facebook-chce
24.11.2018
Kategorie: Společnost

Záviděníhodná lehkost elfího bytí

Sdílejte článek:

LU LINA

Bohumil B. Kartous, mluvčí českých elfů, poskytl médiím další zajímavý rozhovor. Vzhledem k své vrozené zvídavosti jsem se do něj s chutí začetl v očekávání nových informací a nevšedního prožitku z dalších střípků  elfí moudrosti. Bylo to tak inspirativní čtení, že jsem se rozhodl trošku si s Bobem na dálku zapolemizovat.

Dneska je to bohužel dlouhé, ovšem viníky se podařilo odhalit. Můžou za to Bob, uprchlíci, Arabové, sentimentalita a hlavně EU. Bez které by bylo rozhodně líp. Skoro tak dobře, jako za socíku. Kdyby ovšem nebylo úplně všechno už dávno rozkradené. Následující text nemá žádný jiný účel, než v ruském zájmu zase trochu nahlodat západní vazbu republiky a zvrátit náš politický směr pomocí v něm obsažených masivních dezinformací. Vedou mne k tomu výhradně psychosociální důvody, frustrace a perverzní potřeba sdělit světu, že jsem někdo.

Komu z vás se to nechce číst celé, přejděte rovnou na kapitolu Manipuluji, manipuluješ, manipulujeme. Především kvůli ní jsem zasedl ke klávesnici.

Je vcelku pochopitelné, že poté, co se naši elfové rozhodli vyjít z přítmí kyberprostoru a odhalit svou digitální existenci i záslužné poslání, je jejich mluvčí na roztrhání. Aby také ne, když ve volném čase z vlastní iniciativy bojují s Putinem a brání české uživatele internetu, cituji: „před jejich zmateností a neschopností kriticky uvažovat“ . Ještěže ty elfy, a nejenom je, máme, viďte? Umíte si představit tu hrůzu, kdybyste se museli pohybovat kyberprostorem sami, bez moudrých filtrů gůglu, komunitního síta fejsbůku, bez Cemperovy nápovědy, bez Jandových seznamů, bez dohledu laskavých cenzorních očí komisařky Jourové a bez obrovských hejn dobrovolných udavačů? Já taky ne. Co bychom si tam bez nich počali?

„Neschopní rozpoznat ve změti informací složitého digitálního věku pravdu od lži“, jak velice fundovaně v onom intervjů hodnotí blíže nespecifikovanou část české populace elf Bob. Na základě této vědecké analýzy nejlepších elfích sociologů se tedy elfové rozhodli podat nám nezištně další pomocnou ruku a tou digitální změtí nás doprovázet, abychom díky své totální imbecilitě nepodlehli falešným lákadlům Tёмной стороны.

A teď už konkrétně k některým bodům argumentace mluvčího elfů.

Bohumil Kartous usedá k počítači, otevře Facebook a hned první příspěvek ho zaujme. Uživatel, jenž na profilové fotce vystupuje ve vojenské uniformě s ruskou vlajkou v pozadí, na čtyřech řádcích urazí kdekoho; bývalého prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše, exministra kultury Daniela Hermana, režiséra Jana Hřebejka, Piráty a nevynechá ani maďarského filantropa George Sorose. K tomu připíše: „Češi si dobrovolně vybrali pomalou halal porážku. Za to opravdu nemůže Putin.“ A nakonec ironicky přidá zvolání Allahu akbar.

Je hodně aktivní, má spoustu příspěvků a sdílených obsahů, ale všechny trollí, ani jeden z jeho života. Žádná osobní fotka z oslavy, výletu, dovolené, jak to lidé běžně dělají. Upravit fotky a udělat z nich fotomontáž, aby to vypadalo, že dotyčný je voják, není nic složitého,“ uvažuje Kartous. „Přesně taková absence osobních údajů a fotek bývá znakem falešných profilů.

Ten jeho příspěvek, je opravdu typickou ukázkou. Nedává smysl, je to hrozný blábol, ale to nehraje roli, důležité je navodit zmatek a vyvolat emoce.

Printscreen trollova fejsbučku by se hodil. Takto musíme spoléhat pouze na Bobovu verzi, což není zrovna to pravé ořechové, ale dejme tomu. Troll má prý na fotce uniformu a ruskou vlajku a proto je troll. Ano, je skutečně vysoce pravděpodobné, že profesionální proruský internetový propagandista, jehož úkolem je tajně a nenápadně rozvrátit západní civilizaci kritikou zalidňování Evropy negramotnými muslimy skrze český fejsbuček, si do profilu dá přesně takovouhle fotku.

Takže každý, kdo tam nelípá fotečky spícího Azora, cyklovýletu po Brdech, vlastního pupku na pláži v Bibione, polední svíčkové se šesti, večerního mojitka s paraplíčkem a selfíčka s Drahošem, je sprostý podezřelý? Nemůže to být známka prosté touhy udržet si poslední zbytek soukromí, inteligence nebo prosté preventivní sebeobrany před…“elfy“? Aby všichni ti strážci galaxie neměli to fízlování tak úplně jednoduché?

Urážet Drahoše, Hermana, Hřebejka, Sorose a Piráty se nesmí? Jaká je definice urážky podle pana Boba? Nevíme, neznáme text statusu. Napíšu-li, že jeden je ichtyl, druhý mydloch, třetí Kentán z Montarži, čtvrtý zlodědek a Piráti hejno digitálních bolševiků, urážím je, trollím, nebo pouze poněkud expresivněji popisuji skutečnost? Kdo to rozsoudí? A jaký je vůbec etický a morální rozdíl mezi falešným profilem „trolla“ a „skrytou identitou“ elfa? A kdo a na základě čeho rozhoduje, kdo je „troll“? Anonymní elf pomocí barevného testeru, nebo duševní prvoci Cemper s Jandou?

Je podle toho, co říká Bob a co vidíme denně všude kolem sebe hlavním a často jediným znakem „trolla“ veřejný kritický přístup ke způsobu, jakým vládnoucí elity zacházejí s fakty, realitou, společností, národy, planetou a názorovými  oponenty?

Zda onen protistátní příspěvek „nedává smysl a je hrozným blábolem“, nemůžeme posoudit a musíme věřit Bobovi. Chlápkovi, co se evidentně z ne zcela jasných důvodů domnívá vlastnit patent na pravdu a naprosto vážně se veřejně označuje za elfa. Já tam tedy smysl vidím – vyjádření nechuti k počínání té části společnosti, co za ní kope elf Bob. A údajná urážlivá až primitivní forma? Opět známe pouze elfí verzi, důkazů nět. Každý ale holt není tak vzdělaný a kultivovaný, jako elf.

Manipuluji, manipuluješ, manipulujeme

Následuje skutečně velice zajímavá část, kvůli níž tento text především vznikl. 245 lajků, 47 podpůrných komentářů  a 326 sdílení je další jasný důkaz výskytu trolla. Slušného, proamericky a evropsky smýšlejícího člověka by přece nikdo nelajkoval. Přesně tento nenávistný, dezinformační a manipulací skutečně přecpaný odstavec mne posunul od „dlabu na něj, ať si plká, máme svobodu projevu“ k „Bobe, dostal jsem neodolatelnou chuť tě vyválet v asfaltu a peří“.

Příspěvek od voleb nasbíral 245 lajků, 47 podporujících komentářů a 326 sdílení. Hned pod ním je falešná „zpráva“ o debetních kartách pro uprchlíky, výňatek z údajné „francouzské knihy o sexuální výchově dětí“, kde je vyobrazena bílá matka, tmavý otec a pod tím komentář – „nechutná manipulace“. Manipulací je však samotná zpráva.

„Falešnou“ zprávou o debetních kartách pro uprchlíky elf Bob pravděpodobně myslí tuto informaci například agentury Reuters z loňského roku, kde se hovoří o společném programu George Sorose, Mastercard, EU a OSN zvaném Humanity Ventures, do kterého jen filantrop Soros nalil minimálně půl miliardy dolarů a jehož náplní je rozdávání kreditních karet Mastercardimigrantům. Informace měla tehdy v mainstreamu prakticky nulovou publicitu (záhada, viďte?), do širšího povědomí české veřejnosti pronikla se značným zpožděním až prostřednictvím „dezinformačních“ zdrojů a šířila se po fejsbučku. A co nezmíní ČT, to přece neexistuje, ergo kladívko jde o hoax a kdo ho šíří je ruský troll. Bobe, závidím ti tu lehkost tvého bytí.

„Manipulací“ o „údajné“ francouzské knize o sexuální výchově dětí Bob pravděpodobně myslí tuto francouzskou učebnici sexuální výchovy pro děti, vydanou vydavatelstvím Nathan na základě státní zakázky a distribuovanou do francouzských předškolních a školních zařízení. Jmenuje se „Jak dělat děti? Otázky a odpovědi“ a na titulní straně je obrázek šťastné, typicky francouzské rodinky skládající se z bílé, intelektuálně vypadající maminky, velice snědého tatínka arabského typu a dvou rozkošně kávových dětiček.

V obou případech se opět pohybuji v rovině spekulace a odhadu z toho důvodu, že  pan elf Bob bohužel trpí odporem ke zveřejňování důkazů či alespoň faktů. Což je nepochybně velice chvályhodně americké. Z mého pohledu se mluvčí elfů zcelazjevně dopouští přesně toho, co sám prohlašuje za základní poznávací znak jeho nepřítele „trolla“ – šíření dezinformací. Elfové tedy hájí vlastní dezinformace před dezinformacemi trollů? Zajímavé.

Opakování je matka moudrosti

Pokračujeme v rozboru. Mluvčí elfů o trollích technikách:

Jejich témata se opakují pořád dokola – uprchlíci, Arabové, za všechno může Evropská unie a bez ní by bylo líp, sentimentální postoje k minulosti, výkřiky typu – všechno se rozkradlo.

Uprchlíci – Místo toho, aby se troll po vzoru ČT věnoval nějakému skutečně palčivě aktuálnímu tématu, jako třeba stavu D1, nebo situaci v lyžařských areálech, píše furt dokola o uprchlících, kteří nikoho nezajímají a problémy s nimi žádné nejsou.

Arabové – Také absolutně zbytečné téma. Arabové jsou naprosto bezproblémové etnikum, které miluje bližního svého s jakýmkoliv vyznáním i bez něj, psi, homosexuály, své manželky, mír a práci. A rádi by, abychom takoví už brzo byli i my.

Za všechno může EU a bez ní by bylo líp – Ano, může. A bylo by bez ní líp. Uznávám, je to věc názoru, ale zatím není zločinem svůj negativní názor na EU vyjadřovat a opakovat do zblbnutí. Stejně, jako nám eurohujeři, jejichž internetovou divizí elfové nade vší pochybnost jsou, do zblbnutí opakují, že EU vynalezla kolo, mír a jen díky ní jsme slezli ze stromů.

Sentimentální postoje k minulosti  – Má každý normální člověk. A je prostým faktem, že za komančů se některým vrstvám společnosti žilo lépe. Opět je možné o tom diskutovat, ale říkat to nahlas je naprosto legitimní a neznamená to, že hlasatel tohoto názoru je agentem GRU toužící po restauraci SSSR.

Všechno se rozkradlo – Ano. Téměř všechno se rozkradlo a co se rozkrást dosud nestihlo, na tom se usilovně pracuje. A je třeba o tom psát a mluvit stále dokola. Protože tady si nenasušil a nehrabe pod sebe jenom Babiš, ale kde kdo, včetně většiny jeho nejhlasitějších kritiků.

Smyslem toho všeho je vyvolat pocit nejistoty, nahlodávat západní vazby České republiky a pomocí masově šířených dezinformací zvrátit náš politický směr a obrátit ho od liberální demokracie k autoritářskému systému kvůli zmatenosti a neschopnosti uživatelů internetu kriticky uvažovat.

Smyslem toho všeho je kritika slepě naivní, výhradně západní vazby ČR silně připomínající vazalství a masově šířených dezinformací, jejichž účelem je učinit pro masy stravitelnější stále postupující a elitami řízený přechod od liberální demokracie k autoritářskému systému. To vše kvůli zmatenosti a neschopnosti části uživatelů internetu kriticky uvažovat.

Souhlasím s generálem Jiřím Šedivým, který řekl, že nehrozí konvenční konflikt s Ruskem, ale hybridní válka se děje už dlouho. Máme prokázané ovlivňování voleb v USA, nálady kolem brexitu, v Česku byla před prezidentskými volbami zcela zřetelná antikampaň proti Jiřímu Drahošovi ve prospěch proruského Miloše Zeman.

„Hybridní válka se děje už dlouho.“ Může být. Ovšem válka znamená, že obě strany bojují. Rusové nás zkoušejí zhybridnit tady, NATO a spol. zase tam u nich. Kdo jsi bez viny, první hoď kamenem. Ovšem jestli Bobovi dobře rozumím, tak my Rusáky můžeme dudlat horem dolem, ale oni nás ne. Elfí logika, asi.

Ovlivňování voleb v USA už se prokázalo? Tak to mi ušlo. Pan Mueller už zveřejnil ony bájné nezvratné důkazy, které zatím nikdo nenašel? A že se o tom, tedy kromě výroků o jasné prokázanosti, vůbec nikde nepíše?

Ani s Brexitem to není o moc lepší. Pokud vyloučíme hysterické spekulace a zbožná přání, zůstane nám v rukách naprosto stejné prd, jako v případě amerických voleb. Na jedné straně do nás hustíte, že Rusko je zaostalé samoděržaví na úrovni 19. století a zároveň chcete, abychom bez výhrad přijali tvrzení, že v kyberprostoru nemají jeho státní hackeři žádnou konkurenci a dokáží prolomit jakoukoliv obranu. Ano, možná se fakt snaží, aby se EU trtkala mezi sebou, já na jejich místě bych to rozhodně chtěl, ale zatím ty vodkou nasáklé mužiky nikdo nebyl schopen věrohodně lapit při činu. Že to tvrdí americká Síájej, britská islamofilní rusofobka a bývalý český neúspěšný pornoherec mi fakt nestačí.

Ano, proti Drahošovi byla nepochybně vedena „antikampaň“ ve prospěch Miloše Zemana, tady se s Bobem shodneme. Tak, jako je vedena při každých volbách a nejen proti Drahošovi. Na tomto principu to totiž celé funguje. Politici se snaží najít soupeřovo slabé místo a zaútočit na něj. A pokud jich máte tolik, jako pan akademik, tak prostě prohrajete. Někdy to je fér více, jindy méně. A naprosto stejná, možná i údernější „antikampaň“ byla vedena proti Zemanovi. Komu žalovati. Analogicky to funguje i mezi tábory příznivců jednotlivých politiků. Darwin by měl radost.

Poznámku o „proruském“ Zemanovi komentovat nebudu, to už je pod mojí rozlišovací schopností.

Ztroskotanci a zaprodanci

O co elfům jde? „Dostat se ke kořenům, najít hlavní distribuční uzly a tvůrce dezinformačních příspěvků a přesvědčit je, aby toho zanechali. Případně zveřejnit jejich identitu, což je pro ně mimořádně nepříjemné,“ říká Kartous.

A údajně se to daří. Elfům se prý již podařilo infiltrovat diskusní fóra, která trollové využívají k vzájemnému domlouvání, a identity některých odhalit. Zatím je však nechtějí zveřejnit. Podle Kartouse bývají motivace trollů různé.

„Pro některé je vytváření a šíření nenávistných zpráv jejich vlastní disciplína, způsob sebeuspokojení. Vedou je k tomu psychosociální důvody, životní frustrace a perverzní potřeba sdělit světu – já jsem někdo a já vám ještě ukážu,“ vypráví Kartous. „Část z toho, co k nám míří, jde z Ruska a my se domníváme, že jsou za to placeni,“ doplňuje. Detaily nicméně sdělit nechce.

Dostat se ke kořenům bude těžké. A pokud jsou ty kořeny skutečně tak vysoce profesionální, jak nám Bob a spol. tvrdí, tak to je nemožné. Jak by mohlo hejno lehce infantilních amatérů (lékaři atd.) porazit v kybersouboji i pro západní tajné služby nepolapitelné profesionály? Co to je za diskusní fóra, kde se trollové domlouvají, jak rozloží demokracii a nastolí cara? Nějaký příklad by neškodil. Alespoň jeden. Možná Přátelé Ruska či Konvičkova 7Republika?

Pan mluvčí dále pokračuje hlubokou sondou do hlubin trollí duše. Výsledkem psychoanalýzy pedagoga Boba je konstatování, že někteří tollové mají malé péro, jiní trollí z blbosti a ten zbytek to dělá pro mrzký rubl.

Bohužel však žádný z těchto poctivým elfením získaných jasných důkazů o existenci rozsáhlého protistátního trollího spikleneckého centra, řízeného přímo z Kremlu osobně Putinem nelze zveřejnit. Top secret.

Takže, jak to celé zhodnotit? Nemám problém s tím, že se někdo označí za elfa a snaží se veřejně šířit elfí světonázor. Ale svoboda každého elfa končí tam, kde začíná svoboda „trolla“. Protože nejen elfové mají svou pravdu. I ostatní pohádkové bytosti mají každá tu svou. Trollové, ježibaby, hejkalové, skřítci, skřeti, jezinky, upíři, víly, motýl Emanuel, Rákosníček, Křemílek, Vochomůrka, Rumburak a dokonce i lehce retardovaná maková panenka.

A každý z nich má stejné právo svou pravdu šířit přesně tak, jako ho mají elfové. V rámci nějakých obecných pravidel. Jako třeba nevyzývat motýla Emanuela, aby zaútočil molotovovými koktejly na pařezovou chaloupku, protože v ní žijí na hromádce dva nesezdaní homosexuálové. Nebo označovat někoho za „trolla“ v podstatě hlavně proto, že doma nemá Havlův oltářík, neomdlévá při Halíkovo kázáních, nevolil Drahoše, kritizuje Brusel a nechce demokratizovat Rusko pomocí jaderné války.

Ale stanovením obecné hranice nezbytné zákonnosti by to omezení mělo končit. Maximálně ještě nějaká zcela elementární morální pravidla. Hlavně žádné lidové ani elfí soudy. Říkej si, co chceš, tvá slova jsou tvou vizitkou. Pokud má někdo na fejsbůku fotku mladého Mussoliniho a stále dokola opakuje, že Brusel je původce všeho zla, je méně hodnotným člověkem než ten, co tam má fotku mladého Džugašviliho a co neustále opakuje, že původcem všeho zla na zeměkouli je Moskva?

A o míře oné člověčí hodnotnosti chtějí vážně rozhodovat anonymní amatérští „elfové“? Kteří označí jako hoax pravdivé informace jenom proto, že je zveřejní někdo, kdo jim připadá jako takzvaný „troll“, tedy málo proevropský, ideově vlažný a tím pádem jaksi automaticky příliš proruský?

Kteří na svém oficiálním fejsbučku označují nahlašování „nenávistných“ projevů fejsbuku a trestných činů z nenávisti policii za „občanskou povinnost“? Parta, kterou lze odlišit od jejich údajných protivníků v podstatě pouze podle jiného pojmenování?

Ovšem jeden rozdíl tady je. „Trollové“ jsou uměle vytvořená účelová kategorie  kam podle Bobových měřítek patří minimálně polovina veřejně aktivního národa. Skutečných „trollů“ mezi nimi bude zanedbatelné množství. Zbytek jsou prostě jen nasraní lidé, kterým to, co reprezentují právě „elfové“ už začíná silně lézt krkem. A nechtějí nic jiného, než aby jim všichni dobroserové, elfové a ostatní pokrokáři, jejichž smysl života spočívá ve „vylepšování“ životů druhých, dali pokoj a starali se více sami o sebe a méně o druhé.

Kdežto „elfové“ představují malou skupinku samozvanců v hromadě jiných skupin samozvanců, kteří by chtěli přetvořit svět k obrazu svému. To v tom lepším případě. V tom horším k obrazu někoho úplně jiného. Kde Bob vidí Moskvu a Putina, tam „trollové“ zase Brusel a Sorose. Remíza.

I když hluboce nesouhlasím s tím, co Bob dělá a říká, neupírám mu právo to dělat i říkat. Do soutěže idejí a myšlenek patří i jeho názory. Ale ty moje taky. A fakt bych ocenil, kdyby to Bob viděl stejně. A to, čí názor je lepší, hodnotnější, pravdivější, falešnější, kolaborantštější nebo prostě jen blbější, bych nechal na lidech. Jsou si to schopni přebrat a vyhodnotit sami. I bez elfů.

Autor: 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 294 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (37 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.