cenzura317
26.8.2018
Kategorie: Společnost

Zavádí facebook novou cenzuru? Ne! Ale kam zmizel mlíkař?!

Sdílejte článek:

EVA SVOBODOVÁ

“Vypadá to skoro, jako kdyby facebook odlaďoval nový cenzurní algoritmus a měl v něm nějaké chybky”… smáli jsme se včera, ale dost rychle nás to přešlo. Vtip se začal podobat realitě!

Ve čtvrtek se facebook zbláznil. Desítky přátel hlásily, že jim nejde nic zveřejnit, zejména odkazy na cokoliv na internetu – články o počasí, odkazy sdílené z Novinek nebo ČT, odkazy na videa z rodinných akcí. Všechno bylo blokované jako spam. Smáli jsme se: “Chtěli nenápadně cenzurovat závadné odkazy jako v Německu a nějak se jim to zvrhlo”. A pak nás smích přešel.

U osobních profilů nešlo ve čtvrtek sdílet žádné odkazy na internetové stránky, vše bylo okamžitě zablokováno s tím, že jde o spam. Po “odvolání se” se občas podařilo obsah nasdílet. Tohle prý byla globální závada…

Během posledních 48 hodin ale také zmizely stránky Naštvané matky, Zeman můj prezident, Český Patriot, Otevřené oči a fakticky i NE.cz, která je teď funkční, ale nejdou na ni přidávat nové příspěvky.

  • Miloš Zeman můj prezident -50 000 fanoušků
    Naštvané matky -43 000 fanoušků. 
    NE-CZ -18 000 fanoušků. 
    Otevřené oči -17 000 fanoušků.

Dvě větší stránky dál zasáhlo ze strany facebooku omezení publikační činnosti: mají už několik dní znemožněno postovat jakýkoliv příspěvek (pod záminkou spam nebo příliš rychle přidávání), nebo na ně FB aplikuje shadow banning.

Co to znamená? Jakýkoliv sdílený odkaz má v podstatě nulový dosah. Lidem, co stránku sledují, se nezobrazí, když se dívají co je nového. Vidí ho jen, když navštíví přímo stránku.

Odkazy “ven” na jakoukoliv internetovou stránku jsou navíc blokovány, takový příspěvek se nedá publikovat vůbec. Takže nemůžete sdílet žádný článek.

Tolik náhod skoro vypadá na provozní obtíže při ladění nového cenzorského algoritmu. Zvlášť v souvislosti se zprávou ze středy, že fb aktuálně zavádí opatření kopírující částečně čínský “personal rating”… Ano, Facebook začal hodnotit své uživatele podle důvěryhodnosti. Chce tak bojovat proti dezinformacím. Tvrdí, že si takto prověřují osoby, které posílají udání na závadné stránky. Jakože jestli udavači udávají podle pravidel a neudávají jen to, co se jim nelíbí. Ale čert ví, jaká je realita? V Číně má takový personal rating každý. A hodnotí se co čtete, co sdílíte i s kým se přátelíte.

A mimochodem, všimli jste si, že by proti čínským metodám personal ratingu protestovali naši “bojovníci proti totalitě”, kteří jinak při slově Čína vidí rudě?? Čínský systém byl označen jako “dohled Velkého Bratra”. A pak ho v tichosti převzal pokrytecký Zuckerberg.

Na praktikování shadow banningu si opakovaně, dlouhodobě a oprávněně stěžují konzervativní stránky a publicisté v USA. Minulý týden tak například na shadow ban upozornil americký konzervativní think tank “Prager U”: Posledních devět příspěvků zobrazil facebook třem (!) ze tří miliónů fanoušků! Facebook se musel omluvit za “nedopatření”. Ale ta se stávají poněkud jednostranně… Zřejmě i na to reagoval prezident Trump, když zkritizoval sociální sítě za diskriminaci pravicových a konzervativních názorů.

Tak je to u nás jenom výpadek a “souvislá řada náhod”, nebo je v tom i něco dalšího?! 
A kam zmizel mlíkař?!

A nebylo by lepší se na celou cenzuru a šmírování a osobní a ideová hodnocení prostě vykašlat, a začít fungovat zase jako ve svobodném světě, bez Velkého Bratra?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 232 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
politicon.cz
1 komentář
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.