RECKO4
22.3.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Zavírá EU konečně své hranice?

Sdílejte článek:

SOEREN KERN

  • Migranty, které Erdogan nechal dopravit na řecko-tureckou hranici, není už ochotné přijmout dokonce ani Německo.
  • “Děkuji Řecku za to, že je “aspidou” Evropy (řecky “štítem”).” — Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, 3. března 2020.
  • Zdá se, že přední představitelé EU vyjadřují “solidaritu” s Řeckem jenom proto, že nemají jinou možnost a spoléhají se jen na to, že Řecko bude s přívalem migrantů bojovat.
  • I když se EU podaří vyřešit problémy s Erdoganem, což je nejisté a bylo by to stejně jen dočasné řešení, základní problém EU nezmizí: Dokud si migranti budou myslet, že na ně v Evropě čeká lepší budoucnost, tak mohou země EU se štědrými sociálními dávkami, které byly k migrantům dosud tak velmi vstřícné, očekávat, že se migranti budou dále pokoušet překročit hranice EU.

27. února 2020 splnil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan své hrozby, že vyšle miliony migrantů a uprchlíků do Evropy, navzdory dohodě z roku 2016 mezi Evropou a Tureckem o jejich zadržování. Očividně usilujíce o to, aby si Evropa uvědomila, že to myslí vážně, vypravilypodle různých zpráv turecké úřady autobusy plné migrantů – převážně mladých mužů z Afghánistánu a Íránu – na tureckou hranici s Řeckem.

“Spolu s mými kolegy jsme připravili plán a zavázali jsme se zajistit pro uprchlíky z našeho města zadarmo přepravu autobusy do pohraničního města Edirne,”uvedl Tanju Özcan, starosta města Bolu v severním Turecku, vzdáleném 550 km od hranice s Řeckem. “Uprchlíci, kteří chtějí jet do Edirne, se mohou obrátit na místní úřady v Bole. Jsme připraveni jim zajistit přepravu zdarma bez ohledu na to, kolik jich bude.”

V listopadu 2019 Erdogan navíc EU pohrozil, že pošle do Evropy i bývalé džihádisty ISIS, v té době vězněné v Turecku. Zatím není známo, zda jsou mezi migranty, které Erdogan poslal na hranici s Řeckem na konci února 2020, i tito teroristé. Výzkum ukázal, že migrující teroristé jsou závažným problémem, kterému je v Evropě věnována jen velmi malá pozornost.

Současná řecká vláda, která je u moci od července 2019, jasně vyhlásila, že hranice Řecka jsou zavřeny. Podobně se nyní chovají i ostatní země na vnějších hranicích EU a všeobecná situace je diametrálně jiná, než byla v roce 2015, kdy do Evropy putoval přes Řecko balkánskou trasou více než milion migrantů.

“Vítáni jsou v Řecku pouze ti, které si vybereme. Ti, kteří nejsou vítáni, budou vráceni. Trvale překazíme operace ilegálních pašeráků lidí, a zabouchneme dveře před nosem těm, kteří k nám chtějí přijít, přestože nárok na azyl nemají,”řekl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v listopadu 2019.

Migranty, které Erdogan nechal dopravit na řecko-tureckou hranici, není už ochotné přijmout dokonce ani Německo. “Chápeme, že Turecko čelí v souvislosti se situací v Idlibu obrovskému problému,”řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

“Přesto je však pro mě nepřijatelné to, že prezident Erdogan a jeho vláda vyjadřují svoji nespokojenost s dialogem s námi a s Evropskou unií tímto způsobem, a využívají k tomu uprchlíky. Podle mě toto není ta správná cesta vpřed.”

“Nesmíme dovolit, aby se z uprchlíků staly figurky na šachovnici geopolitických zájmů,”prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas. “Ať jimi jako figurkami tahá kdokoliv, musí počítat s naší opozicí.”

“Na hranici nechoďte. Je zavřená. Pokud vám někdo řekne, že tam můžete jít, protože je hranice otevřená… nevěřte mu, protože to není pravda,”řekl údajně vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell. A dále poznamenal, že Evropská unie “přijme veškerá opatření v souladu s pravidly EU a mezinárodním právem, aby plně zachovala integritu svých vnějších hranic.”

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen Řecku dokonce poděkovala za to, že se stalo “štítem” Evropy:

“Tato hranice není jen řeckou hranicí, je také evropskou hranicí. A já zde dnes stojím jako Evropanka a jsem na vaší straně,”řekla řeckému premiérovi Kyriakosovi Mitsotakisovi.

“Turecko není naším nepřítelem a lidi není možné používat jako prostředky k dosažení cíle. To bychom si měli všichni v příštích dnech dobře zapamatovat. Děkuji Řecku za to, že je ‘aspidou’ Evropy (řecky štítem, štít se řekne řecky aspida).”

Místopředseda Evropské komise a komisař pro propagaci evropského způsobu života Margaritis Schinas novinářům řekl: “Včera jsme ukázali, že když bude Evropa vystavena zkoušce, tak dokážeme udržet linii a že naše jednota zvítězí.”

Na první pohled to vypadá, že tato reakce se dramaticky liší od výroků, které činitelé EU na téma migrace běžně pronášejí. Například docela nedávno, při příležitosti Mezinárodního dne migrantů, který OSN pořádá každý rok 18. prosince, vydala Evropská komise toto prohlášení:

“Při příležitosti Mezinárodního dne migrantů zde stojíme pevně přesvědčeni o našem jednoznačném závazku respektovat a chránit důstojnost, lidská práva a základní svobody všech migrantů. Našim cílem je zajistit, aby migrace probíhala bezpečně, řízeně a legálně… Otevřenost a solidarita jsou základními hodnotami Evropské unie.”

Je možné, že by si dokonce i ti nejvyšší byrokraté Evropské unie uvědomili, že Evropa – nebo přinejmenším Řecko – dosáhla svého limitu?

Bohužel, opak je pravdou. Jak potvrzuje chaotická situace na hranicích mezi Tureckem a Řeckem, EU nemá žádnou promyšlenou migrační politiku. Tato zanedbaná situace přetrvává i přesto, že již uplynulo pět let od doby, kdy Evropa zažila nejhorší migrační krizi moderní doby a navzdory tomu, že Erdogan již léta vyhrožuje Evropě otevřením tureckých hranic. Zdá se, že přední představitelé EU vyjadřují “solidaritu” s Řeckem jenom proto, že nemají jinou možnost a spoléhají se jen na to, že Řecko bude s přívalem migrantů bojovat. Řecko požádalo EU, aby mu agentura Frontex pomohla zahájit rychlé zásahy na svých námořních hranicích v Egejském moři. Agentura Frontex, Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž, souhlasila a požádala členské státy EU o poskytnutí personálu a vybavení.

Zdá se, že jedinou “zavedenou politikou” je politika zakotvená v Dublinském nařízení. Podle tohoto nařízení nese odpovědnost první členský stát EU, do kterého se žadatelé o azyl dostanou. Bývalý řecký ministr zahraničí Georgios Katrougalos řekl, že Dublinské nařízení “… nakládá veškerou váhu migrační krize na země EU, které se nacházejí na hranicích Schengenského prostoru.”

Členské státy EU v současné době diskutují o tom, jak zabránit tomu, aby Erdogan zvyšoval migrační tlak na řecké hranice a vyvolal tak migrační krizi srovnatelnou s rokem 2015. Ať už ale EU rozhodne o této záležitosti jakkoliv, bude se zase jednat jen o odvrácení bezprostřední krize. I když se EU podaří vyřešit problémy s Erdoganem, což je nejisté a bylo by to stejně jen dočasné řešení, základní problém EU nezmizí:

Dokud si migranti budou myslet, že na ně v Evropě čeká lepší budoucnost, tak mohou země EU se štědrými sociálními dávkami, které byly k migrantům dosud tak velmi vstřícné, očekávat, že se migranti budou dále pokoušet překročit hranice EU. Mezinárodní iniciativy OSN, jako jsou Mezinárodní den migrantů a Globální kompakt pro bezpečnou, řízenou a legální migraci, které vychvalují migraci jako nezbytnou a prospěšnou, rozhodně migranty od jejich snahy překonat hranice EU neodradí. Rozhodně můžeme očekávat, že se současná migrační krize bude v následujících letech v různých obměnách ještě mnohokrát opakovat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Stanislava Urbancová 300,- Kč, Jana Nováková 500,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 115,- Kč
Vybráno 43.18%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 455 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)