cenzura317
26.8.2018
Kategorie: Společnost

Zavádí facebook novou cenzuru? Ne! Ale kam zmizel mlíkař?!

Sdílejte článek:

EVA SVOBODOVÁ

“Vypadá to skoro, jako kdyby facebook odlaďoval nový cenzurní algoritmus a měl v něm nějaké chybky”… smáli jsme se včera, ale dost rychle nás to přešlo. Vtip se začal podobat realitě!

Ve čtvrtek se facebook zbláznil. Desítky přátel hlásily, že jim nejde nic zveřejnit, zejména odkazy na cokoliv na internetu – články o počasí, odkazy sdílené z Novinek nebo ČT, odkazy na videa z rodinných akcí. Všechno bylo blokované jako spam. Smáli jsme se: “Chtěli nenápadně cenzurovat závadné odkazy jako v Německu a nějak se jim to zvrhlo”. A pak nás smích přešel.

U osobních profilů nešlo ve čtvrtek sdílet žádné odkazy na internetové stránky, vše bylo okamžitě zablokováno s tím, že jde o spam. Po “odvolání se” se občas podařilo obsah nasdílet. Tohle prý byla globální závada…

Během posledních 48 hodin ale také zmizely stránky Naštvané matky, Zeman můj prezident, Český Patriot, Otevřené oči a fakticky i NE.cz, která je teď funkční, ale nejdou na ni přidávat nové příspěvky.

  • Miloš Zeman můj prezident -50 000 fanoušků
    Naštvané matky -43 000 fanoušků. 
    NE-CZ -18 000 fanoušků. 
    Otevřené oči -17 000 fanoušků.

Dvě větší stránky dál zasáhlo ze strany facebooku omezení publikační činnosti: mají už několik dní znemožněno postovat jakýkoliv příspěvek (pod záminkou spam nebo příliš rychle přidávání), nebo na ně FB aplikuje shadow banning.

Co to znamená? Jakýkoliv sdílený odkaz má v podstatě nulový dosah. Lidem, co stránku sledují, se nezobrazí, když se dívají co je nového. Vidí ho jen, když navštíví přímo stránku.

Odkazy “ven” na jakoukoliv internetovou stránku jsou navíc blokovány, takový příspěvek se nedá publikovat vůbec. Takže nemůžete sdílet žádný článek.

Tolik náhod skoro vypadá na provozní obtíže při ladění nového cenzorského algoritmu. Zvlášť v souvislosti se zprávou ze středy, že fb aktuálně zavádí opatření kopírující částečně čínský “personal rating”… Ano, Facebook začal hodnotit své uživatele podle důvěryhodnosti. Chce tak bojovat proti dezinformacím. Tvrdí, že si takto prověřují osoby, které posílají udání na závadné stránky. Jakože jestli udavači udávají podle pravidel a neudávají jen to, co se jim nelíbí. Ale čert ví, jaká je realita? V Číně má takový personal rating každý. A hodnotí se co čtete, co sdílíte i s kým se přátelíte.

A mimochodem, všimli jste si, že by proti čínským metodám personal ratingu protestovali naši “bojovníci proti totalitě”, kteří jinak při slově Čína vidí rudě?? Čínský systém byl označen jako “dohled Velkého Bratra”. A pak ho v tichosti převzal pokrytecký Zuckerberg.

Na praktikování shadow banningu si opakovaně, dlouhodobě a oprávněně stěžují konzervativní stránky a publicisté v USA. Minulý týden tak například na shadow ban upozornil americký konzervativní think tank “Prager U”: Posledních devět příspěvků zobrazil facebook třem (!) ze tří miliónů fanoušků! Facebook se musel omluvit za “nedopatření”. Ale ta se stávají poněkud jednostranně… Zřejmě i na to reagoval prezident Trump, když zkritizoval sociální sítě za diskriminaci pravicových a konzervativních názorů.

Tak je to u nás jenom výpadek a “souvislá řada náhod”, nebo je v tom i něco dalšího?! 
A kam zmizel mlíkař?!

A nebylo by lepší se na celou cenzuru a šmírování a osobní a ideová hodnocení prostě vykašlat, a začít fungovat zase jako ve svobodném světě, bez Velkého Bratra?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2019: *****

Dagmar Karlíková 500,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Anonymní dárce 1984,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, ing. Jan Kocura 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Dagmar Lavičková 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Švestka 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Milan Tahovský 500,- Kč, Rudolf Bláha 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Marin Vacek 500,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 13 378,00 Kč
Vybráno 38.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 63 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.