7.2.2015
Kategorie: Ekonomika

Zákaz prodeje o svátcích vs. svoboda

Sdílejte článek:

JIŘÍ KINKOR 07|02|2015

Socialisté chtějí zakázat prodej o svátcích. Jejich argument je známý: zaměstnanci mají právo se o svátcích věnovat rodině a relaxovat. Ale toto právo jim přece nikdo nebere. Nikdo nenutí prodavače, aby o svátcích prodávali. Zaměstnavatel (např. supermarket) může po zaměstnanci požadovat, aby pracoval o svátcích jen v případě, že to neodporuje pracovní smlouvě. Jinými slovy, práce o svátcích se neděje z donucení, je dobrovolným rozhodnutím. Nikdo nenutí prodavače, aby v daném supermarketu pracoval a aby podepisoval pracovní smlouvu, která práci o svátcích umožňuje či požaduje.

Naopak zákonem zakotvený zákaz prodeje o svátcích je porušením práva. A to práva na svobodu vstupovat do dobrovolných obchodních vztahů. Nikdo nemá právo do takového vztahu zasahovat. A toto je jediný důvod, proč se zákazem nesouhlasit.

Jakékoli jiné argumenty jsou jalové a odvádějí pozornost od jediné relevantní skutečnosti, totiž že zákaz prodeje o svátcích je pošlapáním práva na svobodu. Podle šéfa Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého by taková regulace způsobila snížení mezd zaměstnanců v souvislosti s kratší pracovní dobou nebo by při zachování výše platů vedla k propouštění. A kdyby taková regulace snížení mezd zaměstnanců nezpůsobila nebo by nevedla k propouštění, tak by přípustná byla? Samozřejmě že nikoli. Ať jsou ekonomické dopady regulace jakékoli, nebo žádné, nic to nemění na tom, že tato regulace je porušením práva na svobodu.

closed-for-business-sign

Je úplně jedno, zda v Bavorsku, Rakousku či kdekoli jinde takový zákaz mají nebo nemají. Je úplně jedno, kolika lidem takový zákaz vadí nebo nevadí, kolik zákazníků poškodí, kolik křesťanů jej podporuje, zda jejich Bůh práci v neděli či o svátku zapovídá nebo ne.

Zákaz prý představuje „neodůvodněný zásah státu do podnikatelského prostředí,” říká Dlouhý. Proč ale nenazývá věci pravými jmény? Co to je „neodůvodněný zásah“? Vždyť socialisté své důvody uvádějí.

Abychom věděli, co je stát, jaké má funkce, co smí a co nesmí dělat, potřebujeme racionální a morální politické principy. Nepotřebujeme k tomu ekonomii, hospodářskou komoru, nebo anketu zákazníků či prodavačů. A parlamentní hlasování nám řekne pouze to, zda většina je pro zákaz nebo naopak. Měřítkem správnosti však není politický konsensus, ale racionálně odvozený politický princip. V tomto případě právo na svobodu. Cokoli svobodu omezuje, je zlem. Říkáte, že svoboda nemůže být “bezbřehá” a absolutní? Pak nevíte, co je svoboda. Na www.aynrand.cz o ní píšeme téměř v každém článku, např. v tomto.

Zákaz prodeje o svátcích je zlem. Bude-li uzákoněn, posuneme se zase o krůček směrem k socialistické diktatuře.

 

ZDROJ: Jiří Kinkor

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 5 175,00 Kč
Vybráno 14.78%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 18 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.