7.3.2015
Kategorie: Ekonomika

Zákaz placení hotově není daleko

Sdílejte článek:

MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ 07|03|2015

Jako bych vás viděla: Budík, venku ještě tma, snídaně je zbytečnost, kýbl kafe to spraví, autobus, práce. Pak nejspíš nějaké to datlování do klávesnice, ani nemusíte být úředník, koneckonců postižením zvaným IT dneska trpí už i stavební dělník. Máte-li štěstí, najdete si chvilku na oběd, zase autobus, doma dost možná nějaké podpisy domácích úkolů a výslech, co bylo za známky, máte-li děti školou povinné. Vyvenčit psa, konečně zhroucení do křesla, lahváč nebo dva. Budík.

Kolik je v tom času na přemýšlení a na vzpouru, nebohý človíčku? Žádný? Tož to má vláda z pekla štěstí. Může se začít seberealizovat a nikdo nebude protestovat. Pravda, až dodnes vláda nic, čím by se mohla zapsat do učebnic, nepředstavila, nepočítáme-li zrušení jen několik měsíců staré a počtem klientů prakticky bezvýznamné penzijní reformy. Teď má ovšem šanci nechat po sobě stopu s on-line evidovanými platbami v maloobchodě a pohostinství. To tu ještě nebylo. Dosud žádná naše předešlá vláda totiž tak bláznivě neexperimentovala.

Ekonom coby akademik musí být „nadšen“, že může tenhle experiment sledovat na vlastní oči; ve světě totiž není mnoho příkladů, které by mu předvedly, jak tenhle lehce šikanózní zákon deformuje maloobchod. Tenhle dosud neprověřený systém používá jen Chorvatsko a jen krátce. Vláda došla k názoru, že Chorvatsko je svou vyspělostí zajisté země, ze které bychom si měli brát příklad, zcela jistě je inspirativnější než řekněme Německo, které pochopitelně nic jako on-line evidenci plateb nemá.

A ekonom coby občan a spotřebitel musí být zděšen, protože z toho kouká zase jedna státní kontrola neboli omezení našich svobod navíc. Ostatně –  navíc je celý zákon: Celé je to o tom, že celní správa dostane za úkol kontrolovat živnostníky, jestli vydávají účtenky, a zákazníky, jestli je skutečně odeberou. Proč mám povinnost vzít si lístek, který nechci? Proč musím dokazovat státu, že nejsem lump? Neměl by spíš stát prokázat lumpárnu mně, pokud si myslí, že ji dělám?

Systém ale má být ještě kurióznější. Některé zprávy tvrdí, že účtenky by se měly losovat po vzoru Slovenska. To losování zavedlo, aby spotřebitele motivovalo si účtenky brát. A funguje to? Ne. Už před volbami jsem ostatně psala, že to je nesmysl.

Pro zákazníky je to obtěžování. Pro nejméně 600 000 živnostníků je to prakticky šikana, která by snad mohla být ospravedlnitelná jen tím, že by fungovala. Ale bude fungovat? Popravdě řečeno, sotva, ale prokázat to nejsme dnes schopní, protože marně hledat nějakou veřejně dostupnou analýzu. Kde ji taky vzít, když zkušenosti s něčím takovým nejsou? Tedy, ehm, s výjimkou onoho velmi rozvinutého a následováníhodného Chorvatska…

Stát tvrdí, že vybere navíc na dani 10 miliard ročně. To je hodně. Bohužel těžko říct, jak k tomu číslu došel. Zavedení systému má prý stát maximálně 380 milionů, a to jednorázově. Pokud by to byla pravda, pak je to terno. Jenomže já se bojím, že to tak být nemusí, že celý systém taky může být dražší než navýšení inkasa daně. Máme totiž zkušenost, že cokoli, co se týká IT, náš stát neumí:

Datové schránky jsou uživatelsky příjemné asi jako ježek v kalhotách, ale musí se jim nechat, že alespoň fungují. Máme ovšem zkušenost s registrem aut. Ten pro jistotu ani nefungoval. Máme také zkušenost s Open Card. Všechno to byly krásné myšlenky na modernizaci, které ve světě dokonce i fungují. A tak po vytrénování všemi těmito udělátky není zapotřebí ani zvláště velké fantazie k představě, jak živnostníci poskakují kolem počítače, marně se snaží úřadům protlačit účtenku a nemají čas na zákazníky.

Opravdu bude systém tak robustní, aby před Vánocemi nekolaboval? Technicky to řešitelné je. Nejsem si ale zcela jistá, zda je to řešitelné i v ČR. Budeme tedy mít nějaký rezervní fond na odškodnění podnikatelů? Co až v regionu dočasně vypadne síť poskytovatele internetu nebo jednoduše mobilní síť? Zastaví se kvůli tomu hospoda? Zastaví se celá ekonomika?  Nebude to skoro tak paralyzující jako blackout?

To víte, že nebude – protože stejně stát nikdy nedocílí toho, aby obchodníci všechny tržby elektronicky evidovali. Prostě přijmou peníze na ruku – přeci si nenechají utéct zákazníka. Jen tak mimochodem, kdy vám naposledy ten chlapík, co hlídá vjezd na parkoviště, dal účtenku? Nebo instalatér, kterého jste si zavolali, když vám kapal kohoutek? Jenomže těm se novinka nejspíš vyhne.

Spekuluje se, že podnikatelům by mohly být prvotní nesnáze kompenzovány snížením daní. Má se však jednat jen o restaurace. Proč jenom o restaurace? Proč má paní v pekárně smůlu? Výjimky v daňových sazbách jsou cestou do pekel. (Ostatně když už jsme u toho, proč například mají dnes elektronické knihy jinou sazbu DPH než papírové?)

NoCash

Čekala jsem, že na tento veskrze levicový návrh alá Big Brother ostře zareaguje pravice. Nezdá se. Pravice jen kontruje strašením, že lidé přestanou podnikat. Ale jistě že nepřestanou… Podnikat se bude dál. Jenom přibude špatná nálada. Hodně špatné nálady, protože logika zákona je nastavená tak, že každý je potenciálně lump a neustále se musí očišťovat. Zatímco veřejnost bude živnostníky považovat za šizuňky, živnostníci sami sebe budou považovat za oběti systému. A to není nepodstatné. Ta nehmatatelná subtilní věc, nálada, toho v podnikání ovlivňuje strašně moc. A tak se zase budeme divit, proč okolní státy prosperují a my ne.

Tipuji, že nakonec se ukáže, že systém sice přinesl do státní pokladny víc peněz, ale taky byl dražší, než se čekalo. A že přináší živnostníkům příliš mnoho problémů. Takže se nakonec potichu opustí. Ostatně máme v tom už praxi: Nejprve s pompou penzijní reforma, pak vzápětí zpátečka.

Místo toho se začne říkat, že problém je vlastně v tom, že se platí hotovostně. A že transakce budou podchycené teprve potom, až se všude bude platit jen platební kartou. A že ve Skandinávii také všude platí platebními kartami, tak co by to nešlo u nás? A bla – bla. (Posedlost Skandinávií mě už začíná trochu děsit, zvláště od té doby, co tam děti patří státu namísto rodičům.) A když se to tak vezme kolem a kolem, nebude trvat dlouho a stát nás všechny donutí přejít na platební karty. Neboli v realitě vlastně zavedeme další „daň“, protože karetní společnosti si z každé platby něco nechávají.

Teď mi to konečně secvaklo: Že ona je ta naše vláda ve skutečnosti prolezlá tajnými agenty Visa @ MasterCard?

 Autoři: Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 13 377,- Kč
Vybráno 38.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 81 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...