pk-asia-bibi-vomaus
15.1.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Západ musí Asii Bibi urychleně nabídnout azyl

Sdílejte článek:

GIULIO MEOTTI

  • Očekává se, že Asia Bibi zůstane v Pákistánu, dokud nebude její případ znovu “přezkoumán v odvolacím řízení”, které nařídil předseda vlády. Zdá se, že se soudní proces s Asií Bibi potáhne do nekonečna. Mezitím zaplňují tisíce islamistů pákistánské ulice a vyzývají k její popravě.
  • Nyní jsou v sázce hodnoty, které dělají západ “Západem”: svoboda projevu, svoboda vyznání, svoboda pohybu, právní stát, lidská důstojnost a oddělení církve a státu. Pokud se Západ nepostaví za Asii Bibi, tak za koho jiného by měl bojovat?
  • “Pokud je Asii Bibi odepřen azyl ve Spojeném království, tak jaký pak má sakra smysl celý azylový systém?” uvedla na Twitteru Ayaan Hirsi Ali, spisovatelka a bojovnice za lidská práva, která uprchla ze Somálska.
  • Londýn, ve kterém může žít zcela volně a pohodlně kazatel a podporovatel ISIS pákistánského původu Anjem Choudary, zatímco pákistánská křesťanka Asia Bibi by byla v nebezpečí a v neustálém ohrožení, to je konec Západu, tak jak jej známe.

Případ Asie Bibi vypadá, jako by byl z jiného, středověkého světa.

“Vina” Asie Bibi, jako “nečisté” křesťanky, spočívala v tom, že se napila vody ze společné studny, kterou používali její muslimští sousedé. Protože se křesťanka Bibi dotkla vody ze studny, dvě muslimské ženy ji obvinily, že je nyní studna haram(zakázána islámským právem). Asia Bibi na to reagovala slovy: “Myslím, že Ježíš by to viděl jinak než Mohamed,”protože Ježíš “zemřel na kříži za hříchy lidstva”. A pak se zeptala: “Co udělal váš prorok Mohamed, pro záchranu lidstva?” Bibi byla obviněna z urážky islámského proroka Mohameda a byla souzena za “rouhání”. Bylo jí řečeno, aby se obrátila na islám, nebo zemře.

Asia Bibi strávila v pákistánském vězení na samotce více než osm let, většinu času s vědomím, že čeká na smrt. 3. října 2018 ji však pákistánský Nejvyšší soud osvobodil. Po celý následující týden zůstal její osud nejasný. Po násilných protestech“islamistů volajících po její popravě”, které “na dva dny paralyzovaly velkou část země”, vláda ustoupila požadavkům islamistů a kapitulovala. Vláda se zavázala, že nebude bránit tomu, aby byla Asia Bibi přidána na “seznam osob, kterým je zakázáno odletět ze země”, což by jí prakticky znemožnilo opustit zemi.

Takže poté, co byla soudem shledána nevinnou a mohla opustit vězení, je Asia Bibi stále držena proti své vůli v Pákistánu – údajně pro její “bezpečnost”, ale ve skutečnosti se zdá, že cílem je umožnit davu ji snadněji zabít. Vláda se obává, že její odlet povede k obnovení násilných protestů islámských extremistů a proto je Asia Bibi umístěna na tajném místě. Na sociálních sítích obíhají falešné zprávy, že Asie Bibi opouští zemi nebo že už je mimo území Pákistánu.

Ředitel italské organizace Aid to the Church in Need (Církev v nouzi) Alessandro Monteduro uvedl, že v největších pákistánských městech museli všichni křesťané zůstat ve svých domovech po dobu čtyř dnů. Očekává se, že Asia Bibi zůstane v Pákistánu, dokud nebude její případ znovu “přezkoumán v odvolacím řízení”, které nařídil předseda vlády. Zdá se, že se soudní proces s Bibi potáhne do nekonečna. Pákistánské ulice mezitím zaplňují tisíce islamistů a vyzývají k její popravě.

Západní země musí Asii Bibi nabídnout bezpečný azyl a vyvinout tlak na pákistánskou vládu, aby ji osvobodila a nechala ji vycestovat ze země. Nyní jsou v sázce hodnoty, které dělají západ “Západem”: svoboda projevu, svoboda vyznání, svoboda pohybu, právní stát, lidská důstojnost a oddělení církve a státu. Vůdce francouzské opoziční Republikánské strany Laurent Waquieuz označil případ Asie Bibi jako případ “našeho pojetí civilizace tváří v tvář islámskému barbarství”.

Pokud se Západ nepostaví za Asii Bibi, tak za koho jiného by měl bojovat?

Po osmi letech pasivity a mlčení se jí některé evropské země snaží pomoci. Itálieprohlásila, že Asii Bibi pomůže se získáním azylu.

Italský vicepremiér Matteo Salvini 6. listopadu 2018 italským médiím řekl, že chce, aby “ženy a děti, jejichž životy jsou ohroženy, měly bezpečnou budoucnost v Itálii nebo v jiných západních zemích, a udělám vše, co je v lidských silách, abych toto zajistil (pro Asii).”

“Je nepřípustné, aby v roce 2018 někdo riskoval svůj život” kvůli “domnělému rouhání”, dodal.

Salvini také poznamenal, že pokud by Asia Bibi v Itálii získala azyl, tak ona a její rodina dostanou ochranu, která se poskytuje lidem, kterým hrozí smrtí mafie. Asia Bibi musí být chráněna před náboženskými gangstery.

Také předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani pozval Asii Bibi do Štrasburku a vyzval pákistánské úřady, aby jí vydaly potřebné dokumenty.

Více než 60 000 italských občanů podepsalo žádost úřadům o udělení azylu Asii Bibi, ve které se mimo jiné uvádí:

“Je nezbytně nutné, aby Itálie ve jménu své humanistické tradice okamžitě poskytla Asii Bibi veškerou politickou a diplomatickou ochranu, kterou potřebuje. Každý den strávený v této nejistotě představuje ohrožení jejího života. Itálie nemůže mlčet a nic nepodniknout tváří v tvář osudu Asie Bibi, která se stala symbolem pronásledování křesťanů po celém světě.”

Odborník na lidská práva ve straně CDU německé kancléřky Angely Merkelové Michael Brand vyzval k tomu, abychom “vynaložili veškeré úsilí”, aby mohla Asia Bibi “žít svobodně a v bezpečí”CNN citovala prohlášení právníka Asie Bibi Saifula Malooka, že “žádost o azyl pro Asii Bibi a její rodinu byla podána v Nizozemí”. Citován byl také mluvčí nizozemského ministerstva zahraničí: “Případ Asie Bibi má plnou pozornost nizozemské vlády… Úzce spolupracujeme a jsme v této věci v kontaktu s dalšími zeměmi.”

Kanadský premiér Justin Trudeau uvedl“Jednáme s pákistánskou vládou” o přijetí Asie Bibi.

Bibiin manžel Ashiq Masih mluvil o “velkém nebezpečí”, kterému čelí v Pákistánu jejich rodina, a 4. listopadu 2018 naléhavě žádal:

“Žádám prezidenta USA Donalda Trumpa, aby nám pomohl opustit Pákistán, a žádám předsedu vlády Spojeného království, aby nám pomohl zajistit svobodu.”

Bohužel se zdá, že ostatní evropské země před hrozbami islamistů kapitulovaly.

Deník Sydney Morning Herald citoval Wilsona Chowdhryho z Britské pákistánské křesťanské asociace, který řekl“Šokuje mě skutečnost, že se neobjevila žádná nabídka. Stovky tisíc lidí se vzbouřily a žádaly její smrt.” Britský deník UK Telegraph citoval Chowdhryho slova:

“Británie měla obavy z možných nepokojů v zemi, z útoků na velvyslanectví a civilisty.”

“Velká Británie neposkytla automatický azyl, avšak nyní několik zemí přišlo s nabídkou pomoci. Oni do Británie nepřijdou. Rodina zcela určitě do Británie nepřijde.”

Neposkytnutí azylu Asii Bibi Spojeným královstvím je důvod, proč 19 britských poslanců napsalo ministru zahraničí Jeremy Huntovi a vyzvali jej, aby Asii Bibi umožnil příjezd do Británie. Poslanec parlamentu John Woodcock řekl:

“Spojené království by mělo být hrdé na to, že bude útočištěm pro ty, kteří jsou pronásledováni kvůli své víře, takže by bylo děsivé, kdyby byl Asii Bibi opravdu odepřen azyl kvůli obavám, že by se mohla stát cílem zdejších islamistů.”

“Pokud je Asii Bibi ve Spojeném království odepřen azyl, tak jaký pak má sakra smysl celý azylový systém?” tweetovala z USA Ayaan Hirsi Ali, autorka čtyř knižních bestsellerů, bojovnice za lidská práva a bývalá poslankyně nizozemského parlamentu, která uprchla ze Somálska.

Spojené království poskytlo azyl Malale Yousafzai, pákistánské školačce postřelené Tálibánem. Proč by se Asia Bibi neměla těšit stejně velkorysému zacházení? Británie chránila spisovatele Salmana Rushdieho, protože íránský režim v roce 1989 vydal fatwu k jeho zavraždění. Nebylo by spravedlivé a hodné Spojeného království, aby poskytlo stejné útočiště a ochranu této pákistánské křesťanské matce, která je další obětí islámského práva šaría?

Výkonný ředitel nadace Renaissance Education Foundation Joseph Nadeem tiskové agentuře AsiaNews řekl: “Nemáme žádné zprávy a nejsme si vědomi žádných kontaktů mezi [pákistánskou] vládou a zahraničními zeměmi.” Nicméně dodal, ” mám však jednu pozitivní zprávu: bylo jí umožněno setkat se po 10 letech s manželem.”

I když se evropská diplomacie alespoň snaží reagovat na strašlivé peklo, ve kterém je Asia Bibi uvězněna, většina evropských “intelektuálů”, kteří vždy jako první hlásají své “principy”, však zůstala extrémně zticha.

Veřejná výzva byla zveřejněna pouze francouzskými deníkem Le Figaro. Více než 40 osobností – mimo jiné Élisabeth a Robert Badinterovi, Luc Ferry, Robert Redeker, Pierre-André Taguieff a Jean-Claude Zylberstein – vyzvalo k mobilizaci k její záchraně. Tito francouzští intelektuálové označili situaci Asie Bibi za “ohavný a zpátečnický rozsudek, který se hodí do jiné doby, a ne do naší moderní demokracie a civilizace obecn씓Je nám ctí prosazovat náboženskou toleranci, pluralitu myšlenek a rovnost mezi pohlavími,” napsali.

V článku z 22. října 2018 napsala právní poradkyně nadace Catholic Association Foundation Andrea Picciotti-Bayer:

“Je načase, aby všechny americké ženy zaměřily svou energii na obranu pákistánské ženy, která čeká na smrt oběšením za… pití ze ‘špatného’ hrnku a za sdělení svého názoru.”

Muslimští extremisté chtějí vzít “spravedlnost” do svých rukou. Zatímco se Británie obává o svou “bezpečnost”, Asii Bibi reálně hrozí, že bude zavražděna.

Pákistánská historie je plná takových vražd. Pákistánský advokát Rashid Rehman byl zastřelen, protože obhajoval vysokoškolského profesora obviněného z rouhání. Křesťanského pastora Zafara Bhattiho, obviněného z rouhání, zavraždil ve vězení policista. Soudce Arif Iqbal Bhatti, který osvobodil dvě osoby obviněné z rouhání, byl zavražděn ve svém domě. Salman Taseer, statečný muslim, který byl guvernérem pákistánské provincie Pandžáb, byl zavražděn svým osobním strážcem, který řekl: “Udělal jsem to proto, že pan Taseer nedávno obhajoval navrhované změny zákona o rouhání.” Pákistánský ministr pro menšiny Shahbaz Bhatti byl zavražděn za obhajobu Asie Bibi. A nedávno uprchl z Pákistánu také advokát Asie Bibi Saiful Malook a usiluje o poskytnutí azylu v Nizozemí.

V tomto okamžiku by nejlepším řešením pro Asii Bibi bylo následovat příklad další pákistánské křesťanky Rimshy Masih. Poté, co “strávila měsíce v úkrytu”, tak získala azyl v Kanadě. Aby však mohla Asie Bibi také odjet na Západ, musí vlivní lidé Západu co nejhlasitěji mluvit a vyvíjet veškerý možný tlak na pákistánskou vládu. Jak poznamenali francouzští intelektuálové, kteří podepsali svou výzvu k záchraně Asie Bibi, v sázce je nejen osud pronásledovaných křesťanů po celém světě, ale také filosofie osvícenství.

Londýn, ve kterém může žít zcela volně a pohodlně kazatel a podporovatel ISIS pákistánského původu Anjem Choudary, zatímco pákistánská křesťanka Asia Bibi by byla v nebezpečí a v neustálém ohrožení, to je konec Západu, tak jak jej známe.

Autor: Giulio Meotti, překlad původního textu: The West Must Offer Immediate Asylum to Asia Bibi, překlad: Iveta Racková

Giulio Meotti je kulturní redaktor deníku Il Foglio, italský novinář a spisovatel.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 972,00 Kč
Vybráno 34.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 906 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.