PLAST
28.1.2021
Kategorie: Ekonomika

Zatímco se noříme do hluboké finanční a dluhové krize, vláda řeší plastové misky a brčka

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Jana MarkováZákaz plastových misek na odnos jídla vládou schválen. Další hřebíček do rakve pro mnohé, už teď na hranici přežití, strádající hospodské.

Vláda v pondělí schválila zákon, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře, nebo brčka. Na nádoby z expandovaného polystyrenu zapomeňte, jiné malé nádoby budou muset mít připevněné víčko. O škodlivosti plastů není pochyb. Nicméně skutečně je nyní toto nejpalčivější problém naší země? V době, kdy by na prvním místě mělo být zdraví, hygiena a racionální uvažování? Opravdu si teď budeme hrát na to, že v době stále narůstajícího bilionového státního dluhu a tisíců krachujících živností, je třeba vytáhnout do boje právě proti nádobí? Náš vliv na světový ekosystém je v porovnání se světovými znečišťovateli téměř na hranici statistické chyby. Co se týká recyklace, patříme naopak k evropské špičce. Takže přes všechna tato fakta sklopíme uši a necháme si nejlépe v tichosti zavést další buzerační zákon? Zákon, který zase dopadne nejvíc na ty, které vláda svými opatřeními už teď zahnala do nejzazšího kouta.

Mluvím o restauracích, cukrárnách a na nich závisejících provozech. Ale není to jen o nich. Dávají práci tisícům dalších lidí, o kterých si to ani neuvědomujeme. Velkou část tohoto roku museli mít zavřeno, aniž by je kdo adekvátně, či vůbec odškodnil. Pro mnohé z nich se jedinou šancí na nějaké přežití stalo výdajové okénko. A pro mnohé lidi se zase toto stalo jedinou šancí na to, jak si koupit teplé jídlo. Nesmíte si ho tam ale sníst. A i kdyby to šlo, na zahrádce to v mrazech není úplně ono a tak je třeba si ho v něčem odnést. No a v této době my těm lidem řekneme, že stávající způsob už není dostatečně ekologický a je třeba ho začít nahrazovat něčím, co ekologické bude a zachráníme tak společně svět. To, že jim to patrně opět zvedne náklady a přidělá další starosti, jakoby jich už neměli dost, nikoho nezajímá. Místo abychom se snažili těmto zaměstnavatelům a zaměstnancům efektivně pomoci a zachránili tak jedno celé odvětví, vymýšlíme pro ně další a další omezení. Nicméně neplatí to jen pro ně. V době covidové to platí třeba i pro nemocnice, které na speciálních pokojích také musí používat jednorázové obaly. I ty jsou mnohdy na hraně svých kapacit a nutnost nahrazení plastových brček bambusovými jistě uvítají s otevřenou náručí, protože momentálně určitě nemají nic jiného na práci.

Možná si tedy budeme zase nosit příbor a „ešus s sebou v autě nebo v kabelce, jako za První republiky. Umyté a uzavřené v … plastovém sáčku? Pokud tedy budeme mít ještě kam. Ale nebude i to časem v rámci evropských protiteroristických opatření zakázané jako nedovolené ozbrojování? Nebo budeme pro jistotu přes půl zeměkoule ekologicky vozit z Číny ty bambusové? Evropa si na sebe v době jedné z největších krizí šije další a další bič. Není schopná řešit zásadní věci jako dostatek vakcín pro své obyvatele, zadlužuje své občany na generace dopředu nesplatitelným dluhem a ničí svůj vlastní průmysl nesmyslnými ekologickými normami.

A my, místo toho, abychom se zachovali racionálně a snažili se tuto dobu co nejefektivněji a s co nejmenšími škodami pro všechny překlenout, budeme bojovat s plastovými brčky. A budeme se tvářit, že naše zákony jsou naše, my o nich rozhodujeme a vlastně jsme nikdy po ničem jiném netoužili. Nejsou. Z více než poloviny nejsou naše, ale bruselské. O více než polovině nerozhodujeme, jen je poslušně implementujeme, i když víme jak nesmyslné a někdy vyloženě škodlivé pro nás jsou.

V době prosperity by to možná mohlo být i lehce úsměvné. Ale myslím, že teď je čas minimálně na to, nadřadit naše zákony a zájmy nad ty evropské. A řídit se zdravým rozumem.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 616 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
41 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)