schillerova-malacova
2.4.2020
Kategorie: Ekonomika

Zavřou se v neděli obchody?

Sdílejte článek:

PETR BURIAN

Babiš a Maláčová prosazují zákaz prodeje v neděli. Prý jim to píší prodavačky, které si už chtějí odpočinout. Vzhledem k tomu, že Babišovo fejsko obhospodařuje profesionální PR skupina dá se říct, že náš stát v době krize řídí Prchalova babička.

Rozšířit zákaz prodeje na neděli, pak na celý víkend a výhledově osekat i prodejní dobu. O dalším z přehršle zákazů ještě z dob vlády Bohuše Omezovače Prvního se vedou zuřivé debaty už několik let. Pandemie toho čínského fujtajblu, jako záminky k jeho prosazení, tedy přichází v pravý čas. Armády spících levicových agentů na diskuzích se rázem probudily a vytáhly do boje. Pro všemi deseti je i samotná ČSSD, která v tom ucítila závan starých dobrých časů a možnost zase něco někomu nesmyslně nařídit a zakázat. Jana Maláčová to podkreslila tímto vskutku apokalyptickým komentářem: „Co si třeba nakoupit už v sobotu a prodavače a prodavačky nechat v neděli vydechnout?“ řekla. „Prodavačky jsou vyřízené a mají strach,“ dodala.

Netřeba ani na chvíli pochybovat o tom, že z přechodného zákazu v období krize by se poté stal zákaz trvalý s infantilním zdůvodněním: nač to měnit když už to funguje a nikomu to nevadí. Více mě zaráží ty dnešní švindl důvody na jeho obhajobu, které jsou ještě pitomější než ty, které se vykřikovaly v dobách žírných, v éře levicových zákazů všeho, v období píchni ho, řízni ho, pusť mu krev.

Připomeňme si některé archivní pecky zdůvodnění, proč zakázat obchodníkům svobodně prodávat těm, kteří to tak chtějí skrze ty, kteří o to stojí a jsou za to placeni v den, na který ukáže prst proletáře.

 • – za komunistů bylo o nedělích taky zavřeno a nikdo hlady neumřel
 • – v Rakousku si v neděli nekoupíte ani rohlík
 • – lidi se mají v neděli věnovat rodině a chodit do přírody
 • – prodavačky budou mít den volna navíc
 • – lidi si zvyknou, že konzum není všechno, a nakoupí si jindy
 • – budou mít víc času na své děti
 • – objem prodeje neklesne, jen se přesune do jednoho dne, což uleví prodavačkám

A několik dalších perel hodných samostatné diagnózy. Nebudu je tady po jedné rozebírat, na recenzi tak obsáhlého kabaretu zde není dostatek místa. Shrnu to jen v několika tezích.

Fond pracovní doby a možných přesčasů ukládá striktně zákoník práce. Tím že bude jeden den zavřeno se pro prodavačku změní maximálně rozpis služeb a to tak, že místo volna ve středu a šichty za příplatek, bude v neděli doma zadarmo a v pondělí udělá větší objem práce za méně peněz. Protože objem prodeje neklesne, pouze se napresuje do méně prodejních dní. Méně dní při stejném objemu prodeje znamená, mimo úspor energií pro obchodníka, také potřebu méně prodavaček, takže některé si odpočinou už nadobro. Je to dáno tím, že většinou pracují na turnusové služby po 12 hodinách stylem 2+2+3+2+2+3 = 84 (příklad dvou týdnů, neberu v potaz půlhodiny na oběd). Přičemž každé druhé číslo znamená dní volna. Už jen z toho je patrné, že neděli jako zvláštní den nerozeznávají, leda podle toho, že za ní mají příplatky, které jim vylepšují mzdu, a o které je chtějí aktivističtí hlupáci připravit. Souhrnně pak musí odpracovat určitý počet pracovních hodin měsíčně podle pracovního kalendáře, řekněme 168.

Z našeho příkladu vidíme, že budou mít splněno za 4 týdny, zbytek je proplácen formou přesčasů opět s příplatkem. Nyní z té řady vyjměte čtyři dny a vyjde vám, že mimo mzdy osekané o všechny příplatky, se krok služeb o moc nezmění, jen částečně přesune, že žádný volný den navíc nepřibude. Změní se jen tohle: otevírací doba 16 hodin x 30 dní = 480 prodejních hodin při potřebě deseti prodavaček na place děleno 168 hodin jejich fondem pracovních hodin = 29 prodavaček. Při čtyřech zavřených dnech = 25. Ajta, čtyři chuděry samoživitelky jsou zde rázem navíc. No aspoň si konečně pořádně odpočinou. Krásná práce.

A nyní k myšlenkovým orgasmům, které nám k tomuto opatření předvádí sama vláda.

 • – v době, kdy úpěnlivě žádá občany aby se nikde nesrocovali, jich nažene dvojnásobek do stejného místa a v přibližně stejný čas
 • – v době, kdy žádá podnikatele aby nepropouštěli, jim vyrobí tisíce přebytečných zaměstnanců
 • – ty, které už nechala vyhodit z restaurací, a kteří si našli brigádu mezi regály, nechá vyhodit podruhé za sebou, aby si ten korona mejdan řádsky užili
 • – lidem zavřeným doma, kterým to už leze na mozek, přibude extra den kdy nemůžou jít už lautr nikam, což jistě stmelí rodiny až na dřeň

Tak takovouhle bžundu by nevymysleli ani machři od Monty Pythonů a že ti se vyznaj.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 930 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
loading...
55 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.