
Zaručená mzda – past na zaměstnance i brzda ekonomiky
LADISLAV JAKL
Co je to mzda? Je to cena práce. Jakákoli cena na trhu vzniká vztahem nabídky a poptávky a je výsledkem dobrovolného kontraktu kupujícího a prodávajícího. Socialisté už víc než 150 let šíří mýtus, že v tomto kontraktu je jedna strana (zaměstnavatel) zvýhodněna, a proto je nevýhodu zaměstnance nutno kompenzovat státní mocí, popřípadě nátlakovým cenovým kartelem na trhu práce (odbory). S tím zvýhodněním to tak ale není. Zrovna naše horká aktuální současnost názorně ukazuje, jak si užívají převahu právě potenciální zaměstnanci, protože poptávka po jejich „zboží“ nyní značně převyšuje nabídku, zvláště v některých profesích.
Ti, kdo nepochopili princip mzdy coby ceny, opakovaně přicházejí s termíny, jako je „spravedlivá“ mzda, „důstojná“ mzda nebo „zaručená“ mzda. A tak jsme tyto dny svědky kampaně jakési „platformy pro důstojnou mzdu“, jejíž „výzkumníci“ prý dospěli k závěru, že důstojná mzda by měla činit nějakých třicet tisíc měsíčně. To nám společně tvrdí aktivisté z neziskovek, odborů a některých vládních institucí. A opět se začíná ohřívat i téma minimální mzdy.
Sotva začala platit rekordně zvýšená minimální mzda (o 1150 korun z 12 200 na 13 350), už protlačují odbory a horlivá zástupkyně levicových extremistů ve vládě Maláčová další skokové zvýšení, a to na 15 tisíc korun, tedy o celých 1650.
Prosazení valorizace minimální mzdy do zákoníku práce prozatím neprošlo, ale i tyto skoky jsou samy o sobě ničivé, a to nejen v důsledcích pro jednotlivé firmy, ale i pro celou ekonomiku a nakonec – ale nejcitelněji – právě pro ty, kvůli kterým se prý sama minimální mzda zavedla a stále se zvyšuje: pro nejnižší příjmové skupiny. Pro zaměstnavatele totiž bude čím dál složitější je vůbec přijmout a platit. Je to stejné, jako kdybyste nějaké firmě (údajně v jejím zájmu) přikázali, že musí zdražit své výrobky, a pak byste se divili, že o zdražené produkty nebude zájem a firma zkrachuje. U minimální mzdy nutíte zaměstnance (především jejich sociálně nejzranitelnější část), aby zvýšili cenu své práce, čímž se stávají na trhu práce hůře uplatnitelní.
Minimální mzda se v našem právním řádu objevila roku 1991 novelou zákoníku práce, který zmocnil vládu vydávat výši minimální mzdy nařízením (historicky první částka byla 2000 Kč měsíčně). Obdobná úprava se zachovala i po přijetí nového zákoníku práce v roce 2006 a trvá až dodnes. O její existenci i o občasném nerozumném skokovém navýšení je veřejnost celkem běžně informována. Daleko méně je ale informována o institutu „zaručené mzdy,“ která se od minimální mzdy odvíjí. Lichý je tedy argument zastánců skokového navyšování minimální mzdy, že se týká jen malého počtu zaměstnanců. Zapomínají totiž do svých statistik započítat i ty, kdo pobírají zaručenou mzdu.
Předchůdcem zaručené mzdy byly tzv. minimální mzdové tarify, které se zavedly zákonem o mzdě ze začátku roku 1992, přesněji jeho prováděcím předpisem (nařízením vlády – prvním bylo třeba číslo 43/1992 Sb.). Přitom nejnižší tarifní stupeň odpovídal minimální mzdě. Tarifních stupňů bylo tehdy celkem 12. Nyní platný zákoník práce, zákon 262/2006 Sb., zrušil i zákon o mzdě s jeho institutem minimálních mzdových tarifů a zavedl namísto toho pojem nejnižších úrovní zaručené mzdy, k jejichž určení zase zmocnil vládu. Toho si ale veřejnost už skoro nevšimla.
První prováděcí nařízení vlády č. 567/2006 Sb. s účinnosti od 1. ledna 2007 rozčlenilo práci do osmi skupin podle složitosti, namáhavosti a odpovědnosti a ke každé přiřadilo zaručenou úroveň mzdy. Nejnižší úroveň splývá s minimální mzdou, nejvyšší je v zásadě dvojnásobkem minimální mzdy. Do minimální ani do zaručené mzdy se nepočítají přesčasy a další příplatky (třeba za práci v neděli). Aktuálně platným nařízením vlády je od letošního ledna stanovena minimální měsíční mzda na 13350 Kč. A nejvyšší, osmá úroveň zaručené mzdy tedy 26 700 Kč. Po navýšení minimální mzdy na 15 tisíc by osmá úroveň zaručené mzdy činila už třicet tisíc. A všech sedm stupňů nad minimální mzdou už zahrnuje daleko více zaměstnanců, než nám odboráři přiznávají. Ničí se tím pružnost pracovního trhu, ekonomika se stává zranitelnější v případě recese (která je možná za dveřmi) a mladí a nezkušení uchazeči o zaměstnání jsou vytlačování z trhu práce.
Základem svobody i prosperity je smluvní svoboda. Institut zaručené mzdy činí z velké skupiny lidí svého druhu státní zaměstnance, které si podnikový sektor jakoby jen půjčuje. Minimální i zaručenou mzdu je nutno zrušit. Jsou asociální.
Autor: Ladislav Jakl
Redakce
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby
Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.
***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****
ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč
Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Latest posts by Redakce (see all)
- Diktatura pro restart nebo konečné řešení - 19.4.2021
- Je navrhovaný zákon H.R.1 skutečně “pro lidi”? - 19.4.2021
- Absurdity kolem aut - 19.4.2021
A co zisk?
https://pp.userapi.com/c847120/v847120917/1dd150/45ULPhpQ5Qw.jpg
To všehno jsou je keci. Slibovali nám, že do 10 let doženemě Německo/5 let Rakousko/. Uměle to tady brzdili pořád jako komunisti od 50 let. To ale bylo
v zájmu SSSR. Čí zájem je to dnes ?
Stejný rozdíl tu byl za 1. republiky , kolonie kapitalistického kolonizátora nikdy nedožene !!To jen Rusové byli tak hloupí , že u nás byla větší životní úroveň než u nich !!
Zisk je sprostý slovo, a zvláště za socíku neexistoval. Ale byla to “kalkulace”…
Tzv.zaručená mzda =metla na zaměstnavatele i na zaměstnance.
Všechny ty výhody které si odbory vydupají jsou dvousečné.Třeba ve Francii je vysoká nezaměstnanost,protože zaměstnanci požívají takovou “ochranu”,že rozloučit se s nimi je prakticky nemožné.
Když je někde nedostatek pracovníků,tak firmy samy zvednou mzdy,aby nalákaly zaměstnance.
Třeba se nedávno výrazně zvýšily mzdy pracovníků v obchodních řetězcích.
Zkrátka,řídí se to nabídkou a poptávkou.
Tam kde je poptávka po pracovních pozicích,asi moc vysoké mzdy nebudou.Třeba v kultuře si asi nikdo na jachtu nevydělá,fakulty chrlej umjelce jak za dolary.
Naopak strojař si může vybírat,a je to tak jen dobře.
Domnívám se,že sosyjální ingeneering je fůůůj.
Dejte si .. /odkaz/ a vykašlete se na práci když ji rozumíte jak kozlové zahradníkem.
https://www.youtube.com/watch?v=QFrdNCg4AcQ
///strojař skončil se zaručenou mzdou za kvalifikaci//
Laciným přívěskem drahého stroje, děti.
Hmm,ono je strojař a strojař.Zeťák shání strojaře kterÿ by identifikoval závadu a ev.ji i na místě (u zákazníka) opravit
a dokáže to tak jeden z pěti.
V těchto oborech nestačí mít “papír” ale musí se taky něco umět.Potom není problém velice slušný výdělek.
Tržní cena pracovníka trhu je 150?$ jako celého osla, fakt.
Stroj který je naletovaný na cínu vydrží s řídicí jednotkou dvje se kundy po záruce dva roky, škoda 10 mega. Kdo dostane přes drž..
Jasně celkově zadavatelé zázraku a kdo je co, maňas?
Třeba ve Francii je vysoká nezaměstnanost,protože zaměstnanci požívají takovou “ochranu”,že rozloučit se s nimi je prakticky nemožné. ………………..
To je samozřejmě špatné, ale jedna otázka – kolik je ve Francii vlastních nezaměstnaných a kolik gastarbeitů?
Sudruh Jakl, na svete ud dlhe roky zvadzaju boj o globalnu moc dve skupiny… Jednu z nich tvoria bezcharakterni ultraposahanci (globalisti) a druhu bezcharakterne hovada… Ty, aj so svojim psovodom Klausom, ste uzitocnymi idiotmi tej prvej, tej, ktorej clenom neprekaza, ze trvaly rast ekonomik prakticky znamena nekonecne rastucu vyrobu a spotrebu, co je rovnako nerealne, ako vyliatie neobmedzeneho objemu vody z litrovej flase… Globalisti su teda zastancami klasickeho kapitalizmu, rakovinoveho hospodarskeho systemu, zameraneho na maximalne agresivne rozsirovanie svojich metastaz, az do uplnej likvidacie svojho zivotneho priestoru a vsetkeho, co v nom kedy existovalo…
Druhu skupinu tvoria hajzlici, ktori si tento fakt uvedomuju a preto sa snazia zaviest povedzme neokapitalizmus, teda kapitalizmus bez prvkov typickej kapitalistickej nenazranosti, kapitalizmus s daleko racionalnejsim pristupom k obmedzenym zdrojom, teda kapitalizmus s vyrazne obmedzenou vyrobou a spotrebou… Pozor, nie socializmus, nadalej kapitalizmus, so vsetkymi jeho negativami, okrem bezohladneho mrhania zdrojmi… Prave tato skupina podsunula ludstvu napad s nepodmienenymi mzdami… 90% ludi bez prace na nepodmienenych mzdach, bude znamenat vyrazne nizsiu spotrebu, ktora bude logicky znamenat vyrazne nizsiu vyrobu a teda aj vyrazne zbrzdenie mrhania zdrojmi, co vyznamne predlzi zivotnost ich verzie kapitalizmu, elementarne uctovnictvo sudruh Jakl…
Ani jedna z tychto skupin samozrejme nikdy netvrdila, ze ekonomika ma sluzit ludom, ktori ju realne tvoria a nie ludia maju sluzit ekonomike parazitov, podla ich udajnych „ekonomickych zakonov“, ktore aj s tvojim psovodom usilovne propagujete… Sam o sebe tvrdis, ze si kedysi robil zavoznika… Mal si sa drzat tejto profesie, na ziadnu narocnejsiu, totiz intelektualne rozhodne nemas…
Každý zaměstnanec musí vydělat přibližně 180% své mzdy nebo platu. Těch 80% navíc činí průměrné režijní náklady zaměstnavatele na zajištění podmínek pro zaměstnancovu práci. To si ovšem ti, kteří jsou placeni za něco jiného než za práci, jen těžko uvědomují. Jim zkrátka nějaké peníze odněkud shůry přijdou a když dojdou, zažádá se o další. Netuším, odkud vezme zaměstnavatel peníze na plat pracovníka, jenž přinese firmě zisk ve výši třeba 90% minimální mzdy. Prostě stále platí, že lehkovážný blbec na vysokém místě má účinek atomové bomby.
Páni komunisté, socdemokraté, političtí povaleči, nadbyteční úředníci a další vyžírkové, kam půjdete, až zcela zahubíte své chlebodárce? O jednom místě pro vás bych možná věděl. Jeho pojmenování bohužel není publikovatelné.
To by mi taky zajímalo co bude tahleta sorta vyžírků dělat až to zbuchne.
A ono to NEMŮŽE jednou nezbuchnout.
Zvyklí jsme si žít nad poměry,ale vůbec si to neuvědomujeme.Když 13tiletá uvidí hříbek na šití vyvalí oči.Žasne,že se kdysi látaly fusekle
Když 13tiletá uvidí hříbek na šití , všimne si iba ten tenší koniec.
Chtělo by se mi napsat,že ten konec je moc krátký a tenký,ale nenapíšu to.Vůbec jsem totiž nepochopila,co to ten Ktosi mele
To jsou takový ty chlapský kecy, tak to neřešte jestli Vás to pohoršuje.
“A ono to NEMŮŽE jednou nezbuchnout.”
– parlament schváli, že MôŽE.
no to proto, že jí po státním převratu banda pitomých bouchořů napovídala že fusekle se látaly jen v chudým socíku.,kapík je ráj, kde se dá všechno koupit a že v kapíku pracuje jen blbá chudina, zatím co chytří kapouni milionauří chodí s pazourama v kapsách a žijou na účet jiných
jestli ono to nebude tím, že ti takzvaní chlebodárci žijí z práce těch dole a když ti otroci dole nebudou nebudou ani zisky, šmejdi z Rumunska nás nevytrhnou, za práci se
platí víme
No hlavne tento STB cik mal zaruceny plat za zvanenie ako poradca prezidenta .
Na práci se bohatne. Teď už jenom zbýva zařídit, aby se i z práce bohatlo.
Pamatuji na ten udivenej ksicht dělníka, Itala, co se po 89. přestěhoval do ČSR, když si uvědomil, jak na tom, v tom postbolševickém ráji je. “V Itálii, když jsem dělal, tak jsem za 2roky měl na auto!”
(Proč lidi utíkali ven z republiky, a nikdo se k těm komoušům nehrnul?
)
“Základem svobody i prosperity je smluvní svoboda.”
– V jedinej vete 2 krát to neslušné slovo sloboda. Fuj.
Na tzv. “pravicovom” webe neprípustné !!!!!
za práci patří mzda, dělat zadarmo na ksicht to jde možná v socíku, ale v kapitalismu se přece za vše platí i za práci, pokud nedostanete za práci mzdu v obchodě vám rohlík na hubu nedají, těm komu vadí že drzí zaměstnanci chtějí za práci plat vzkazuji, že trh práce je spojená nádoba, když budou zaměstnanci bez výplaty a budou sedět se suchou kušnou za pecí, tak začnou valem krachovat obchody a služby, protože obchody a služby drží nad vodou ti zlí zaměstnanci ze svých platů těch pár milionářských keckounů lítá nakupovat do ciziny a včil se pomiňte a podělejte navrch žvatlouni
Kde je v článku zmínka o tom, že by lidi měli dělat ZADARMO, jako za komunismu?!
Za jakýho komunismu, já tu žádný nezažil papoušku.
Debil od lopaty, že? Ti ostatní, co museli bolševickou fantasmagorii studovat, dobře vědí, jak komunismus vypadá. Blbe…
Autor článku blekotá nesmysly tak za prvé minimální mzda je nutné zlo , které zaručí základní odvody z práce do státní kasy otázkou je kolik stát daní celkově jak s vybranými prostředky hospodaří a kolik pak zbude lidem. Tím bych se zabýval především tím co s vybranými penězi ta banda defraudantů jménem vláda dělá .
No já se především snažím o to, aby mi stát ukradl co možná nejmíň mých prací vydělaných peněz (jiné nemám). Ideálně žádné. Ideálem je, abych si mohl svobodně vybrat na volném trhu služby, které potřebuji a poptávám (příkladně jasně danou výši pojistného plnění při poškození zdraví spolu s pevně danou spoluúčastí) a nemusel platit kraviny, které jsou mi k ničemu (příkladně “Centrum pro informace a mechanické testování obalů”, “Národní ústav lidové kultury” nebo “Státní rostlinolékařská správa”). Pak by mi byl konečně úplně lhostejný pláč etatistických “kaštanů”.
Zase spousta kapitalistických hloupostí !!
Povinně robotovat na bolševickým, to je ono!
Jakle,
při tvem novinařskem vzdělani bych ti chtěl připomenout, že v KAPITALIZMU JE SETRVALA INFLACE. A setrvala inflace, znamena, že setrvale rostou ceny zboži a služeb. Kupř. ceny potravin, PHM, najmu, vody, poplatky za likvidaci odpadu, energii etc..
Takže ty kapitalisticka “svobodo” – jestliže nebudou mit zaměstnanci garantovanou minimalni mzdu a mzdy budou při stalem zdražovani stagnovat (v horšim připadě dokonce klesat) povede to k čemu? Tuž povede to k tomu, že zaměstnaci (tež diky dovozu gastarbajtru, zavaděni novych technologii atd.) budou časem HAKOVAT A PŘI TYM BYDLET POD MOSTEM (jak v USA) protože nebudou mit na najem a s najmem souvisejici nakup služeb (vody, energii, tepla) .
A sudruhu pravicovy – krom toho nebudou mit za co nakupovat ZBYTNE zboži a služby. A když nebudou mit za co nakupovat zbytne zboži a služby – tak budou oblečeni jak houmlesaci a podnikatele nebudou mit komu prodavat sve zboži a služby a budou hromadně krachovat.
Tež nebudou daně a nebude na dańove vratky podnikatelum a nebude ani na dotace podnikatelum. Stat se ještě vic zadluži anebo se nezadluži a začne se rozpadat infrastruktura (jak v USA) protože nebude na udržbu a opravy silnic, na opravu veřejnych budov atd.. Nebude na školstvi a to začne ještě vic upadat. To same zdravotnictvi etc. Když všechno zprivatizuješ a vyprodaš za pakatel rozinky cizakum, tak zemi proměniš v cizi kolonii a ciziho vazala. A cizi pan si klidně bude moct na svuj novy majetek dovezt cizi obyvatele (jak se již začina dit – viz hromadne dovozy Afričanu – převažne s IQ 60-90).. Domaci obyvatele se stanou cizinci ve sve vlastni zemi.
A zaměstnanci a pauperizovani obyvatele – jejich většina stejně nebude mit na nakupy zboži a služeb, na myta, na služby v privatnich nemocnicich atd..
Tuž asi tak nějak.
“Základem svobody i prosperity je smluvní svoboda” ………
Tento stav v našich zemích už byl. V době, kdy bylo zrušeno poddanství, začaly vznikat manufaktury a lidé se stěhovali do měst. Z té doby máme dostatek zpráv, jak ta smluvní “svoboda” vypadala a jaké měla důsledky!
Oproti tomu máme i zprávy, jak vypadala “smluvní nesvoboda” za feudalismu. Tedy, ona žádná “smluvní” nebyla. Pán Bůh to tak rozhodl, jak tvrdili teologové a diskutovat se o tom nesmělo!
A v té nesvobodě se poddaný nesměl bez svolení pána stěhovat ani v rámci panství, odejít k jinému pánu bylo naprosto nemyslitelné, nesměl se oženit, byl povinen robotovat a od. sloužit svému feudálovi, který byl jeho vlastníkem.
Ale ten feudál naopak byl povinen se o svého poddaného starat, musel mít v sýpkách zásoby, přišla-li by neúroda, byl povinen poddané život.
Moderní podniklatelé, využívající “smluvní svobodu”, nemají vůči svým zaměstnancům žádné povinosti než ty, které stanoví zákon. A jedna taková povinnost je i dělit se o výsledky společné práce. Jenže o tom, jak budou ty výsledky rozděleny, rozhoduje podnikatel! A ten, kdyby mohl, dal by zaměstnacům jen niminimum na přežití! Proto jsou nezbytné zákony, i dohody s odbory, které zaručí zaměsnancům, že nebudou chodit ze zaměstnání s “žebráckou holí”!
Za průmyslové revoluce se lidi stěhovali do měst za lepším bydlením, větším výdělkem a celkově vyšší životní úrovní. Důsledkem bylo neuvěřitelné zvýšení životní úrovně během 3-4 generací, jaké nikdy před tím a nikdy potom lidstvo nepoznalo.
Poslední odstavec je blábol. Drtivá většina zaměstnavatelů poskytuje svým zaměstnancům větší/lepší benefity, než nařizuje Zákoník práce. Viz třeba týden dovolené navíc atd.
Sudruh Fiala, ty budes asi produktom nejakej „neziskovky“, co…? Svojim vstupom si prekonal vsetky kraviny, ktore som kedy kde cital… Pocas priemyselnej revolucie, ludia pracovali 16 hodin denne, 7 dni v tyzdni, za tanier polievky raz denne a byvali napchani ako sardinky v mastaliach… A kto tento blahobyt uz nedokazal dalej znasat, alebo ako jeho priamy dosledok zatrepal backorami, bol hodeny do rieky… Hitlerove koncentraky, boli luxusnymi rekreacnymi zariadeniami v provnani s lagrami, v ktorych vtedy zili robotnici…
Vies aky je rozdiel medzi kretenom a normalnym clovekom…? Normalny clovek dokaze predstierat kretena, ale kreten normalneho cloveka nikdy… Ja bez problemov prekonam tvoje voloviny prehlasenim, ze pocas priemyselnej revolucie sa ludia stahovali do miest, pretoze tam bolo lepsie pokrytie signalom G5, ale z teba nic rozumne urcite nikdy nevypadne…
Srovnej s povinností povinně robotovat na komunistickým…
Pěkný článek
Dobře vysvětluje fungování min. mzdy. Tak dobře, že by to i odboráři mohli pochopit. Mohli, mohli, jenže oni primárně nechtěj dělat, proto ty skrčky s min. mzdou…
Stát asi touží,aby nemusel tolik cpát lemplům v podobě rozličných příspěvků v hmotné nouzi, doplatků na bydlení atd.atp.
Tak to šoupne na zaměstnavatele.
Maník který je na dafkach,páč se má líp než kdyby hákoval může po zvýšení minimální mzdy změnit názor.
Tím se ovšem rozhodně nezvýší jeho pracovní produktivita,tu už dáávno ztratil.Pokud jí vůbec někdy měl.
Trochu mne zaráží, že autor článku nepochopil podstatu soustavného zvyšování minimální mzdy.
Ta se totiž zejména v době levicových vlád pořád zvyšuje, aby stát mohl vybírat čím dal vyšší berně na zdravotním a sociálním pojištění.