puska
10.12.2019
Kategorie: Společnost

Žalobu na neplatnost zbraňové směrnice smetli ze stolu. S čím přijde Brusel dál?

Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

Česká republika definitivně prohrála žalobu na neplatnost tzv. zbraňové směrnice. Soudní dvůr Evropské unie tak zamítl českou žalobu kvůli platnosti směrnice zavádějící přísnější pravidla pro nabývání a držení palných zbraní. A co bude dál, jaké jsou možnosti a koho se to může týkat? Paradoxem je, že směrnice navržená EK jako „proti teroristická“, nemá s terorismem co dělat. Naopak zpřísňuje pravidla pro legální držitele zbraní.

Můžeme směrnici odmítnout a čekat co Evropská komise udělá, což je ovšem podle vyjádření vlády málo pravděpodobné. Vláda na to nemá kuráž. Premiér sice říká, že nám Evropská komise nebude říkat, jak máme vykládat české zákony a co máme dělat, to se ovšem týká pouze jeho kauz a střelci s jejich požadavky mu jsou celkem volní.

Budeme implementovat sněmovní tisk č. 92, což je mininovela zákona o zbraních a střelivu. Co se změní touto implementací? Nově budeme muset registrovat poplašné a signální zbraně, znehodnocené zbraně a reprodukce historických zbraní, pokud jde o jedno a dvouranové předovky. Samonabíjecí zbraně, které jsou upraveny ze zbraní samočinných, budou zakázány nebo povolovány pouze na výjimku. Budou zakázány krátké samonabíjecí zbraně, které umožní na jedno nabití vystřelení více než 21 ran a dlouhé samonabíjecí zbraně, které umožní na jedno nabití vystřelení více než 11.

Dále budou zakázány dlouhé zbraně se sklopnou ramenní opěrkou, jejichž délka při sklopení opěrky bude kratší než 600mm a také bude omezena kapacita zásobníků na 20 ran u krátkých zbraní a na 10 ran u dlouhých zbraní. Neprošel nápad Evropské komise na úplný zákaz „nejnebezpečnějších poloautomatických zbraní“, včetně všech z rodin AK-47 a AR-15 a zákaz soukromých sbírek útočných pušek. Nebyl přijat ani návrh Komise na omezení zásobníků také pro krátké poloautomatické zbraně jen na deset nábojů.

Do doby nabytí platnosti této novelizace, která se předpokládá na první polovinu roku 2020, platí zákon č 119 o Zbraních a střelivu a všechny změny se budou týkat nových majitelů zbraní, které si pořídí až po nabytí platnosti této novelizace. Současně pro stávající střelce platí přechodné ustanovení spojené s touto „mininovelou“.

Byť se jedná o změny, které se někomu mohou zdát být nepodstatné, tak z mého pohledu se jedná o otevření Pandořiny skříňky a nikdo nemůže vyloučit, s čím Brusel přijde příště. Když vidíme snahy o odzbrojování občanů v západní Evropě, tak bych se rozhodně nedivil, kdyby toto byl první krok a následovat budou další restrikce ze strany Evropské komise vůči majitelům zbraní (už dnes řešíme zákaz olova). Je tedy velmi důležité, aby byla přijata novela ústavního zákona, kde bude zakotveno právo na zbraň. Protože Ústava je nadřazena Evropskému právu a pak už nám může Brusel se svými omezeními ……………….

Autor: Lumír Němec

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 450,00 Kč
Vybráno 27.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 995 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
48 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)