oteplování
11.10.2018
Kategorie: Společnost

Zakažte život

Sdílejte článek:

KAREL ZVÁRA

Zakažte fosilní paliva, zakažte chov dobytka a vůbec zakažte život. Globální klima tím sice téměř neovlivníte, ale aspoň vezmete lidem svobodu a místo ní lidem dáte falešný pocit bezpečí, že je všechny ty ekodaně a zákazy zachrání před upečením zaživa. Ano, míním to ironicky, možná dokonce sarkasticky. Ale jen abych ukázal, jaký je to nesmysl.

  

Země totiž v historii procházela teplejšími i chladnějšími obdobími. V těch teplejších byla průměrná teplota i mnohem vyšší než dnes. To je hezky vidět na obrázku od amerického geologa Christophera Scotese.

Velmi nákladný „boj proti lidmi způsobené změně klimatu“ je založený především na zprávách Mezinárodního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). To ovšem neznamená, že v otázce lidského vlivu na klima na Zemi existuje vědecká shoda. Dalším z vědců, také paleontolog a geolog, který IPCC kritizoval, byl Robert Carter. Ten pokládal výstupy IPCC za nepodložené a nebezpečné s poukazem na doloženou geologickou historii, kde ukazuje na spornost vývodů IPCC se zjištěnou realitou minulosti.

Nejsem klimatolog, nejsem ani geolog. Ovšem IPCC zas není vědecká instituce, ale politický poradní orgán. Stejně tak není vědeckou institucí Evropská komise, Evropský parlament ani náš vlastní Parlament České republiky. Tyto instituce ovšem rozhodují o omezování, zdaňování a trestání lidí na základě přinejmenším sporných tvrzení IPCC. Pole, na kterém se odehrává boj za svobodu a přežití lidského druhu, je totiž politické. A proto přikládám svůj názor.

Jistě můžete říci: „Co když mají ti klimatologové z IPCC pravdu? Nebude lepší být předběžně opatrní?“ A já říkám: „A co když se novodobé osekávání svobody zase zvrhne v totalitu, která už může být celosvětová, bez konkurence a tedy nejspíš dlouhodobá či trvalá? Nebude lepší být předběžně opatrní a celosvětovou totalitu neriskovat?“

Můj vzkaz zní: Nemysleme si, že můžeme poručit větru a dešti. Nemůžeme zvrátit přirozené procesy jako jsou solární cyklydlouhodobé Milankovičovy cykly, pohyby tektonických desek a podobně. Namísto toho nebrzděme vývoj (všemi těmi omezeními), abychom se – až to bude opravdu zapotřebí – byli schopni vyrovnat se se změnou prostředí. Ať už to bude oteplení a se vzestupem mořské hladiny nebo třeba ochlazení na úroveň doby ledové. Kromě dalšího rozvoje, který nám umožní přežít přirozené změny našeho prostředí získáme i bonus navíc; svobodu.

 
 
 

Autor: Karel Zvára

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 79 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...