PENIZE
23.9.2021
Kategorie: Ekonomika

Zase ta zatracená inflace

Sdílejte článek:

MIROSLAV KŘÍŽEK

miroslav-krizek95949359_0Ve svých článcích před inflačním rizikem varuji dlouhodobě, má predikce ze začátku roku předpovídala zhruba tříprocentní inflaci, trefil jsem se téměř přesně.

Opětovný návrat do lavic a do kanceláří sice znamená zvýšený výskyt slova koronavirus v médiích, ale postupně ho vytlačuje pojem inflace a o ní budete zřejmě v příštích měsících číst mnohem víc, než by se vám líbilo. Ve svých článcích před inflačním rizikem varuji dlouhodobě, má predikce ze začátku roku předpovídala zhruba tříprocentní inflaci, trefil jsem se téměř přesně, spotřebitelská inflace ČR měřeno harmonizovaným indexem je za letošní srpen 3,1 %.

Proč je ve skutečnosti inflace vyšší

Problémem ovšem je samotný harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP), který se používá pro srovnání s dalšími státy EU, aby mezi sebou vůbec šlo jednotlivé státy porovnávat. Asi největší odlišnost je ve struktuře spotřebního koše HICP, vůbec nezahrnuje hypotetické nájemné, což je částka, kterou by majitelé za svou nemovitost získali, kdyby jí pronajímali. Pohled na aktuální nájemné a trh nemovitostí vůbec nám napoví, že tahle položka ve spotřebním koši roste na významu. Pokud bychom analyzovali aktuální data Eurostatu, tak z hlediska HICP na tom nejsme tak špatně, naše inflace je 0,1% bodu níže oproti průměrné inflaci 3,2 % v celé EU, což znamená prudký nárůst a dokonce přestřelení inflačního cíle Evropské centrální banky, který je na úrovni 2 %. Mimochodem si neodpustím poznámku, dlouho tvrdím, že Euro nechrání před inflací, což se ukazuje v celé své nahotě v datech, Německo hlásí inflaci 3,4 % a Litva rekordních 5 %, v obou zemích se platí Eurem, kdežto Švédsko bez Eura je na tom se svými 2,5 % lépe.

Úroveň současné hladiny inflace přesněji vyjadřuje také národní index spotřebitelských cen (CPI) se svým spotřebním košem o několika stech položkách zboží a služeb, které spotřebovává průměrná domácnost v ČR, přičemž je jednotlivým položkám přiřazena určitá váha. V srpnu byla inflace měřena tímto indexem 4,1 %, jedná se však o údaj, který není mezinárodně srovnatelný, což neznamená, že ho nepocítíme ve svých peněženkách.

Co je příčina a co následek

Pokud pátráte po příčinách vyšší cenové hladiny, tak jich můžeme identifikovat hned několik, určitě je to hnojení ekonomiky natištěnými penězi, tedy v řeči centrálních bankéřů příliš rozvolněná fiskální a monetární politika současné vlády, před nimiž varuji konstantně. Jako druhý závažný faktor do hry vstupuje růst cen energií, zejména v Evropě šroubovaný směrem nahoru kvůli zelenému šílenství a doprovodnému růstu cen emisních povolenek. Ceny energií sice představují jen 6% podíl ve spotřebním koši, ale má to jeden háček, pokud dál porostou, tak se jako vlna přelijí i do konečných cen dalšího zboží a služeb, stoupnou totiž výrobní náklady a inflační spirála se zase o něco víc roztočí.

Přesto, že se může stát radovat z inflačního umořování státního dluhu, stále platí, že vyšší inflace je výhodná více pro dlužníky, ovšem snižování reálné ceny státního dluhu časem narazí na tlak v podobě zvýšení nominálních úrokových sazeb a tudíž i zvýšení úroků na obsluhu státního dluhu. Momentálně už někteří centrální bankéři otevřeně hovoří o nutnosti zvednout úrokové sazby minimálně o 0,5 %, proti je dlouhodobě člen Bankoví rady ČNB Aleš Michl, který by zatím inflaci nechal volný průběh. Osobně se přikláním spíše na stranu jestřábů v čele s Vojtěchem Bendou, zastánci přísnější měnové politiky už velí brzdit inflaci a myslím, že to je v tuto chvíli správný přístup. Samozřejmě se proti postavila ministryně financí Alena Schillerová, kdybych chtěl být škodolibý, tak vzhledem k jejímu zadlužování státu a rozhazování bude nejlepším řešením opravdu zvednout základní úrokové sazby, je to totiž přesný opak toho, co chce ministryně, tudíž se to v časovém horizontu pravděpodobně ukáže jako dobrý krok.

Kapitolou pro samostatný článek zůstává i fenomén inflačního očekávání, jak z pohledu nabídky, kdy se firmy samozřejmě svezou na vlně zdražování, mnohdy i o kus výše, než je reálná inflace na straně vstupů, tak z pohledu poptávky, která je nyní intenzivně mediálně masírována, že vše ohromně zdražuje a tudíž to má přijmout jako nový stav věcí, ideálně ve všech odvětvích.

O rostoucích cenách energií ani nemluvě.

Závěrem bych chtěl dodat, že z pozice ČR neovlivníme dva faktory, které inflaci také roztáčí, a sice snahu dohnat „ztracený“ pandemický rok v celosvětové výrobě, proto chybí čipy nebo stavební materiál, což tlačí jejich ceny vzhůru a druhý faktor, kterým je zvýšená cena lodní dopravy kvůli přepravní krizi v Asii. Ale dobře můžeme ovlivnit inflaci díky zvýšení základních úrokových sazeb ČNB, ochlazení ekonomiky touto cestou totiž nemusí být jen strašák, ale taky tolik vytoužený déšť po letních parnech.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 908 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)