25.6.2014
Kategorie: Ekonomika

Zákony zvyšování chudoby

Sdílejte článek:

PETR ZÁVLADSKÝ 26|06|2014

(Nejen) naši odborářští bossové se bijí v prso, že zajistili kolektivním jednáním tripartity zvýšení minimálních mezd a cítí se jako vítězové, kteří zajistili nekončící blahobyt svým ovečkám. Pravda je samozřejmě zcela jinde. Minimální mzda je ve skutečnosti nástrojem, který zvyšuje obecnou, průměrnou chudobu společnosti.

 

 

Všechny socialistické politické okruhy, nebo zájmové organizace načichlé tím směrem, rády vystaví v prvém plánu tu líbivou část svého učení: „zlepšíme sociální situaci dělníků, nebo chudých“, což je tvrzení velmi hezké, i mravné, ale už jaksi zatají, jak to chtějí udělat, a jaké to bude mít důsledky celkově.

 

Pokud se tedy nějakým zájmovým skupinám podaří prosadit státní intervenci do pracovních, či ekonomických vztahů, třeba centrálním řízením cen (dnes třeba soft variantou manipulací s výší DPH, nebo tzv. spotřebních daní), nebo řízením mezd (minimální mzdou, odvody z mezd na straně subjektů podnikání [trest za vytvoření pracovního místa]), vždy bude výsledkem, že ekonomické subjekty se nebudou chovat přirozeně, ale budou sledovat výsledný vektor tržních signálů a těch směrnic regulací státu.

 

„Zvýšení minimální mzdy“ je přesně ta líbivá fráze, která se jeví v prvním plánu jako sociální – měla by jakoby odebrat podnikatelům „nezasloužené“ zisky a dát je těm zasloužilým pracantům. Jenže faktický dopad takové akce, je ten, že si sice nějaké části pracujících pracovníků přilepší, ale zároveň to způsobí daleko vyšší nezaměstnanost mezi těmi nejméně kvalifikovanými členy společnosti, jejichž ekonomický přínos leží pod touto hranicí. Tedy místo aby se zvýšila sociální pozice slabých, naopak je vytrhne z ekonomického procesu a udělá z nich nezaměstnané.

 

Ti budou vyžadovat státní sociální podporu, tedy věc vyvolá potřebu státu po vyšších příjmech státního rozpočtu, tedy vyšší zdanění podnikatelské sféry, zvýšení daní, nebo přes DPH vyšší zdanění všech.

 

Minimální mzda tedy způsobí vyšší nezaměstnanost mezi nejméně kvalifikovanými členy jakékoliv společnosti. Čím vyšší (minimální) mzdy budou, tím bude vyšší cena produkce. Čím bude vyšší cena produkce, tím vyšší budou ceny. Čím budou ceny vyšší, tím menší bude množství a rozličnost zboží a služeb a menší bude kupní síla poptávky. Též bude nižší objem počtu pracovníků, kteří ji vyprodukují.

 

To jsou základní poznatky ne-keynesiánské, liberální ekonomie. Ta funguje jako lékárnické váhy. Závaží vlevo vychýlí misku vpravo a naopak.

 

Je pravda, že mzdy pracovníků, kteří si po zvýšení minimální mzdy udrží svoje zaměstnání, se v tom okamžiku vynucení zvýší. Budou si užívat vládou a odbory vytvořený monopol, který vyloučí ze hry konkurenci ze strany buď nezaměstnaných pracovníků, kteří by byli ochotní a svolní pracovat i za méně, než kolik v tom okamžiku ti (už dnes privilegovaní) povinně dostávají a navíc vytvoří komunitu těch, kteří o práci přišli a vinou tohoto monopolu už ji nezískají.

 

Platby za povinně vyšší mzdy půjdou na úkor snížených výdajů za práci a snížení disponibilního kapitálu kdekoliv jinde v ekonomickém systému, což povede k vyšší nezaměstnanosti v celém systému. Následně zafungují principy trhu, váhy se vyváží tak, že celkový objem vyplácených mezd se vrátí do původních hodnot, ale ekonomický systém zaměstná méně pracovníků (za vynucené mzdy) a státu zůstane na krku více nezaměstnaných, odkázaných na přerozdělovací systém.

 

 

Nyní do situace vstoupí migrace. Na pracovní trh vstoupí zahraniční ekonomičtí uprchlíci a migranti s lepší kvalifikací a postupně vytlačí z práce i ty domorodce se střední a malou kvalifikací (maturita není tím měřítkem) a zkušenostmi. Opět dojde k eliminaci tuzemských pracovníků s malou kvalifikací a jejich vytlačení z trhu práce.

 

Sociální stát je nenechá zemřít pod mostem hladem a znovu zvýší svůj nárok na ekonomiku a znovu zvýší daně všech typů. Pracovníci, dosud účastní v pracovním procesu, opět zchudnou, sníží se jim kupní síla, a zavolají skrze odbory po zvýšení minimální mzdy a cyklus se zopakuje.

 

V posledním cyklu se ekonomika zastaví. Pracovníci budou dostávat nezasloužené mzdy, bude jich velmi málo a většina obyvatelstva bude žít ze sociálních podpor, na něž bude vydělávat jen to malé množství těch, kteří ještě mají kde pracovat.

 

Posledním krokem bude nález, že tržní mechanismy selhaly v plné šíři a pokud se národní hospodářství nemá zhroutit, bude nutné vyvlastnit a zestátnit veškeré podnikatelské subjekty, vytvořit systém pouze státem vlastněné ekonomiky a plný systém přerozdělování, tedy systém socialistické ekonomiky.

 

Protože v tom okamžiku se ztratí základní informační systém o reálných rovnovážných cenách zboží, stát přistoupí na centrální řízení cen a poměrně dlouhým obloukem se vrátíme k ekonomice reálného socialismu, nedostatku dámských vložek, toaletního papíru a tvrdých Spart.

 

Protože to bude společensky kritizováno, bude nutné tu kritiku omezit tak, že se omezí svoboda slova. Nový New Deal bude možno jen chválit, ale rozhodně ne kritizovat. Bude také nutné omezit ten nesnesitelný Internet.

 

A protože lidé jsou neukáznění a necítí se dobře v novém systému, postupně se uzavřou hranice, začnou se rušit štvavé vysílačky z ciziny a systém je začne informovat o tom, že zde panuje ten nejpokrokovější a nejhumánnější systém na světě.

 

A pak si na obranu té doktríny vybuduje nejsilnější armádu světa a začne ten nový úděl světa distribuovat, vojensky vnucovat, těm tmářům, kteří mu nechtějí rozumět.

 

Čím je minimální mzda vyšší, tím horší je dopad na chudé lidi, tím vyšší je cenová hladina a tím vyšší je nezaměstnanost.

 

Pokud se podíváme na současnou ekonomickou situaci našeho státu, na zásahy vlády do ekonomiky, na propad nikoliv HDP, ale HND, pokud sledujeme vývoj nezaměstnanosti, vidíme, že náš stát (ve vleku EUmeriky) sleduje všechny výše načrtnuté směry a trendy.

 

Hlavním principem je, že musíme sledovat větší ekonomickou svobodu, ne vyšší vládní intervencionismus, jako cestu z ekonomické mizérie pro každého, hlavně pro chudé. Ta svoboda nasytí více lidí a dá jim více chleba, než ta odborářská vymyšlenost. Odbory totiž (v tom druhém plánu) škodí nejvíce chudým lidem.

 

Minimální mzda je hrubě asociální, ačkoliv ji nejvíce prosazují socialisté.

 

ZDROJ: Petr Závladský

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 52 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...