
Zákon o povinném podílu českých potravin
VIDLÁK
Dnešní článek je vidlácký kam až to jenom jde. V podstatě se mě osobně dotýká a snad bude jednou hrát významnou roli pro všechny tuzemské zemědělské producenty. Jednou třeba bude ovlivňovat významným způsobem prakticky celý zemědělský sektor a navíc je nádherným předvolebním tématem a zrcadlem současné české politické scény. A to i přesto, že podle mě zákon zůstane jenom na papíře a k nějakému zásadnějšímu průlomu díky němu zatím nedojde.
Ale ovlivní výhled do budoucna.
Nejprve chci začít aspektem politickým. Po třiceti letech bezbřehé liberální ekonomie a vlády neviditelné ruky trhu tu najednou máme zákon, který jde přesně opačným směrem. Který navzdory trhu nařizuje hytlermarketům s plochou nad 400m2, aby v každém segmentu měly povinný podíl českých potravin.
Vlastně vůbec nechápu, že v dnešní liberální EU, kde přece vládnou velké firmy a silní západní lobbysté, kde nás berou jako póvl a otroky, že vůbec něco takového mohlo projít parlamentem. A že se dokonce našlo dost poslanců, co pro to zvedlo ruku. A ještě se ukázalo, jak na tom kdo je. Pro byli poslanci z ANO, SPD, ČSSD a KSČM, plus pár nezařazených. A nepřekvapí, že Piráti, ODS, TOPka, Lidovci a Starostové byli proti. Nebudu parafrázovat, pěkné shrnutí je na Jihočeském kurýru, zde máte odkaz, projeďte si to:
Fakt nechápu, jak naši loutkovodiči mohli něco takového přehlédnout a dokonce to nechat projít. Samozřejmě , pro EU není nic ztraceno, ještě to prezident nepodepsal, zdrží se to v senátu a určitě se najde nějaký dobrák, který to napadne u nějakého příslušného ojrosoudu. Nejvíc bych si přál, aby to tam podal někdo od Pirátů. To jen, abychom měli ještě více jasno, na které straně stojí.
Zákon je podle mě průlomový v tom, že si vůbec někdo dovolil něco takového navrhnout. Doteď byly podobné nápady jasná svatokrádež na božstvu volného trhu, který jediný vyřeší všechny naše problémy. Samozřejmě nikdo už nezdůrazňoval, že tento volný trh je pěkně křiven dotacemi, které jsou na západ od našich hranic o dost vyšší, takže o tržní ekonomice nemůže být řeč.
Nevím, kdo přesně je autorem návrhu, ale konečně u nás někdo nahlas a otevřeně řekl, že když nezměníme EU, musíme se tomu přizpůsobit a udělat nějaké vlastní kroky. V podstatě vidíme první vskutku národní zákon, který hájí české zájmy proti těm evropským. Už jen z tohoto hlediska je zákon důležitý, i když by to už nic dalšího neznamenalo.
Možná nakonec nebude přijat. Ale třeba za něj dostaneme alespoň nějaké ojroústupky… A nebo je to první vlaštovka za kterou budou následovat další hejna podobných zákonů… Také je třeba na základě tohoto hlasování poněkud přehodnotit Babiše a jeho lidi. Zdá se, že oligarcha chce být především českým oligarchou a ne tím evropským. Až ho budete ve volbách bít po hlavě za koronavirus, vzpomeňte si i na tento zákon…. Tolik k politickému hledisku.
A teď praxe:
Bohužel, z toho co zatím vím, je tento zákon z kategorie těch o kterých bývalý ruský premiér Černomyrdin říkal, že to mysleli dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Podle mě tento zákon dopadne podobně jako rakouské zákony proti šmelině za První světové války. Šmelinu to nezastavilo…
Zákon nařizuje, že v každém segmentu potravin musí být na pultech i příslušný podíl českých potravin. První problém je v tom, co vlastně české potraviny jsou… Jedná se o potraviny, které od A do Z vznikly na našem území? Nebo u nás byly jen zabaleny? Nebo se prostě dovezl drůbeží separát z Itálie, střívka z Polska, sůl a koření z Británie a v Kostelci z toho namleli párky?
Dám ještě další příklady běžné praxe – V Holandsku se narodí sele. Po čtyřech týdnech míří do Rakouska do seletníku, kde mu nastartují metaboslismus na rychlé přírůstky a zůstane tam další dva měsíce. Pak je převezeno k nám do velkokapacitního vepřína, kde zůstane další tři měsíce a vyroste na jateční váhu. Pak je převezeno do Kostelce, zabito, rozporcováno. Část jeho masa se smíchá s vepřovým separátem z Rumunska a dohromady se smíchá na mleté maso pro řetězec Albert. Je to české maso? Je to české prase?
Nebo obráceně – u nás vyroste celé prase. Je krmeno českým krmivem, vyroste v českém vepříně u firmy Jave Pork. Pak se naloží na kamion, odveze kousek za hranice, protože to je nejbližší masokombinát. Tam bude zabito nějakými mongoly pracujícími pro německou firmu, bude zabaleno a posláno na náš trh. Je to české prase?
Nebo – v polské líhni patřící německé firmě se vylíhne kuře z holandských vajíček. Toto kuře je přivezeno do hal Vodňanského kuřete, kde vyroste. Dostává speicální krmné směsi, které tvoří 90% výsledné ceny kuřete a tyto směsi se míchají v Rakousku. Kuře pak rozbourají v českém masokombinátu pomocí ukrajinských pracovních sil a dodají do Kauflandu… Je to české kuře?
Nebo – vinař od Kyjova má letos horší úrodu. Dělá skvělé Chardonay, které míří do vinoték v Tescu. Ovšem, letos se neurodilo. Tož koupí hrozny v Maďarsku, vylisuje je, šťávu smíchá se svojí a udělá české víno. Pak zjistí, že má ještě místo, tak koupí z Rumunska už vylisovanou a zamraženou šťávu a opět ji smíchá s jeho vlastní úrodou. Je to české víno?
Je český produkt Bohemia Sekt, kterého se vyrobí tolik, že by na to nestačila veškerá česká produkce hroznů? Je českým produktem jogurt od Olmy vyrobený u Olomouce, ale přivezlo se pro něj polské mléko, protože je teď levnější (pokud by se použilo české mléko, tak bude jogurt dražší než od Madety, která si zase naopak bere mlíko ze Slovenska) a tím pádem by ten jogurt nevydělal? Od kolika procent českého mléka je jogurt český? Nebo takový pribiňáček… použije se na něj česká smetana z českého mléka, ale tvaroh se přiveze z Itálie, protože tam zrovna mají nadbytky, kterých se levně zbavují… je to český produkt?
Je český produkt zmrzlina, která má v sobě české mléko, rakouský tvaroh, německé lentilky a španělské jahody? Tohle je totiž běžná praxe.
Nebo – ve Znojmě se umele mouka ve mlýně Penam. Ta zamíří do pekárny v Rakousku, kde z ní udělají francouzské bagetky, které pak mražené přivezou do Lidlu v Brně, tam se strčí do trouby a prodávají. Je to česká, nebo rakouská bagetka? Je vůbec jakékoliv zboží české, když se prodá v hytlermarketu za krvavé ceny a obrovská marže se odvede někam do zahraniční centrály?
Ptal jsem se na to naší firemní právničky. Co myslíte, že mi řekla…. No jasně – že neví. Že zákon sice má něco stanoveno, ale dnešní oběh polotovarů je tak komplikovaný a široký, že vždycky bude výklad poněkud nejasný a bude snadné jít na hraně zákona. Kvůli tomuto značně nejistému zákonu nikdo nezačne stavět masokombináty a velkokapacitní teletníky. Tedy někdo jo – Babiš. Ten je umí za miliardy udělat tak, že jsou ziskové i bez tohoto zákona. Ale ostatní budou velmi obezřetní.
Chtěl jsem tím vyjádřit, že dnešní toky zboží jsou tak komplikované a každý bonbón několikrát obkrouží Evropu, než skončí někde na pultě. Tohle se nedá snadno ani definovat, ani uhlídat.
Zákonné praxe se chopí právě ty hytlermarkety. Ti mají houfy právníků a s jejich pomocí vytvoří svoje privátní značky “českých potravin”, které dají na pult vedle těch běžných. Udělají to tak, aby naplnili literu zákona, ale úplně na spodní hraně. Svým způsobem se do naší republiky přesunou nějaké ty zpracovatelské kapacity a možná některé české podniky odkoupí zahraniční hráči, kteří k nám převedou část své výroby. Tak, aby to moc nebolelo. Aby se splnil zákon, tak se italský separát bude míchat s rakouským hovězím a polským kuřecím někde v Německu, k nám přivezou velké kostky zamraženého polotovaru, u nás to nastrkají do střívek a nechají vymáčet v láku a ejhle… český výrobek. Z celkové ceny produktu připadne na naší republiku o 3% víc než dnes.
A zároveň budou markety dál tvrdě lobovat za zrušení zákona. Vzhledem k rozložení politických sil se jim to možná i podaří.
Abych to nějak shrnul – v tomto zákonu vidím význam více symbolický, než praktický. Poprvé došlo k prolomení třicet let trvajících pravd o tom, že všechno ze Západu je dobré a že volný trh řeší všechno. Poprvé se někdo postavil do cesty EU i Dojčlandům. Ovšem nemůžeme čekat, že tento zákon bude automaticky znamenat nové české zemědělství. Nemůžeme čekat, že se něco hned tak změní a pokud se změní, tak to běžný člověk nijak nezpozoruje. Nové továrny kvůli tomu jen tak nevzniknou. Trochu se pozmění oběh surovin, ale upřímně – náš trh je fakt brutálně propojený s tím evropským a na tom tento zákon zatím nic nezmění. Nejvíc to pomůže finálním zpracovatelům – masokombinátům konzervárnám a podobně. Ti mají obrovskou volnou kapacitu a rádi ji hytlermarketům nabídnou. Malá část produkce se přesune sem. Vydělají na tom velcí hráči a malý zemědělec to ještě dlouho nepocítí.
Samozřejmě se najde spousta dobroserů, keří budou poukazovat na to jak chudáci obchodní řetězcové mají zbytečnou administrativu, to jim prodražuje prodej a díky tomu chudáček zákazník platí v obchodě víc. Jistě se ozvou i někteří volnotržní vlastenci, že je to vlastně komunismus a celé je to špatně. Ale mladý Klaus hlasoval pro tento zákon, tak snad zvítězilo vlastenectví nad ekonomickými kecy…
Časem, v kombinaci s dalšími zákony a vyhláškami, v kombinaci s dalšími možnostmi, možná jednoho dne zjistíme, že toto hlasování byl začátek něčeho nového. Zkonstatujeme, že k vítězství vedla ještě dlouhá cesta, že tento zákon byl skutečně jen začátek, ale významný.
Pevně ale doufám, že z něj bude předvolební téma. Že se Pirátů a ostatní někdo zeptá, proč hlasovali proti. Že se podíváme, jak se kroutí, jak nevědí, jak se vymlouvají a blábolí. A pokud má Babiš rozum – použije tento zákon jako podmínku sebe sama. Chcete mít tento vlastenecký zákon zvýhodňující domácí produkci? Tak mě udržte ve sněmovně, protože pokud s ostatními prohrajeme, bude tento zákon promtně zrušen.
A my vidláci budeme mít další těžké rozhodování, jak se postavit k oligarchovi. Pokud se podobných zákonů ještě pár stihne, bude Babiš se křípajícími zuby znovu zvolen do premiérského křesla… ne proto, že by byl skvělý, hodný, nejlepší, nejdokonalejší… ale jednoduše proto, že jakákoliv jiná alternativa bude národní katastrofa.
Redakce
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)
Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.
***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****
Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč
Celkem za měsíc: 4 725,00 Kč
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Pokud si mohu vybrat (a mám informace), kupuji české potraviny. Nepotřebuji dovezená rajčata v zimě, stejně se nedají jíst. Vyrostla jsem v době, kdy v zimě rajčata v obchodech nebyla, a nemyslím si, že to bylo špatně. Dtto jahody. Ty české se dají poznat už zdaleka, protože krásně voní. V zimě to, čemu říkají jahody, také nepotřebuji a nekupuji.
Můj postoj se netýká jen ovoce a zeleniny.
Většina kouká jen na cenu , jaká pestrost , vždyť je to všechno stejně nekvalitní a nacpané céčky !
A to by tak hrálo, aby si mohl český občan vybrat, jak chce. Stát musí určit, co je správné nakupovat. Vše ve státě, nic proti státu, nic mimo stát.
Že už nejste na nějakém neobydleném ostrově , tam vás nebude otravovat žádný režim , budete konečně svobodný , kořínky budete jíst dobrovolně a jistě jich tam bude velký výběr .
Vaše poněkud svérázné vnímání svobody pane Zdenku ,mi už dlouho připomíná časy vlády jedné
strany a jedné pravdy,
Samozřejmně že té vaší.
“Vaše poněkud svérázné vnímání svobody pane Zdenku ,mi už dlouho připomíná časy vlády jedné strany a jedné pravdy,”
Tak to o Vás něco vypovídá.
Céčka sbíraly tvoje děti, nebo vnoučata za socíku… patrně máš na mysli éčka.
Vlastn by ta céčka nevadila, vždyť jsou to potřebné vitamíny (pokud bys ovšem nechroustal ty plastové nádhery, které sháněla omladina za socíku)…
Nemohou,nechtějí či jen prostě nesmí Pijacku?
Mě to řádění komunikuje s heslem
Po nás potopa,-táhnoucí se okolo nás a pilně
prosazované z mezinárodní podporou už
třicet let.
To já si zase to rajče v zimě koupím, ale jen jeden-dva kusy, občas, na chleba.
Proto mi ani nevadí vysoká cena, kdo na to má, ať si jich klidně koupí kilo.
Ale vadí mi drahé zelí a mrkev, z bramboráku je dneska pomalu luxusní pokrm.
( Před hadrákem to bylo jídlo před výplatou.)
Rajcata a jahody vlozenim do chladaku ztraceji vuni. Mozna se to tyka i jinych plodin.
Jablka i rajcata se voskuji – takze rakovina.
Tenhle zákon je špatný a neměl vzniknout. Má jen jedno plus – je kverulantský a protievropský. Je to první skutečný zákon nacionalistický – vlasteecký.
Ale toho se nenajíme. Vlastenecké zákony ti silní převálcují kdykoliv.
Jestli měl takový zákon vyjít, měl být postaven na tvrdém odporu proti dotační Evropské politice. Jen dotace jsou faktor, který deformuje trh s potravinami. NIC JINÉHO TO NENÍ. Dotace, dotace, dotace, dotace, dotace, dotace, dotace, dotace, …
Bojím se, že v naší Posrané sněmovně a Senátu není ani jeden politik, který by rozuměl dotační politice. Proto takový zákon nemůže ani vzniknout. Volíme si hlupáky podle xichtu a podle toho jakou má zrovna kravatu.
Smutním u Okamury. Sakra !!! On o dotacích ví nejvíce a nejlépe, proč se za tento zákon staví, když ví, že problém jsou dotace a ne kvalita potravin. Ta je už pouze výsledkem dotací. To mi nejde na rozum.
Musí se začít tím , co se dá uskutečnit v reálných podmínkách !
Ten zákon musel vzniknout. Je to jediná možnost jak téma soběstačnosti akcentovat. Ať již projde, nebo spíše ne, bude se nyní téma probírat a některým lidem se otevřou oči. Nevím, jestli není pozdě, ale nyní je doba, kdy se každá země stará především o sebe. Připomenu v Německu zabavené roušky, uzavírka hranic mimo pendlerů, které v Německu nejsou schopni nahradit, nyní přednostní nákup vakcín pro Německo. Co bude až přestanou jezdit kamiony do Kauflandů, Albertů a dalších řetězců s potravinami od vysoce dotovaných zemědělců ostatních zemí? Bude krize, německé pobočky u nás zavřou a bude zajen sem lifrovat potraviny? Brambory z Francie, mrkev z Portugalska, tisíce kilometrů, spousta kamionů a pak tlak na snižování CO2.
To je jedna část zákona. Ve druhé se řeší dvojí kvalita potravin. Řešila to Jourová po jourovsky, takže nic! I tam bude se otevírá možnost většího tlaku a možná i kontrola u tuzemských výrobců. Otázka soběstačnosti a kvality potravin je základní pro přežití státu. Na veškeré antireakce je nutno se podívat po klausovsky: o peníze jde až v první řadě! Řetezce sem cpou mizerné potraviny za vysoké ceny. Jejich míra zisku u nas je nesrovnatelně vyšší než u nich doma. A zisk stahují k sobě. Pokud se v této souvislosti začnou měnit zákony, související s využitím zemědělské půdy, normy na kvalitu potravin, pak jedině dobře, že se tímto, zatím neschváleným zákonem, rozproudí diskuze. Docela dobrý tah SPD, neb se strany odkopou.
“Ten zákon musel vzniknout.”
Souhlas s touto jedinou větou. Zákon musel vzniknout, protože většina lidí jsou ovce, které chtějí, aby stát nařizoval, co se má kupovat. A politici jsou jen prodlouženou rukou těchto oveček.
Trochu to komplikujete, zbytečně. Stát nenařizuje co máme kupovat, pouze nařizuje, co se smí a nesmí dovážet, koho tím chrání a koho vylučuje z trhu. Jenže tahle viditelná kritéria jsou maskována nevzdělanými žvanily.
Klidně by v zákonu mohl být malý odstaveček, že firma, která je zvýhodněna konkrétními dotacemi vůči domácí provenienci, má zákaz dovozu svých produktů. TEČKA.
Myslíte si, že ti odvážní hrdinové v Posrané sněmovně něco takového zplodí ve svých makovicích? Na to nemají ani 1% odvahy. Ale do hrudi se bijí neustále. Tahle podlost mě vadí.
Text novely od soudruha Okamury:
Provozovatel potravinářského podniku provozující maloobchod61) je povinen zajistit, aby podíl vybraných základních potravin z krátkého dodavatelského řetězce uvedených v Příloze č. 1 a splňujících kritéria dle odst. 1 písm. a) nebo b), bez ohledu na to, zda jsou způsobem dle odstavce 1 zákona skutečně označeny, PRODANÝCH konečným spotřebitelům činil v každé jím provozované maloobchodní provozovně…
Na tenhle zákon je ideální čas.
Teď se řeší “přetahování” o nedostatkové komodity v čase Coronaviru. Teď se dá mluvit o soběstačnosti. Když se to narazí na “zkrácení dopravního řetězce” a “Farm to fork” program, tak budou mít v Bruseli hlavu v pejru, jak to zatrhnout….
Ten zákon je důležitý, ze dvou důvodů:
– vysílá správný signál směrem k Bruselu. Že už si s… na hlavu nenecháme. Je zdravě kverulantský. Protože větší respekt má ten, kdo bouchne so stolu, než kýval.
– ukazuje kdo je kdo. Kdo v naší politice kope za Brusel. Ve všech stranách, neb všude mají své lidi. Jako kdysi v 3. říši….
“ukazuje kdo je kdo”
Jo, pěkně jste se socialisti odkopali. Až budete zas příště blábolit o svobodě – pokrytecké kecy.
Obávám se že všichni naši politici,bez rozdílu
barvy trenýrek dotační politice rozumí velice dobře.
Jejím prosazováním získali své pozice,zařadili se
mezi elitu země,vhodným odkláněním náramně
vylepšují svůj životní standart tolik odlišný od
života občana z jehož vůle se do nich dostali.
Není to zadarmo,
Být šmírován ve dne v noci,senzacechtivými presstituty,
podporovat xindl prahnoucí po mém korytu,bát se
vyjít mezi kdysi své voliče,hrbit se před arogantními tupci z EU,to je záležitost jen skutečně platických jedinců.
Tady mají všichni pořád a ve všem odstraňovat následky, ale nikoliv příčiny. Problém s potravinami jsou dotace. Navíc v každé zemi jiné a na něco jiného.
Řešit to kvótami je stejná blbost, jako jsou ty dotace.
Tam kde jsou dotace žádný volný trh neexistuje. I kdyby byly stejné, dostanou se k nim hlavně ti vyvolení a to také není volný trh.
Chápu že Vidlák, jako správný prepper kvóty vítá. Na rozdíl od ostatních, bude mít základní potraviny levnější, dostupnější a zdravější. Protože díky kvótám se sníží dostupnost a zvýší ceny potravin. Prostě Vidlák i jeho přítel Babiš v tom umí chodit. Což bych jim vůbec nevyčítal. Oni se jenom umí v netržním prostředí pohybovat. Na rozdíl od Babiše, by se ale podle mě Vidlák dokázal prosadit i v tržním prostředí. Není totiž blbec.
Zemědělství bylo obětováno na “oltář” tzv. návratu do Evropy! Ve skutečnosti to bylo z důvodů nadprodukce západu a potřeby získání trhů, vytvořením koloniálního systému na východě /ve zkrace!/ Zrušení ČSN, nařízení kvót,zrušení cukrovarů a převedení cukerních kvót na západ.
Dnešní ,drobná snaha, o pomoc českým producentům,bude kaceřována.
Konečně se podívejte,kdo (dle lidového pořekadla:”Hoď kámen do hejna,potrefená zakejhá)se první ozval. Celý přístup do EU byl zparchantělým podvodem!
Mezi námi, české socialistické zemědělství (a nejenom to ) potřebovalo konkurenci, jako prase drbání. Problém byl, že díky dotacím to byla konkurence nekalá. Ostatně to byly i ty různé úlevy a daňové prázdniny pro zahraniční investory v průmyslu oproti našim firmám. To možná mělo smysl do roku 97, aby se nastartovala ekonomika a vyčistilo se portfolio. Poté již to byl zločin.
Dalším zločinem je daňová skladba u nás. Ale to už je na dlouhé vyprávění.
Artur
Vidím, že SPD je na Pravém prostoru zakázané slovo – zákon je z jejich popudu. Zkuste napsat, jak je to s těmi dotacemi přesně na západě. Fanatici to nepochopí, ale ty dotace jsou opravdu zajímavě schované
Ani tak ne. Nejdříve se pro tento zákon vyslovoval Jurečka s Tomanem. SPD se přidalo s tím vlasteneckým podbarvením, což bylo pozitivní. Tomanovi šlo hlavně o posílení velkých producentů. Myšlenky lidovce byly nečitelné – lidovecké mlžení.
Ale jinak trdla. O dotačním deformování trhu v zákoně není ani slůvko. S tím si vytřou všichni silní prdeI.
Někdy hned po silvestru jsem u nás v Kaufu zahlédl jahody. To muselo být šmakenzí pochutnáníčko. Kdysi jednou jsem to ochutnal a připadal jsem si jako když lapám prázdnou hubou po vzduchu. Jakou že to mělo chuť, zkrátka žádnou. Nekupte to.
Já jsem si po Silvestru rozmrazil své vlastní jahody. To bylo pošušňáníčko panečku
Já to dělám také, mám rád “světe div se” JAHODOVÉ MLÉKO. Pro mléko chodím k soukromníkovi a je přímo od mirky, ehmm chtěl jsem říci od milky.
No tak kolaboranti a zaprodanci z Piráti, ODS, TOPka, Lidovci a Starostové, mne nepřekvapily, co jiné od těchto Českozrádců čekat. Ovšem dost mne po zkušenostech s našimi výrobci potravin a zemědělci děsí jedna věc aby se vše jako ostatně vždy nezvrhlo proti zákazníkovy, ono se totiž může lehce stát, že se začne protěžovat ještě horší odpad jen proto, že je to český výrobek, za ta léta od hadráku si myslím každý máme své zkušenosti. Pokud to bude hlídané tak jsem v každém případě pro.
To by bylo, abychom “časem, v kombinaci s dalšími zákony a vyhláškami, v kombinaci s dalšími možnostmi”, ten socialismus nevybudovali. Ty dotace, kvůli kterým se nevyplácí standardní zemědělství u nás, jsou přesně ty stejné peníze, které nemusí náš spotřebitel zaplatit za jiným státem dotované zboží. Jako tržní signál to poskytuje informaci, že práce českého zemědělce není z ekonomického hlediska užitečná a měl by jít dělat něco jiného, co by nebylo ztrátové a naopak neslo zisk. Pokud někdo jiný je schopný vyrobit produkt o tolik levněji, že se ho doma v žádném případě nevyplatí vyrábět, poskytuje tím neocenitelnou službu, protože je pak nadevše jasné, že v daném odvětví nemá cenu topit jakýkoli další kapitál. Ten se pak může investovat do oborů, kde konkurenceshopní jsme.
Tento hlinohryz se jen za každou cenu drží své hroudy, i kdyby měl kvůli tomu úplně překroutit realitu. Pan Vidlák též evidentně nikdy nepochopil podstatu trhu.
V které oblasti to neviditelná ruka trhu dle ředitele zeměkoule vyřešila ?
V které oblasti je ta neviditelná ruka trhu?
Oháníš se podstatou trhu a slintáš blahem nad dotacemi?
Slintám blahem nad tím, že nějaký cizí stát subvencuje naši spotřebu. Oni svými daněmi transformovanými v dotace zlevňují zboží pro naše spotřebitele. Prodělává na tom nepřizpůsobivý Vidlák, který není ochotný se přizpůsobit změně a jít dělat něco, co ho uživí. Naprostá většina osob žijících na území ČR na tom vydělá, protože za nezbytné zboží vydají méně peněz.
Uvedeny zakon je vzhledem k současnému systému v EU úplná c y p o v i n a. Tak to vypadá, že nám soudružka z ANO (a ze Slušovic) a rušti vlastenci od Pitomia chtěji opět zavést Tuzex.
Tuzex budou všechny prodejny do 400m2. Pro ně nařízení neplatí. Určitě se najde i podnikatel, který bude sentimentálním bruseldrtálcům vozit i podřadné krmivo z EU za luxusní ceny
Já nemam marxisty z EU v lasce, při referendu jsem hlasoval proti vstupu ČR do EU, ovšem mohu jenom zopakovat, že v současne situaci je uvedeny zákon c y p o v i n a.
“Časem, v kombinaci s dalšími zákony a vyhláškami, v kombinaci s dalšími možnostmi, možná jednoho dne zjistíme, že toto hlasování byl začátek něčeho nového. Zkonstatujeme, že k vítězství vedla ještě dlouhá cesta, že tento zákon byl skutečně jen začátek, ale významný.”
ANO, my ten nacionální socialismus vybudujeme! Svobodu posílíme tím, že bude stát nařizovat, co prodávat. A neměli bychom se zastavit jenom u toho. Další zvýšení svobody dosáhneme tím, že bude stát nařizovat, koho ubytovat. A nakonec budeme úplně nejsvobodnější, když nám stát bude nařizovat, jaké potraviny vyrobit, kde pracovat, za kolik, co si myslet. Budeme mít zadarmo české jídlo, zadarmo nás na ošetřovně ošetří státem určený doktor, zadarmo budeme mít každý svou celu, pardon byt a budeme mít povolené vycházky od 3 do 4.
Lžete nebo lobujete za nadnárodní řetězce. Stát bude nařizovat jen nadnárodním řetězcům. Malé prodejny budou od byrokracie ušetřeny. Vám nevadí, že díky téměř monopolnímu podílu velkých řetězců na maloobchodním prodeji potravin zanikla konkurence? Že sem prokazatelně dováží podřadnou kvalitu za vyšší ceny? A vláda nadnárodních korporací není žádná svoboda, ale korporátní fašismus. I ten nejhorší státník musí řešit veřejné mínění, korporátní fašista ne.
“Lžete nebo lobujete za nadnárodní řetězce.”
Dokažte.
Že zaniká konkurence mi vadí, ale nelze to řešit fašistickým zákonem, který nařizuje, co kupovat.
Jak může zaniknout konkurence , českých vzájemně si konkurujících zemědělských producentů je spousta !
Jsme v eurosajuzu a třeba ausherechnet trh a ceny potravin jsou naprosto zkresleny těžkou státní, dle vašeho výkladu, fašistickou dotační politikou. Takže vaše ideo utlocitnost, je jedině pokrytectví.
Lidi jako vy nedávno české zemědělství dokázali poškodit hodně citelně. Uřvaná menšina prosadila zákon o zákazu chovu klecových slepic. Naprosto jasná výhoda pro další země eurosojuzu. A mimochodem, aktuálně se v Bruseli zabýváte, komu bude udělována trvalá výjezdní doložka, jako za Husáka, a fotr Merkel ji měl od Stasi u sousedů.
Já myslím že zákon je skvělý. Jeho tvůrci nemířili asi tímto směrem, ale účel by mohl splnit skvěle. Pointa tkví v onom nad 400 m2. Pokud se podíváme na složení maloobchodního prodeje potravin v ČR, tak právě řetězce s prodejní plochou prodejen nad 400m2 tvoří drtivou většinu obratu v tomto odvětví. Zákon je gumový klacek na nadnárodní řetězce. Rozbujelá byrokracie je hlavní likvidační faktor, který eliminuje drobnou konkurenci. Proto oligarchie skrz zastupitele prosazuje všechny regulace a omezení. Velká společnost si může dovolit zaměstat byrokrata co vše pohlídá. V malé firmě by člověk dělal jen papírování a na produktivní činnost už nezbude čas. Takže byrokratická progrese by mohla povzbudit konkurenci v maloobchodu a větší nezávislost na nadnárodních řetězcích.
Sviňárna není skvělá jen proto, že postihne někoho, koho nemáte rád. Když může něco stát nařizovat někomu nad 400m, v další novele to bude nad 20m a potom každému. Kromě toho ani nenařizuje, co prodávat, ale kolik se toho prodá = koupí, takže příštím cílem zákona jsou samozřejmě zákazníci.
Ano. Zlý stát s touhou regulovat vše, stojí proti korporacím s touhou být zcela neregulováni a ideálně na monopolním trhu nabízet zákazníkovi to, co by si dobrovolně nikdy nekoupil. Je to tedy souboj zlo vs. zlo. S přihlédnutím k současné situaci, jsou jednoznačně větší zlo korporace. Až bude v novele nad 20m2 bude větší zlo stát. A zákazníci cílem nejsou, v praxi je nikdo postihovat nemůže. Není to technicky realizovatelné.
“A zákazníci cílem nejsou”
1. Zákon říká, že se musí PRODAT nějaká procenta, to znamená koupit nějaká procenta. Ne, že se mají nabízet nějaká procenta.
2. Ty české potraviny skončí u zákazníků, ne někde v cizí dimenzi. Tedy ten, kdo bude zákonem nakonec postižen, jsou zákazníci.
Ten zákon popisuje cizí dimenzi. V praxi je to nerealizovatelné. Ten zákon je skvělý v jeho případných externalitách. Jinak je to samozřejmě paskvil. Nevím jestli záměrem tvůrců byl paskvil, nebo švejkovina. Výsledkem je švejkovina.
Stát nenařizuje co máme kupovat, pouze nařizuje, co se smí a nesmí dovážet, koho tím chrání a koho vylučuje z trhu. Jenže tahle viditelná kritéria jsou maskována nevzdělanými žvanily.
Klidně by v zákonu mohl být malý odstaveček, že firma, která je zvýhodněna konkrétními dotacemi vůči domácí provenienci, má zákaz dovozu svých produktů. TEČKA.
Myslíte si, že ti odvážní hrdinové v Posrané sněmovně něco takového zplodí ve svých makovicích? Na to nemají ani 1% odvahy. Ale do hrudi se bijí neustále. Tahle podlost mě vadí.
Když tě někdo pohrozí že přijdeš o své “těžce” vysezené penízue a není jich málo, možná by jsi to vymýšlet také nechtěl. Já už tu dlouho píši, že mi připadá, že to dělají naschvál( ten chaos tuna), dělají, protože jsou za to hezky zaplacený. Dnes si myslím, že nejedny volby tuna, byly švindl, právě kvůli těmto schválnostem. Že by jsme měli tak hloupé zákonodárce, lze snad plně vyloučit.
Takhle napřímo proti bruselskému diktátu jít nelze. Bruselský protektor to hned smete. Musíte na to bokem. Okopávat kotníky za použití jejich metod: absurdní byrokratické buzerace.
Vaše pojetí svobody je právě to ,co hubí střední stav.
Nevím, z jakého důvodu předpokládáte, že střední stav jsou socialistické ovečky prahnoucí po řízení života státem.
Obávám se že váš náhled na střední stav až nápadně shoduje s těmi,kterým je trnem v oku.
Vzletné hlášky o svobodě jen chatrně zakrývají
servilnost k mocným.
Mi ten zákon přijde jako kdyby proti justiční mafii která odsuzuje nevinné vytváří si pseudodůkazy a umlčuje svědky kteří se nehodí do scénáře vzniknul zákon, že nesmí dávat trest větší než 2 roky natvrdo namísto toho aby se odstranila příčina problémů a za špatnou práci a jakékoliv protiprávní jednání byly zaměstnanci justice tvrdě včas a efektivně trestáni aby ti nevinní odsouzení vůbec nevznikali…. v tomto případě jsou to dotace dotace a zase dotace .. jednu blbost zkoušet “narovnat” jinou … to fakt nefunguje nikdy nefungovalo a fungovat to nikdy nebude … resp namísto odstranění pokřivovače volného trhu a jeho potrestání tady budeme živit navíc ještě napravovače … hádejte kdo to všechno zase zaplatí … pro úplně tupé je to něco jako kdyby jste topily naplno i v létě a protože by vám logicky bylo doma vedro tak si pořídíte klimu aby totopení vyrušila ale topit nepřestanete .. dává to smysl? nedává ….. a výmluvy na to že nejde zrušit dotace a nejde to a ono od statisícových měsíčně potentátů s neomezenou mocí fakt neberu takové keci a ubohé výmluvy by jim prošli tak maximálně ve školce … o tom jak bojují s nadnárodníma řetězcema se přece můžeme online právě teď přesvědčit na vlastní oči před každým povině zavřeným krámkem a pohledem na parkplatz nadnárodního řetězce … zakážeme malé krámky tedy zavedeme kurvítko a jako narovnávač jim budeme “kompenzovat” to zavření jako takové antikurvítko ….. prostě blázinec nic víc …
Proti národní justiční mafii zasáhnout lze a úspěšně. Sice dopadnete jako poláci, ale lze. Proti evropské justiční mafii z naší pozice zasáhnout nelze. Ideální řešení je samozřejmě minimum zákonů a ŽÁDNÉ dotace. Jenže to si nevydupeme. Co by jsme ale mohli, je alespoň narovnání dotací našim zemědělcům aby podmínky nebyly tak nevýhodné. Jenže to se asi nestane, zastupitelé jsou poskoci bruselu a plebsu vyhovuje dovozový dotovaný potravinářský odpad.
Ano, srovnat dotace ve prospěch domácích pěstitelů lze snadno. Ale zacpi si uši, abys pak neohluchl z toho ječení proti vidlákům. Hordy nefachčenků z lidskoprávních úderek tyto snahy systematicky napadají. To jsou přesně ty skupinky aktivistů koupených Bruselem – Piráti, ODS, TOP09 a i ten STAN a lidovci, kteří se snaží u Bruselské vrchnosti zalíbit.
Takže jim dotace Německým a Francouzským firmám nevadí, ale českým a Moravským ano. A tady je ten největší problém – “vnitřní nepřítel” brrr, to slovo se mi hnusí, ale jak je nazvat jinak?
Super gretenismů jako třeba svazákům, bonzáků, pirátům najednou nevadí, že třeba česnek, mrkev, brambory, jabka putují v kamionech třeba tisíce kilometrů. Ovšem prosadit zákaz platikových brček v parlamentu vydávají za velké vítězství a velký krok k zelenému euroreichu.
U těch bruselských kolaborantů se to dá ještě pochopit. Smutné je, jak se za nadnárodní řetězce pere bruseldrtálec z prostého lidu, jemuž servírují předražené eurokrmivo. Kadí mu na hlavu, ale má tak vymleto že je ještě hájí. Z toho vyplývá, že tuhletu loajalitu s čtvrtou říší si vyžerem až do dna. Stejně jako němci pád říše třetí.
Ale největší bolístka pro EUrosojuz je hlavně ta část zákona o dvojí kvalitě jednoho výrobku od jednoho výrobce a to pod pokutou 50 mega kč.
.To je pro německé výrobce šmakulád a šméček pro podřadné čecháčky celkem dobrý pohlavek…
Kéž by prošlo aspoň tohle. Oni to stejně obejdou tím že vyrobí pro šméčko jiný obal, ale aspoň to naruší jejich logistickou flexibilitu. V zemích ostbloku kde tento zákon nebude, šméčko zůstane v původním obalu. Zákazník je zvyklý a náklady na marketing.
Přesně tak to dopadne namísto hotela se to bude jmenovat česká hotela … vyřeší se tak jednak nutnost shodného obsahu versus obal a jednak se z potraviny zahraniční stane ta slavná česká …. za nový speciální obal a další hordu úředníků co ty kvóty budou kontrolovat si pak zákazník rád připlatí navíc …
Po přečtení článku vidím, že je to daleko složitější, než bych si myslela.
Je ale výborné, že někdo položil tuhle otázku na stůl.
Byla bych pro pomalé kroky, postupně víc a víc podporovat domácí zemědělce.
Nezajímají mě borůvky v prosinci a jahody v únoru, ani kaviár, ale základní potraviny.
U mrkve, zelí, cibule, jablek a brambor opravdu nevidím nejmenší důvod k dovozu.
Jenom u těch brambor to bude chtít vyřešit uskladnění, aby netekly, jako za bolšána.
Uskladnění brambor je to nejmenší. Tohle je už dávno zvládnuté.
Zkusil jsem zasadit konzumní “brambory”, dovoz z Francie na svou zahrádku. Dal je do země a čekal až vzejdou. Vzešly, ale až za cca 2,5 měsíce a to slabě, nerostly – chytřejší mi vysvětlili, že nemohou pořádně vzejít, protože jsou “ošetřeny” proti klíčení. To prý aby vydržely po dobu manipulace a skladování, než se u nás prodají. Ono “ošetření” je vlastně otrava života v bramboře, potažmo otrava nás konzumentů, s důsledkem na naši plodnost, alergie apod.- a za takové zboží z dovozu se “bijí” vlastizrádní Piráti (sorošjugend) za vydatné podpory užitečných idiotů i zde,
Ve Francii už před jistou dobou něco podobného prošlo a pro pořádek, za pravicové vlády. Je tedy fakt, že tam původní obyvatelé jsou dost zvyklí kupovat fr. potraviny. Ovšem je fakt, že žijeme ve státě, který si nedokáže poradit ani s kartelovými dohodami velkokvelbů a třeba mobilních operatorů, spíše je prostřednictvím ministerstva, které je má potírat naopak podoporuje. Jak to asi dopadne, když zde živnostníci ihed zákazníkům zdražili nealko a vařené jídlo po zavedení EET o dobrých 15pct., i když jim byla snížena pro hospody DPH na nealko a jídlo o 6 pct. A ovce ještě dostaly stockholmský syndrom ?
Obávám se že celý tento problém vyřeší situace v časech pokonavirových.
Dluhy zbídačení a nemocí zredukovaní obyvatelé začnou v rámci vlastního přežití nutit svůj stát o podporu podobných aktivit.
Není potřeba omezovat dovoz slanečků,ale je
kapitální békovina dovážet brambory,jak už přede
mnou moudře zaznělo.
Tak zvaná svoboda podnikání v podmínkách
liberální demegracie,či nastupujícího komunismu
z dredy vede tuto zem ,je výsměch všem živnostníkům.
“…kapitální békovina dovážet brambory” – naprostý souhlas, a trojnásobný souhlas v případě raných, mrtvolně bledých brambor nevalné chuti, které by za socíku neprošly snad ani jako krmné…
Je možné, že obyvatelstvo bude “nutit svůj stát o podporu podobných aktivit”, je ale vysoce pravděpodobné, že, tak, jako nouze naučila Dalibora housti, dospějeme k vlastním výpěstkům a k vlastní produkci masa. Pochopitelně, že v paneláku lze stěží vychovat kravičku, či prasátko… ale dvě, tři slepičky na balkóně, nebo něco králíků, proč by ne…při troše dobré vůle. Ve chvíli, kdy pandemie covidu, nebo jiná radůstka drasticky omezí mezistátní dopravu, a stavy dobytka budou nadále klesat nejen v důsledku nesmyslných akcí, jakou bylo rušení vepřína v Letech, budou mít ti, kteří neonemocněli vegetariánstvím, zhruba tři možnosti:
1. Se slzami v očích zírat na obrázky masa a vzpomínat na báječnou chuť tlačenky, či poctivého řízku.
2. Pokusit se o vlastní chov a zpracování masa.
3. Nevyhýbat se “pokroku” a živit se stále více podporovanou žouželí, zejména larvami potemníka moučného. Tyhle lahůdky by dokázal vyprodukovat snad každý, daleko méně lidí by ten fujtajbl ovšem dokázalo pozřít.
Dospějeme do stavu, kdy si k tradičnímu bramborovému salátu osmahneme v trojobalu místo neméně tradičního kapra již zmiňované larvy potemníků?
Vidláku, vás i všechny čtenáře bych chtěla upozornit na dnešní skvělý článek v Mladé frontě Dnes, v rubrice Názory. Jmenuje se Potraviny v průzkumu bojem a jeho autorem je pan Petr Drulák ze Západočeské univerzity. Krásně vysvětluje, proč EU a potravinové řetězce nás tak dojemně poučují, že prý je tento zákon tak špatný a nesmí být nikdy přijat, neboť prý by pomohl Babišovi a ohrozil zásobování a trh v celé EU. Opak je pravdou! Teprve z tohoto článku se dozvíme, že evropské zemědělství s volným trhem příliš společného nemá a na rozdíl od Česka řada států své zemědělce různými způsoby ochraňuje. Díky nastotisíckrát alespoň za to, že si to můžeme přečíst, protože téměř jistě nehrozí, že bychom se o tomhle dozvěděli třeba v Otázkách Václava Moravce. Jen se obávám, aby pan Drulák po otištění tohoto článku nebyl, stejně jako pan ministr Blatný, “mediálně neobratný.” Obávám se, že pět zásad zachování existence, známých ze socialismu, už opět začíná platit. Zdravému rozumu a ochotě chtít vědět budiž zdar!
Já se obávám, že to povede ke zvýšení cenové hladiny potravin bez přiměřené kvality tomuto nárůstu.