nantes
9.7.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Zastřelený Aboubakar a nepokoje v Nantes

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA/FV

Francouzské město Nantes zažilo v uplynulém týdnu mohutné nepokoje, při nichž byly zapáleny desítky aut i několik budov. Jejich důvodem bylo zastřelení 22letého mladíka, utíkajícího před policií.

Západofrancouzské město Nantes čelilo v minulém týdnu rozsáhlým nepokojům, při nichž výtržníci zejména z řad nelegálních přistěhovalců zapálili desítky aut i několik budov ve městě. Důvod? Francouzská policie v úterý zastřelila 22letého mladíka jménem Aboubakar Fofana, který se snažil ujet před dopravní kontrolou.

Dle toho, jak je napsáno například zde na serveru Aktuálně, se incident odehrál tak, že Aboubakar při dopravní kontrole ukázal policistům falešné doklady. Ti mu proto nařídili, aby s nimi jel na policejní stanici. Mladík se jim ale snažil ujet a při couvání zranil kolemjdoucího, který doprovázel dvě děti. Po krátké pauze začal se svým autem opět couvat a tehdy po něm policista vystřelil a smrtelně ho zranil. Dle toho, co je napsáno zde na serveru Deník, šlo navíc o mladíka, který byl v hledáčku policie kvůli obchodu s drogami i loupežím.

Můj názor na celou záležitost? Rozhodně nejsem příznivcem policejních represí, ale co mají policisté dělat, pokud před nimi důvodně podezřelá osoba utíká a navíc svým jednáním ohrožuje další lidi? V takových případech je dle mého názoru použití střelné zbraně zcela na místě a kdo před policií prchá, musí s něčím takovým počítat.

K útěku před policisty, který si málem vyžádal oběti na lidských životech, došlo minulý týden shodou okolností i v Uherském Hradišti. Jak je popsáno například zde, řidič osobního auta ujížděl policejní hlídce a projel přitom podchodem poblíž vlakového nádraží, který je však určený pouze pro chodce a cyklisty. Srazil zde cyklistu, který byl s těžkými zraněními převezen do nemocnice, žena s kočárkem, která se poblíž podchodu také pohybovala, naštěstí stihla před autem uskočit. Ujíždějící řidič byl nakonec policisty zadržen až v obci, vzdálené od Uherského Hradiště 15 kilometrů – poté, co narazil do stojícího auta.

Někteří diskutující pod články, referujícími o této události, kritizují policisty za to, že prchajícího muže nezastavili mnohem dříve, třeba i střelbou. K mému „šoku“ se zde našli i takoví, kteří naopak prohlásili, že kdyby policie nebuzerovala řidiče zbytečně častými kontrolami, tak k incidentu vůbec nemuselo dojít. Policisté to zkrátka nemají lehké a ať udělají cokoliv, téměř nikdy se nezavděčí všem. I já na ně občas brblám – když například chodí po městě a dávají pokuty za špatné parkování, nebo když měří rychlost na přehledných rovinných úsecích. Při incidentech, popsaných v článku (ať už v Nantes či v Uherském Hradišti) by však měli mít dostatečné pravomoci na to, aby bezpečí občanů chránili.

***

K tématu ještě od Filipa Vávry: Podle pozorovatelů jsou nepokoje stále větší a rozšiřují se i do dalších čtvrtí. Všude tam, kde jsou migranti. Ve čtvrtích Orvault, Rezé, Breil a Bellevue během noci shořelo dalších sedm aut. Terčem byli i policisté, na které výtržníci v Breil a Bellevue házeli zápalné lahve. 

V Breil byl dokonce zapálen obytný dům. Úřady také oznámily, že policista, který zastřelil lumpa na útěku, který předtím vozem najel do jeho kolegy, byl obviněn ze zabití. Policista původně tvrdil, že střílel, protože se domníval, že pachatel představuje nebezpečí pro další chodce. Ale podle nových svědectví i výpovědi policisty mělo auto v době střelby stát a policista vystřelil omylem, když se pokoušel vlézt do kabiny.

Autor: Josef Nožička, F. Vávra

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 255,00 Kč
Vybráno 13.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 6 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.