ovoce
9.8.2019
Kategorie: Ekonomika

Zatím na to mám

Sdílejte článek:

HELENA VLACHOVÁ

Miluji čerstvé ovoce a zeleninu. Jenže stále více zjišťuji, jak mohou být pro některé z nás tyto potraviny cenově nedostupné.

  • Motto “Neodírej nuzného, vždyť nic nemá, po utištěném nešlapej v bráně.” (Přísloví Šalomounova, Slova moudrých, 22.22)

Miluji čerstvé ovoce a zeleninu. Jenže stále více zjišťuji, jak mohou být pro některé z nás tyto potraviny cenově nedostupné. Jen považte. Kilo vodního melounu (bezsemenného) se rovná devatenáct korun devadesát haléřů, když je samozřejmě v akci. Za ten poslední jsem v supermarketu nechala více než sto šedesát korun českých. Za jednu salátovou okurku zaplatíte devatenáct korun devadesát haléřů. Broskve čtyřicet devět korun devadesát haléřů. Jedno kiwi devět korun devadesát haléřů. Kilo hrušek pořídíte za více než padesát korun. Meruňky něco okolo osmdesáti korun za kilo. O bramborách a cibuli ani nemluvím. Toť příklad ze sortimentu ovoce a zelenina. Přejdeme-li k pečivu a chceme-li si koupit něco kvalitnějšího, musí naše peněženka počítat s tím, že za kousek dobrého chleba zaplatíme více než třicet šest korun, jeho váha nepřesahuje ani půl kilogramu. Nemohu toto nazvat jinak, než se jedná o opravdové cenové pálky.

A to ani neuvádím další potraviny. Není divu, že při svém pravidelném týdenním nákupu utratím docela dost, protože čerstvé ovoce a zelenina tvoří nedílnou součást mého jídelníčku. Nejsem vybavena žádnými výhodnými stravenkami od zaměstnavatele, jedu na vlastní triko, musím si proto vše zaplatit ze svého příjmu. Zatím to všechno zvládám, jsem zvyklá hodně pracovat, tudíž si mohu dovolit koupit i potraviny, které jsou u nás čím dál dražší. Ale jednoho dne budu muset počítat s tím, že mám na útratu jen svůj důchod. Z něj si, jak to vše vypadá, nebudu schopná pravidelně kupovat čerstvé ovoce a zeleninu, výběrové pečivo, kvalitní šunku, to vše v množství, na jaké jsem zvyklá. Protože na to jednoduše mít nebudu. A abych si na důchodový čas našpórovala přinejmenším dva miliony korun, na to mít také nebudu.

Nežije se u nás špatně, ale senioři či rodiny s malými dětmi si moc vyskakovat nemohou. Jsem sice ze staré školy, která mě naučila připravovat jídla, která moc nestojí, ale i tak. Chcete-li třeba uvařit něco z brambor. Cena této komodity je v dnešní době tak vysoká, že si ji ne každý dovolí koupit ve velkém množství. Babička z brambor hodně vařila, ale kdyby dnes procitla, musela by prozřít, kdyby viděla horentní částky za jedno kilo brambor. Nedivím se, že část populace u nás je obézní. Protože nemá na to, aby si kupovala kvalitní potraviny, čerstvé ovoce a zeleninu. Spokojí se s nejlevnějšími rohlíky či chlebem, které zkombinuje s něčím, co ještě moc nestojí a co zasytí. Vzhledem k rostoucím cenám vepřového to zakrátko ani vepřový bůček nebude. Ani ten není za hubičku. Jak už jsem uvedla, zatím na to mám, ale i v tomto směru budou mé dny jednou sečteny…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2019: *****

Zdenka Brancuská 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Vrchovský 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 8 372,00 Kč
Vybráno 23.92%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 607 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 3,74 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
72 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.