oteplování
11.10.2018
Kategorie: Společnost

Zakažte život

Sdílejte článek:

KAREL ZVÁRA

Zakažte fosilní paliva, zakažte chov dobytka a vůbec zakažte život. Globální klima tím sice téměř neovlivníte, ale aspoň vezmete lidem svobodu a místo ní lidem dáte falešný pocit bezpečí, že je všechny ty ekodaně a zákazy zachrání před upečením zaživa. Ano, míním to ironicky, možná dokonce sarkasticky. Ale jen abych ukázal, jaký je to nesmysl.

  

Země totiž v historii procházela teplejšími i chladnějšími obdobími. V těch teplejších byla průměrná teplota i mnohem vyšší než dnes. To je hezky vidět na obrázku od amerického geologa Christophera Scotese.

Velmi nákladný „boj proti lidmi způsobené změně klimatu“ je založený především na zprávách Mezinárodního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). To ovšem neznamená, že v otázce lidského vlivu na klima na Zemi existuje vědecká shoda. Dalším z vědců, také paleontolog a geolog, který IPCC kritizoval, byl Robert Carter. Ten pokládal výstupy IPCC za nepodložené a nebezpečné s poukazem na doloženou geologickou historii, kde ukazuje na spornost vývodů IPCC se zjištěnou realitou minulosti.

Nejsem klimatolog, nejsem ani geolog. Ovšem IPCC zas není vědecká instituce, ale politický poradní orgán. Stejně tak není vědeckou institucí Evropská komise, Evropský parlament ani náš vlastní Parlament České republiky. Tyto instituce ovšem rozhodují o omezování, zdaňování a trestání lidí na základě přinejmenším sporných tvrzení IPCC. Pole, na kterém se odehrává boj za svobodu a přežití lidského druhu, je totiž politické. A proto přikládám svůj názor.

Jistě můžete říci: „Co když mají ti klimatologové z IPCC pravdu? Nebude lepší být předběžně opatrní?“ A já říkám: „A co když se novodobé osekávání svobody zase zvrhne v totalitu, která už může být celosvětová, bez konkurence a tedy nejspíš dlouhodobá či trvalá? Nebude lepší být předběžně opatrní a celosvětovou totalitu neriskovat?“

Můj vzkaz zní: Nemysleme si, že můžeme poručit větru a dešti. Nemůžeme zvrátit přirozené procesy jako jsou solární cyklydlouhodobé Milankovičovy cykly, pohyby tektonických desek a podobně. Namísto toho nebrzděme vývoj (všemi těmi omezeními), abychom se – až to bude opravdu zapotřebí – byli schopni vyrovnat se se změnou prostředí. Ať už to bude oteplení a se vzestupem mořské hladiny nebo třeba ochlazení na úroveň doby ledové. Kromě dalšího rozvoje, který nám umožní přežít přirozené změny našeho prostředí získáme i bonus navíc; svobodu.

 
 
 

Autor: Karel Zvára

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 8 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.