15.10.2013
Kategorie: Společnost

Zaplaťte si to, politici, sami

Sdílejte článek:

OD: VILÉM BARÁK 15|10|2013

Politik je člověk, který za cizí peníze uskutečňuje svoji představu cizího blaha. Absurdní se přitom postupně stává normální a naopak. Bohužel, každý druhý občan podle průzkumu firmy Sofres-Factum dává přednost vyšším daním před nižšími, za předpokladu, že mu stát zajistí sociální jistoty a bezplatné služby. Podle ředitele této společnosti Jana Herzmanna, lidi ani nezajímá jak se s vybranými prostředky nakládá.

 

 

Nevím jestli existuje zvláštní slovo, které by přesně a úplně vystihlo všechny způsoby, jimiž nás prostřednictvím státu politici připravují o peníze. Říkejme jim třeba “občanské náklady”. Pouze část je tvořena přímými a nepřímými daněmi. Zbytek je velice dobře schován v daňových úlevách (stavební spoření, penzijní připojištění, zelená nafta, podpora malých pivovarů atd.) pro určité vybrané skupiny nebo v celních bariérách zvyšujících ceny pro spotřebitele (potravin, spotřebního zboží). Občany také zatěžuje, a to finančně i časově, selhávání státu a jeho neefektivní chod. Jedná se o nefunkční soudnictví, státní správu, kapitálový trh, neschopnost vymáhat daňové, resp. pojišťovací nedoplatky, regulovat bankovnictví, zdravotnictví, nadměrnou byrokracii, ignorování počítačů, neposkytování informací, atd. Právě tato skrytá část “občanských nákladů” se vymyká demokratické kontrole, protože většina z nás si je nepřevádí na reálné peníze. Vždyť ani daňová zátěž není obecně známá. Vezněme si dva příklady. Při hrubé mzdě 12.000 Kč zaměstnanec stojí firmu celkem 16.200 Kč, ale dostane čistého cca 9.500 Kč, tedy 58,6% základu. Celé odvody zaměstnavatele, v toto případě 4.200 Kč, prostě na výplatní pásce chybí. U současných vysokých cen pohonných hmot lze označit za největšího loupežníka nikoliv OPEC nebo rafinerie, ale stát, který si přivlastňuje cca 58% z konečné ceny. Politici, aby zmátli veřejnost, vyslovují na adresu výrobců a distributorů benzinu temná podezření z kartelové dohody. Bez ohledu na radost salonních ekologistů, navzdory EU, musí dojít ke snížení tohoto obludného zdanění. Pro všechny, bez rozdílu. Je velký rozdíl filozofovat o ropné krizi a nutnosti omezit automobily v pražské kavárně u stanice metra nebo žít v malé vesničce na venkově.

 

Stránky novin přímo hýří nesmysly, na které se vynakládají veřejné peníze. Jsou to podpory dolům, železárnám, bankám, zemědělcům, železnici, štědré sociální platby zahrnující např. porodné, příspěvky na dětské tábory, lyžařské výcviky až po pohřebné. Výsledkem je, že třetina Čechů závisí na sociální podpoře. S účastí státu se připravuje výměna elektrických přímotopů a rekonstrukce paneláků. Na spadnutí je s jinými profesemi nesouměřitelné odstupné hutníkům, horníkům, přičemž ruce natahují tisíce dalších. Obce nezůstávají za svým velkým bratrem nikterak pozadu. Kupují si pivovary, obchody, akcie výstavišť a platí profesionální sportovní kluby. Snad nejbizardnějším případem je dotování leteckých linek z Brna.

 

Výdaje státu jsou podobné valícím se kamenům. Zastavit je lze strašně těžko. “Když banky, tak i kampeličky (zemědělci, učitelé, apod.)” hřímají demonstranti. A politici z fotografií vylepených na transparentech, kde doporučují spoření v záložnách, si hned běží vykoupit špatné svědomí i vlastní neschopnost za 6 miliard Kč z kapes peněz daňových poplatníků. Odpovědní a nezainteresovaní zástupci lidu by za zlomek této částky nakoupili obušky a vodní děla.

 

 

Podle Listiny základních práv a svobod jsme si před zákonem všichni rovni. Jaká je vlastně spravedlnost v progresivním zdanění, tedy že někdo zaplatí na daních za rok 20.000 Kč a druhý milion? Přitom boháč nebo chudák, v podstatě každý dostává od státu stejný díl služeb např. policie, armády, tedy opravdových veřejných statků. Stejně příkrá nerovnost panuje ve spotřebovávání veřejných zdrojů. Společnost může fungovat pouze při jisté míře solidarity mezi jejími členy. V Česku již byla překročena snesitelná mez. Co tak jednoho krásného dne říci: “Vážení pánové politici, vymýšlíte nebo podporujete hlouposti?. Vaše věc. Zaplaťte si je ale z čeho chcete. Třeba ze svého”.

 

 

ZDROJ: Vilém Barák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 171,54 Kč
Vybráno 43.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 30 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.