HRBITOV
29.9.2020
Kategorie: Společnost

Zavře nám Prymula na Dušičky hřbitovy?

Sdílejte článek:

MARTIN PRÁŠEK

Svátek zesnulých, Památka zesnulých či lidově Dušičky … V onen den se lidé vrací ke svým kořenům a zapalují svíce na hrobech svých příbuzných a přátel, kteří již odešli. A letos nám to kvůli kovidu zřejmě zatrhnou.

Počty nakažených nemocí covid19 se zvyšují, ministr zdravotnictví rezignoval a jeho místo nahradil Coronaplukovník Prymula. Který se do úřadu uvedl řadou omezení a zákazů. Včetně omezení počtu lidí na svartbách, provozní doby restaurací, návrh vyhlášení nouzového stavu A to je teprve před volbami. Co se bude dít po nich, to si nikdo odhadnout netroufne (budou li vůbec nějaké volby, že?).

Jediné, co je jisté, že nastanou ještě drakoničtější opatření, ještě větší restrickce, s reálnou možností opětovného uzavření ekonomiky. K čemu však dle mého soudu dojde určitě, je uzavření hřbitovů na Dušičky.

Svátek zesnulýchPamátka zesnulých či lidově Dušičky V onen den se lidé vrací ke svým kořenům.Tam, kde to v duších a myslích nazývají DOMA. Do míst, kde leží pohřbeni jejich milovaní. Nad hroby blízkých se setkávají rodiny a přátelé, kteří se neviděli celý rok, aby symbolicky svýmí svícemi přinesli světlo do temnot hrobů, vzpomínku na ty, kteří zůstli v našich srdcích, ačkoliv již odešli.

Nastává veliký pohyb lidí, z míst svého bydliště, zpravidla měst do míst svého rodiště. Setkávání rodin. Hřbitovy jsou plné lidí. To vše ve studeném a sychravém vzduchu, ideálním pro respirační viry. A vsadil bych boty, že TUHLE příležitost naši architekti pandemie nepřehlédnou. Dávalo by to možná epidemiologický smysl.

Ale smysl LIDSKÝ ?

Před několika dny se objevil na sociálních sítích následující text. Tváří se, že se jedná o úryvek z knihy “Rady zkušeného ďábla ” autora C. S. Lewise, známého svými Letopisy Narnie. V knize poučuje starý protřelý ďábel Zmarchrob (Screwtape) svého mladého začínajícího synovce Tasemníka (Wormwood), jak má svádět lidi, aby získal jejich duše. Tento text však v dané knize nenajdeme, zdá se , že je knihou pouze volně inspirován.

Mladý ďábel: Jak jsi poslal tolik duší do pekla?
Starý ďábel: Skrze strach!
Mladý ďábel: Výborně! A čeho se báli? Války? Hladovění?
Starý ďábel: Ne… Nemoci!
Mladý ďábel: …Nebyli opravdu nemocní? Nezemřeli? Nebyl na to lék?
Starý ďábel: …Onemocněli. Zemřeli. Byl na to lék…
Mladý ďábel: Tomu nerozumím…
Starý ďábel: Náhodou věřili, že jediné, co by si měli nechat za každou cenu, je ŽIVOT!!! Přestali se navzájem objímat… Přestali se navzájem pozdravovat! Opustili všechny lidské kontakty. Nechali všechno, co z nich udělalo lidi! Zůstali bez peněz. Přišli o práci. Raději si zvolili strach o život, i když neměli chleba k jídlu. Věřili tomu, co slyšeli, četli v novinách a slepě věřili, že čtou pravdu. Vzdali se svobody. Už nikdy neopustili domov. Nikam nešli. Už nikdy nenavštívili přátele a rodinu. Celý svět se změnil v obrovské vězení s dobrovolnými vězni. Přijali všechno! To vše, aby prožili další mizerný den….
Nežili, umírali každý den znovu a znovu! Bylo příliš snadné vzít si jejich nešťastnou duši!…

Jak už jsem řekl, tohle krátké literární dílko není úryvkem s díla C. S Lewise, tím méně z knihy Rady zkušeného ďábla. Autor onoho textu zůstane zřejmě neznámý (i když se dá původ v Angličtině vystopovat k pár lidem někam do srpna ) a knihou Rady zkušeného ďábla se nechal pouze inspirovat, potažmo osobu S.C Lewise použil jako návnadu či přenašeč svých myšlenek.

Ostatně, nebylo by to ničím novým. Celá historie se hemží připsanými výroky. Dante nikdy netvrdil že “nejhlubší místa v pekle jsou rezervována těm, kteří zachovají nestrannost v čase morální krize“, ani umírající Goethe nechtěl “více světla“, Ludvík XIV nikdy neřekl, že “stát jsem já“. A Marie Antoannietta nikdy neprohlásila slavné “když nemají chleba, ať jedí koláče a už vůbec ne v souvislosti, ve které se jí to připisuje. Celá řada sporných citátů je také připisována i Cicerovi nebo Sokratovi atd.

Nám to teď nevadí. Protože tento obsah má svou hloubku a pokládá pár otázek k zamyšlení. Stojí nám pandemie koronaviru za to, abychom si díky STRACHU nechali – prý dočasně, očesat naše svobody ? Stojí nám tento strach za to, abychom se postupně zbavili lidských hodnot? Abychom ve strachu před nákazou uvrhli sami sebe do izolace dobrovolného koncentráku za roušky a sociální distanc? Na tyto otázky si musí v sobě odpovědět každý sám. Důležité však je už jen to, že BYLY POLOŽENY.

Dnešní doba je jednou z těch časů, kdy se podrývá kontinuita lidského bytí. Zpochybńujeme naše předky, relativizujeme hrdiny naší historie, víru a náboženství, počet styčných bodů mezi LIDMI navzájem kvapem ubývá a ne, instáče a facebooky je nenahradí.

Jakmile však začneme zapomínat i na své mrtvé blízké, a na své blízké žijící, abychom se objali a zapálili společně svíce, překročili jsme pomyslný Rubikon, a z této cesty není návratu. Ale nemyslím cestu od civilizace k barbarství. Myslím cestu z barbnarství zpět k opicím.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Olga Žlábková 1000,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 465,- Kč
Vybráno 46.75%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 087 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,94 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)