USPOLICIE
17.8.2021
Kategorie: Společnost

Zatímco … aneb krátká úvaha o demokracii

Sdílejte článek:

LEO P. ŠVANCARA

Kdysi jsem roky dělal podle svých možností vše pro to, aby tehdejší komunistický režim padl.

Zatímco ostatní jej všemožně podporovali…

Netoužil jsem nikdy po nějakém „cestování“ či po nějakých „svobodných volbách“. Chtěl jsem od mládí jen to jediné: Mít plné a svobodné právo se živit vším tím, co umím. A nemuset se kvůli tomu uchylovat do ilegality a přitom si povinně obstarávat razítko v občance nějaké fabriky.

Zatímco těm ostatním razítko jejich fabrik či úřadů nevadilo, naopak, zašívali se tam od maturity až do důchodu za pravidelnou výplatu a s radostí. Oni totiž byli se svým nevolnictvím spokojeni – pouze žárlivě dychtili po cestování do „kapitalistické ciziny“ a po vysněném zboží, jež viděli v západních filmech…

Když přišel podzim roku 1989, zajásal jsem v euforii, že se konečně budu moci na prahu třicítky živit svobodně tak, jak uznám za vhodné. A dělat s radostí a láskou to, za co mi lidé budou ochotni zaplatit, protože výsledky mé práce a tvůrčích schopností budou považovat pro sebe za přínosné.

Zatímco ti ostatní hromadně ve zdivočelých tlupách vyrazili do Vídně na Mexikoplatz, aby tam nakupovali (mnozí se koupí ani neobtěžovali a přímo tam kradli) všemožné spotřební dreky a elektronické haraburdí…

Když přišly ty první troje jakž takž svobodné , považoval jsem je za jediný prostředek, jak si udržet náhle nabytou individuální svobodu. A proto jsem nikdy nevolil žádné socialisty všeho druhu, kterých se ihned vyrojily na zdejší politické scéně tisíce a tisíce.

Zatímco ti ostatní, topící se mezitím ve spotřebním šuntu a v suvenýrech z exotických zemí, které v rauši začali projíždět jako zběsilí, začali skučet po „sociálních jistotách“. Které jim ovšem nikdo nebral…

A tak přišla nutně chvíle, kdy se před mýma očima v celé hrůze zjevila ta nejhorší vlastnost oné – v mé duši kdysi uctívané – demokracie: Hlas ulice začal od roku 1996 promlouvat volby od voleb stále silněji. A s tím začala být opět stále radikálněji oklešťována moje kratičce nabytá svoboda být na komkoli, zejména na státu, nezávislým.

Zatímco ostatní se utápěli ve stále sžíravější nesmyslné závisti nad tím, že si jejich soused „nakradl“ v jejich očích o něco více než oni sami. A tak požadovali po svých politicích stále větší represe, stále větší regulace, stále mohutnější utahování smyček kolem krků lidí. A volili stále více ty, kteří v nich ten bezdůvodný vztek k nezávislým lidem zcela záměrně vyvolávali…

A když dnes přešlo oněch dlouhých 32 roků mého života po roce 1989, již dávno bezmocně cítím, že se nacházím už dlouhá léta v tyranii regulací, zákazů, všudypřítomné každodenní buzerace. Přičemž prostor mé nynější individuální svobody je již dávno, dávno daleko menší, než na samém konci toho komunistického režimu například v lednu roku 1989. A navíc se den za dnem ten můj zbyteček osobní svobody trvale zmenšuje!

Zatímco ti ostatní volí stále bezmyšlenkovitěji pouze a jenom ty, kteří zde po skoro tři desítky let utahují šrouby, likvidují lidskou svobodu a kteří prosazují, aby všední život v této zemi byl stále těžší, ne-li jednou prakticky nemožný:

Aby si lidé nemohli brzy například ani zatopit uhlím – jen uměle předraženými topivy, která jim předepíše úřad – aby běžný člověk brzy nedosáhl ani na normální automobil, aby nikdo nesměl beztrestně cokoli napsat, aniž by mu za to nehrozil kriminál. Aby se nikdo nesměl živit ničím, co mu nebude vrchností milostivě a jen podmínečně povoleno, aby se musel povinně podrobovat testům na kde co, když bude chtít nakoupit jenom rohlíky, aby nemohl s holou tváří jet ani tramvají… aby musel každý své děti nutit modlit se tak, jak si zrovna přeje „veličenstvo Kat“… aby lidé na prahu stáří stále častěji dožívali svůj život v oplocených zařízeních s vnucenými respirátory na svých obličejích, kde si nebudou smět nejen ani zapálit či popovídat u sklenky se sousedy, ale kam za nimi nebudou smět svobodně přijít na návštěvu bez vakcinace a testů ani jejich vlastní děti či vnoučata!

Takže u vědomí toho všeho, kdybych se dnes ocitl opět na konci léta roku 1989? A  kdybych věděl, co bude v takovém roce 2020 či 2021:

• Že nebudu smět napsat svobodně cokoli cítím a budu muset velmi úzkostlivě volit slova, abych za mou napsané řádky neskončil před soudem?

• Že v českém trestním zákoníku bude neustále existovat trestný čin „nedovolené podnikání“, kdy může vsazen do vězení každý, kdo něco umí a udělá to pro druhé, aniž by se předtím poníženě zeptal úřadu, zda vůbec smí, a ještě mu za to zaplatil?

•  Že nebudu smět do chrámu na největší křesťanské svátky roku, na  a že stát zakáže všem kněžím i biskupům sloužit o svátcích veřejně bohoslužby (a oni se poslušně skloní)?

• Že si nezapálím cigaretu ani ve venkovské hospodě, ani v hotelu ani i v té nejluxusnější kavárně?

• Že mi stát hodlá zakázat topit v kamnech uhlím či jezdit autem na benzin nebo naftu?

• Že si nekoupím ani hřebík, nepojedu tramvají či nepůjdu na koncert a dokonce ani do kostela bez jakéhosi povinného zakrytí svého obličeje jakýmsi nesmyslným hadrem?

• Že kdykoli z úradku „strany a vlády“ budou z hodiny na hodinu na dlouhé měsíce opakovaně zavírána divadla, obchody,  hospody a likvidovány živnosti lidí, že  zakáže lidem zpívat a to i na pohřbech či svatbách, že bude zakázán i obyčejný tanec?

• Že noviny, státní i soukromé televize, budou od rána do večera papouškovat pouze zprávy povolené stranou a vládou a jen v souladu s panujícím režimem?

• Že „svobodné“ volby se stanou naprosto zbytečnými, protože médii zpitomělí voliči v této zemi vždy zvolí pouze strany „Národní fronty“, ty, které se mezi sebou na dalším utužování diktatury nad lidmi vždy svorně dohodnou?

• A že všechny tyto iracionální diktaturní nesmysly bude i po třech desítkách let s jásotem podporovat valná většina lidí žijících v této zemi?

Nechal bych Jakeše Jakešem, Husáka Husákem, ten tehdy už stále impotentnější bolševický režim bolševickým režimem – a věnoval bych se býval daleko více tomu, abych mohl nadále se jakž takž svobodně (oproti dnešku!) protloukat, tedy psát, zpívat, mluvit, léčit, tedy zkrátka se živit tím vším tím, co jsem tehdy v mých 27 letech již uměl!

Zatímco ostatní?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 450,00 Kč
Vybráno 27.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 530 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
39 komentářů
  1. texas
      • texas

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)