HRBITOV
29.9.2020
Kategorie: Společnost

Zavře nám Prymula na Dušičky hřbitovy?

Sdílejte článek:

MARTIN PRÁŠEK

Svátek zesnulých, Památka zesnulých či lidově Dušičky … V onen den se lidé vrací ke svým kořenům a zapalují svíce na hrobech svých příbuzných a přátel, kteří již odešli. A letos nám to kvůli kovidu zřejmě zatrhnou.

Počty nakažených nemocí covid19 se zvyšují, ministr zdravotnictví rezignoval a jeho místo nahradil Coronaplukovník Prymula. Který se do úřadu uvedl řadou omezení a zákazů. Včetně omezení počtu lidí na svartbách, provozní doby restaurací, návrh vyhlášení nouzového stavu A to je teprve před volbami. Co se bude dít po nich, to si nikdo odhadnout netroufne (budou li vůbec nějaké volby, že?).

Jediné, co je jisté, že nastanou ještě drakoničtější opatření, ještě větší restrickce, s reálnou možností opětovného uzavření ekonomiky. K čemu však dle mého soudu dojde určitě, je uzavření hřbitovů na Dušičky.

Svátek zesnulýchPamátka zesnulých či lidově Dušičky V onen den se lidé vrací ke svým kořenům.Tam, kde to v duších a myslích nazývají DOMA. Do míst, kde leží pohřbeni jejich milovaní. Nad hroby blízkých se setkávají rodiny a přátelé, kteří se neviděli celý rok, aby symbolicky svýmí svícemi přinesli světlo do temnot hrobů, vzpomínku na ty, kteří zůstli v našich srdcích, ačkoliv již odešli.

Nastává veliký pohyb lidí, z míst svého bydliště, zpravidla měst do míst svého rodiště. Setkávání rodin. Hřbitovy jsou plné lidí. To vše ve studeném a sychravém vzduchu, ideálním pro respirační viry. A vsadil bych boty, že TUHLE příležitost naši architekti pandemie nepřehlédnou. Dávalo by to možná epidemiologický smysl.

Ale smysl LIDSKÝ ?

Před několika dny se objevil na sociálních sítích následující text. Tváří se, že se jedná o úryvek z knihy “Rady zkušeného ďábla ” autora C. S. Lewise, známého svými Letopisy Narnie. V knize poučuje starý protřelý ďábel Zmarchrob (Screwtape) svého mladého začínajícího synovce Tasemníka (Wormwood), jak má svádět lidi, aby získal jejich duše. Tento text však v dané knize nenajdeme, zdá se , že je knihou pouze volně inspirován.

Mladý ďábel: Jak jsi poslal tolik duší do pekla?
Starý ďábel: Skrze strach!
Mladý ďábel: Výborně! A čeho se báli? Války? Hladovění?
Starý ďábel: Ne… Nemoci!
Mladý ďábel: …Nebyli opravdu nemocní? Nezemřeli? Nebyl na to lék?
Starý ďábel: …Onemocněli. Zemřeli. Byl na to lék…
Mladý ďábel: Tomu nerozumím…
Starý ďábel: Náhodou věřili, že jediné, co by si měli nechat za každou cenu, je ŽIVOT!!! Přestali se navzájem objímat… Přestali se navzájem pozdravovat! Opustili všechny lidské kontakty. Nechali všechno, co z nich udělalo lidi! Zůstali bez peněz. Přišli o práci. Raději si zvolili strach o život, i když neměli chleba k jídlu. Věřili tomu, co slyšeli, četli v novinách a slepě věřili, že čtou pravdu. Vzdali se svobody. Už nikdy neopustili domov. Nikam nešli. Už nikdy nenavštívili přátele a rodinu. Celý svět se změnil v obrovské vězení s dobrovolnými vězni. Přijali všechno! To vše, aby prožili další mizerný den….
Nežili, umírali každý den znovu a znovu! Bylo příliš snadné vzít si jejich nešťastnou duši!…

Jak už jsem řekl, tohle krátké literární dílko není úryvkem s díla C. S Lewise, tím méně z knihy Rady zkušeného ďábla. Autor onoho textu zůstane zřejmě neznámý (i když se dá původ v Angličtině vystopovat k pár lidem někam do srpna ) a knihou Rady zkušeného ďábla se nechal pouze inspirovat, potažmo osobu S.C Lewise použil jako návnadu či přenašeč svých myšlenek.

Ostatně, nebylo by to ničím novým. Celá historie se hemží připsanými výroky. Dante nikdy netvrdil že “nejhlubší místa v pekle jsou rezervována těm, kteří zachovají nestrannost v čase morální krize“, ani umírající Goethe nechtěl “více světla“, Ludvík XIV nikdy neřekl, že “stát jsem já“. A Marie Antoannietta nikdy neprohlásila slavné “když nemají chleba, ať jedí koláče a už vůbec ne v souvislosti, ve které se jí to připisuje. Celá řada sporných citátů je také připisována i Cicerovi nebo Sokratovi atd.

Nám to teď nevadí. Protože tento obsah má svou hloubku a pokládá pár otázek k zamyšlení. Stojí nám pandemie koronaviru za to, abychom si díky STRACHU nechali – prý dočasně, očesat naše svobody ? Stojí nám tento strach za to, abychom se postupně zbavili lidských hodnot? Abychom ve strachu před nákazou uvrhli sami sebe do izolace dobrovolného koncentráku za roušky a sociální distanc? Na tyto otázky si musí v sobě odpovědět každý sám. Důležité však je už jen to, že BYLY POLOŽENY.

Dnešní doba je jednou z těch časů, kdy se podrývá kontinuita lidského bytí. Zpochybńujeme naše předky, relativizujeme hrdiny naší historie, víru a náboženství, počet styčných bodů mezi LIDMI navzájem kvapem ubývá a ne, instáče a facebooky je nenahradí.

Jakmile však začneme zapomínat i na své mrtvé blízké, a na své blízké žijící, abychom se objali a zapálili společně svíce, překročili jsme pomyslný Rubikon, a z této cesty není návratu. Ale nemyslím cestu od civilizace k barbarství. Myslím cestu z barbnarství zpět k opicím.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 705,00 Kč
Vybráno 42.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 029 times, 3 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,94 out of 5)
Loading...
politicon.cz
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.