pravdalez
15.4.2018
Kategorie: Společnost

Zaujímáme postoje

Sdílejte článek:

HONZA PALUSKA

V dnešní době si lidé snadno vybírají strany a to za každou cenu. O co snadněji si jí vyberou, o to fanatičtěji jí hájí, přesně podle hesla „kdo nejde s námi, jde proti nám“. Nikoho už nezajímá svobodná diskuse. Nikoho nezajímá respekt k odlišnému názoru. Nikdo nemá zájem o argumenty. Bílá nebo černá, nic mezi tím. Buď jsi se západem, nebo jsi agent Putina. Buď jsi pro EET, nebo podporuješ zloděje. Buď chceš odstranit billboardy, nebo chceš, aby umírali lidi na silnicích. Není střední cesta, jen neotřesitelný postoj navzdory všem a všemu.

Nemám rád nějaké „strany“ a zájmy, kromě toho mého, ale pokud bych si měl nějakou vybrat, volím stranu rozumu, klidně proti všem. Můj oblíbený románový hrdina má jednu dokonalou myšlenku: „Zlo je zlo, Stregobore,… menší, větší, střední, všechno jedno, proporce jsou relativní, hranice nejasné. Nejsem zbožný poustevník, nečinil jsem v životě jen dobro. Mám-li však volit mezi dvěma zly, nevolím raději vůbec…“ Snažím se podle toho vzorce žít.

A stejné je to se Sýrií. Není to konflikt, ve kterém by byla jedna strana lepší než druhá. Není to ani občanská válka, protože v ní nebojuje lid proti své vládě, ale každý proti každému. Většina bojovníků těch tzv. rebelů se v Sýrii ani nenarodila. Jen vyslyšela volání mezinárodního Džihádu. Ale vezměme to jednoduše:

  • Je Bašar Asad mírumilovný beránek? Ne, není.
  • Je to diktátor? Ano, je.
  • Chtěl bych pod jeho vládou žít? Ne, ani minutu.
  • Obdivuji ho? Ne, a nikdy jsem neobdivoval.

ALE, a to skutečně obrovské ale, pravda je taková, že je lepší variantou, než jeho oponenti. Pravda je taková, že se nejedná o občanskou válku s dobrem na jedné straně, a se zlem na té druhé, nýbrž o konflikt regionálních a teď už i světových mocností, z nichž každá sleduje své specifické zájmy. Pravda je taková, že pokud padne režim Bašara Asada, čeká většinu menšin žijících na území Sýrie v lepším případě deportace, v horším smrt (a to často velmi krutá). A hlavně! Pravda je taková, že pro mě, jako obyvatele střední Evropy je nejdůležitější mír a stabilita v dané oblasti. A tu Asad zachovával a je jí schopen zachovat znovu.

Nevím, jestli válka bude a ani nevím, jak rozsáhlý to vlastně bude konflikt. Vím ale jedno, nesouhlasil jsem s válkou v Iráku, která stála tolik lidské krve, že jí nemůže ospravedlnit nic na světě. Nesouhlasil jsem s válkou v Libyi, která bezprecedentně zhoršila bezpečnost v Evropě. A nesouhlasím ani s touto případnou válkou. Nezajímá mě poměřování sil mezi Rijádem a Teheránem, nebo mezi Moskvou a Washingtonem, nezajímají mě ani jiné zájmy. Co mě zajímá je to, abych se nemusel bát v létě na dovolenou. Abych se nemusel proplétat betonovými zátarasy, když jdu na Vánoční trhy. Abych nemusel žít ve všudypřítomném strachu a hlavně, abych se nemusel stydět podívat do zrcadla, že se někde i mým jménem vraždí, jen kvůli ekonomickým, či mocenským zájmům. Karel Kryl kdysi zpíval „zaujímáme postoje, místo abychom stáli“. Já chci stát. A je mi jedno, co si o tom myslí svět kolem mě.

 

Autor: Honza Paluska

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 471,00 Kč
Vybráno 47.06%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 72 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,61 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.