BLATNYBABIS
26.2.2021
Kategorie: Politika

Zavřené Česko aneb co se má od pondělí změnit

Sdílejte článek:

COM

Ministři naznačili, jak by se od pondělí měl změnit život v Česku. Zavřou školky, další obchody, přikážou povinné testování ve firmách a chtějí omezit pohyb mezi okresy. Definitivně rozhodnou večer.

O definitivní podobě opatření proti šíření koronaviru vláda rozhodne večer po jednání Poslanecké sněmovny. I přesto ministři naznačili, co se v Česku od pondělí 1. března změní.

Přísnost opatření bude záležet na přijetí, či nepřijetí nouzového stavu. O jeho prodloužení vláda zítra požádá poslance. Ráno v půl deváté se ministři sejdou se sněmovní opozicí, aby jednotlivá nařízení a omezení projednali.

Zásadní změnou má být ještě přísnější omezení pohybu obyvatelstva.

Nově podle premiéra Andreje Babiše (ANO) chce kabinet úplně zakázat pohyb mezi okresy jen s několika málo výjimkami, jako je cesta do práce či péče o osobu blízkou.

Další restrikce by se měly dotknout maloobchodu. Ten je v současné době sice už omezen, avšak se spoustou výjimek. Řada z nich by mohla skončit a měly by být otevřeny opravdu jen nezbytné prodejny.

Byť se ještě před dvěma týdny hovořilo o tom, že od pondělí 1. března se začnou do škol vracet vybrané ročníky, zejména deváťáci a maturanti, bude to právě naopak. Uzavřou se i dosud otevřené první a druhé ročníky základních škol, mateřské školy i speciální školy či dětské skupiny. Režim bude stejný, jako tomu bylo loni na jaře. „Budou otevřeny jen pro děti zdravotnického personálu, členů složek IZS a dalších nezbytných povolání,“ potvrdil Babiš.

Co ministři na tiskové konferenci vyloučili, je plošné uzavření průmyslu, byť zaměstnání je po rodině druhé co do šíření koronaviru. Povinné na pracovišti však budou respirátory FFP2 a posléze přibude také testování zaměstnanců.

Od 1. března odstartuje testování dobrovolné, na které bude stát firmám přispívat. Každá firma dostane od státu příspěvek na čtyři testy na měsíc pro každého zaměstnance. Platit to bude pro všechny firmy i OSVČ. Maximální příspěvek 60 korun na test bude proplácen zdravotními pojišťovnami.

Zprvu bude testování dobrovolné, poté chce kabinet přijít postupně k testování povinnému. „V prvních 14 dnech března chceme mít ucelený systém testování. Na dobrovolné fázi bude v době několika dní, kdy potřebujeme, aby se do Česka dostalo maximální množství testů a dovozci se zásobili. Během několika dní se přejde na systém povinný,“ vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Na jarní úroveň se změní i délka karantény a izolace, a to z 10 dnů zpět na 14 dnů. Důvodem je šíření nových mutací, takzvané britské a jihoafrické, které jsou nakažlivější.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 077 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
91 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)