá policistka (vedoucí zásahu?) a někdo s ní řeší přístup na náměstí pro vystupující a pro mimopražské členy pořadatelské služby.

Poklidný obrázek lehce narušuje vzdálený hluk od policejních zábran, kde se davy lidí domáhají vstupu. Samotné náměstí přitom působí téměř liduprázdným dojmem. Teda pokud si odmyslím ohromné množství policistů. Vzpomínám si, jak jsem před lety pracoval na Staromáku v klubu U Bílého koníčka, kde jsem prožil i rok 1989. Ani tenkrát, když se hroutil režim a demonstrace byly na denním pořádku, jsem tam takové manévry nezažil.

Blíží se druhá hodina, náměstí se nepatrně zaplňuje. Mám na paměti, že maximálně povolený počet účastníků je 100 lidí. Jen netuším, jak to zákonodárce myslel. Jen samotných policistů je podstatně více než 100. Zákon uvádí vysloveně “počet účastníků” – předpokládám tedy těch, kteří chtějí svojí účastí na akci vyjádřit nějaký svůj názor a ne počet přítomných. Logicky bych tedy měl odečíst všechny policisty, záchranáře Českého Červeného kříže, televizní štáby a novináře, pořadatelskou službu, techniky od audiovizuálního zařízení, tajné policisty (nebo se říká policista v civilu?) atd. Ti všichni zde jsou pracovně. A to vůbec nemluvím o náhodných kolemjdoucích, kteří o nějaké demonstraci nemají ani ponětí – kupodivu potkávám i skupinku zahraničních turistů. Nechápu, jak se jim povedlo se sem dostat.

Ale i tak. Staroměstské náměstí má rozlohu asi 9000 m². Pokud počítáme povolených 100 účastníků akce, tak to vychází, že každý jeden by měl mít k dispozici 90 m² prostoru. Krása, ale logiku mi to moc nedává. V každém Kauflandu a vagónu metra je násobně větší kontakt lidí (a tím i možnost nakažení). Úředníkům asi nedochází, že je rozdíl mezi Staromákem a třeba parčíkem U Fontánky. Befél je prostě 100 lidí!

Druhá hodina, za chvíli začínáme. Před pódiem je pár lidí, téměř všichni mají roušky a jakž takž i dodržují rozestupy. Najednou část lidí houfně odchází směr Malý Rynek (Malé náměstí), odkud je slyšet hluk. Se zpožděním se dozvídáme, že Policie ČR zadržela na Václaváku poslance Volného z důvodu, že neměl respirátor, tamní demonstraci rozpustila a vymezila odchodový koridor mj. i ve směru na Staré město. Tohle fakt musel na PČR vymyslet někdo geniální. Není možné, že by o souběžně konané akci nevěděli a svést (schválně?) dohromady dva davy lidí – to musel vymyslet buď naprostý bezmozek, nebo to musel být záměr s cílem vyprovokovat konflikt za každou cenu.

Naštvaní lidé se pochopitelně dali na pochod směr Staromák (kupodivu i oni věděli o souběžné akci), tam narazili na policejní zábrany a strhla se mela. My na pódiu tohle ale zatím nevíme a začínáme. Z reproduktorů se ozývá hudba a já si chystám mikrofon, že účastníky přivítám a jako první věc je požádám, aby dodržovali rozestupe, nasadili rouške a respirátore … prostě úvod a organizační věci.

K tomu už ale nedojde. Nezaznělo ani slovo. Na náměstí vjíždí policejní anton s megafonem a oznamuje nám, že akce je z rozhodnutí úředníků magistrátu rozpuštěna. Zdůvodnění: více jak 100 osob v místě konání. Pokud bych použil logiku popsanou výše, tak před sebou asi tak tu stovku vidím. Úředník ale zřejmě počítal dohromady Staromák i Malé náměstí. Jinak si to vysvětlit nedovedu. Ale co – můžu být rád, že do celkového součtu pan úředník nezahrnul i přilehlé ulice včetně nábřeží Vltavy a nedal rovnou rozkaz k hromadné popravě.

Na pódiu jsme lehce ohromeni, nicméně do mikrofonu oznamujeme lidem ať uposlechnou pokynů policie a pokojně se rozejdou. Pár vystupujících ještě řekne větu, dvě – otázka jedné minuty, pak si společně s Míšou Noskovou zazpíváme hymnu ČR a rozcházíme se.

Celá akce měla ještě individuální dozvuky v podobě nedokončeného pochodu na Petřín, opětovného návratu na Staromák, jakési zmatky na Národní atd., ale u tohoto pokračování, kdy Prahou chodili frustrovaní účastníci obou demonstrací už jsem prakticky nebyl.

A jen pro informaci, kdo všechno měl na akci vystoupit. Měly zaznít názory mnoha zajímavých osobností jako např.

 • Chcípl pes:
  – Jakub Olbert: svolavatel akce, spoluzakladatel iniciativy, majitel restaurace Šeberák
  – David Biksadský, spoluzakladatel iniciativy
 • Ekonomové: M. Ševčík, P. Machovský
 • Lékaři: MUDr. M. Havrda a MUDr. P. Kuchař
 • Sportovci:
  – D. Huf (mistr Evropy a světa ve sportovním aerobiku)
  – J. Nevrkla (trenér paralympijského plaveckého týmu)
  – I. Kaštan (motocyklový závodník, účastník Rallye Dakar)
 • Dále pak advokáti (R. Suchý), filozofové a publicisté (L. Zálom), pedagogové (P. Drbalová, P. Kohn….)

….. a to nejsou zdaleka všichni.

V této souvislosti mne napadá pár otázek.

Opravdu o zrušení akce, která se opírá o práva zakotvená v Základní Listině práv a svobod a která je součástí Ústavy ČR může rozhodnout jakýsi anonymní, nikým nevolený úředníček magistrátu? Kdo to byl – můžeme znát jeho jméno?

Minule se i sám Hamáček vyjádřil veřejně v tom smyslu, že tato ústavní práva jsou nadřazena běžným zákonům a nařízením vlády. Není tudíž toto omezení přístupu na demonstraci, obracení autobusů, rušení akce atd. v přímém rozporu s tímto jeho výrokem a s tím, co zaručuje Ústava ČR? Nebo už Ústava ČR neplatí?

Není to zneužití moci a zneužití policie v přímém přenosu za potlesku vystrašených davů?
Kdo z vedení Policie ČR vymyslel a povolil ústupové koridory z Václavského náměstí směr Staroměstské? Vždyť muselo být naprosto jasné, že dojde ke konfliktu.

Nebo to je ve skutečnosti tak, že vláda se už tak moc bojí lidí, že neváhá pošlapat Ústavu ČR a nasadit proti lidem větší kalibr represivních složek než v roce 1989?

Ano, už slyším protiargumenty, že nás vláda chrání, že umírají lidé atd, atd. Ale chceme být chráněni násilím? Proti naší vůli? Nebo by se každý měl sám svobodně rozhodnout? Proč vláda nenaslouchá alternativám, dalším odborníkům, kteří jsou třeba sdruženi pod Blanickou výzvou jako např. imunolog prof. Beran? Dochází k masivnímu omezování svobod a práv. Může mi někdo vysvětlit, proč se nenakazím v kvetinářství, zatímco v prodejně bot ano? Proč spoléháme na neschopnou EU a nedokážeme si zajistit vakcíny sami? Proč máme během jednoho roku už třetího ministra zdravotnictví a jak je možné, že pod vedením nejskvělejší vlády jsme světově Best in Covid?

Nejsem popírač současného stavu, nemám nic proti vakcinaci, rouškám apod. Ale odmítám být vystrašený do té míry, že bych přestával vidět neustálé chyby, přešlapy, nekoncepční rozhodnutí vlády a porušování Ústavy ČR! Že bych přestával vidět astronomické zadlužování republiky, že bych neviděl likvidaci celé řady podnikatelů, že bych neviděl osobní tragédie jednotlivých lidí, paralyzaci školství a mnoho dalšího. A na všechny tyto věci měla tato demonstrace upozornit! I za cenu větší koncentrace lidí na jednom prostoru! ………..

……….. ale tohle právě vláda nechce, aby si lidé uvědomili. Že nejsou lidmi na svém místě. Že je to ve skutečnosti banda diletantů, která možná tak maximálně řeší komu co kápne za roušky, testy, vakcíny. Proto se snaží lidi vyděsit, nasazuje represivní aparát, neváhá ohýbat zákony, protože právě podobné demonstrace jsou pro ni nebezpečné! Ne pro nás, pro lidi. Pro vládu je ta demonstrace největší nebezpečí!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 334 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...
politicon.cz
46 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)