ZAOBABIS
23.9.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Zaorálek asi neví, o čem mluví

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRPodle ministra kultury Zaorálka je plán na stavbu vládní čtvrti v pražských Letňanech skandální, především prý proto, že peníze chybí v jiných oblastech. Takto Zaorálek argumentoval v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce.
Ještě štěstí, že předposlední československý prezident a komunista Gustáv Husák nebyl tak politicky úkorný, jako Zaorálek. To bychom v Praze neměli ani metro, ani část okruhu, ani jiné stavby, které se sice těžce, ale přeci jen zrodily v době normalizace. A nepochybně i tehdy chyběly peníze i v jiných oblastech. Ostatně oblast průmyslu byla k roku 1989 prokazatelně podfinancována a odpisy výrobních strojů dosáhly téměř svého stropu. Slova Zaorálka tak měla, mají a budou mít nekonečnou platnost, protože vždy budou chybět peníze v „jiných“ oblastech. Co lidstvo bude existovat. Je to ale argument laciný a zde i nečestný.

Lacinost vyplývá už z výše uvedené nikdy nekončící potřeby financí. Nečestný proto, že se nejedná o jednostranný výdaj. Výstavba vládní čtvrti by uvolnila mnoho budov v centrální části Prahy a jejich prodej by byl nepochybně lukrativní a náklady nové výstavby v Letňanech by výrazně snížil. Navíc by se dala vybudovat moderní a občanům z celé republiky dopravně přístupná pracoviště, neboť i ti se na státní úřady musí někdy osobně dostavit,. A Zaorálek nepochybně ví, že centrum Prahy je dopravně dlouhodobě přetížené.

Snahu „vyvést“ státní správu mimo centra či velká města nevidíme poprvé. Učinila tak výstavbou celého nového hlavního města například Austrálie (Canberra), Kanada (Ottawa), Brazílie (Brasília) či Kazachstán (Astana nově Nursultan). Opačnou cestou se vydalo sjednocené Německo, když vládní Bonn byl zaměněn za Berlín. Moudré to nebylo, nákladné to bylo hrůzně, ale Němci to nepochybně vidí jinak.

Stejně tak pohledy na vládní čtvrť v Praze se mohou rozcházet, ale skandální je to, že se stav pomalu sto let nemění, že Praha nemá ani vnější ani vnitřní okruh (na rozdíl od mnoha jiných českých měst, kde se utěšeně buduje), a že je tu možnost to zlepšit. Ale vedení Prahy s vládou nenašlo společnou řeč. Od člena vlády Zaorálka bychom čekali, že právě tuto (ne)komunikaci bude kritizovat, nikoliv to, že je tu snaha něco nově a správně řešit.

Jenom připomeneme, že se během předvolební kampaně Lubomír Zaorálek (ČSSD) tvrdě vymezoval proti Andreji Babišovi, kterého dokonce označil za cizopasný fíkus. (1) Zaorálkovy politické názory jsou jeho věcí, ale pokud se chce strefovat do předsedy vlády, bylo by dobré, aby si za rukojmí nebral ani Prahu ani Pražany a neoháněl se „jinými“ důležitými výdaji. Je to laciné. A zbytečné.

Zdroj: (1)https://www.novinky.cz/domaci/clanek/babis-k-zaoralkovi-k-minulosti-se-vracet-nebudu-40294015

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 764,00 Kč
Vybráno 33.61%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 986 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 2,43 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.