NORSKO
23.9.2020
Kategorie: Společnost

Zajímavosti a paradoxy z Norska aneb Co vám uniklo

Sdílejte článek:

YNGVAR BRENNA

Přináším vám přehled vybraných zpráv, z nichž některé mohou připadat některým z vás zvláštní.Mírnější podnebí a odolnější odrůdy hroznů jako např. Pinot Noir, Solaris a Rondo znamená, že je jednodušší je v převážné části Norska pěstovat. Ovšem norské víno je k mání zatím jediné, zatímco norských druhů piv se dnes vyrábí přes 2500 v 140 zařízeních po celé zemi.

 

V Park Hotelu Vossevangen v zápodonorském Vossu mají největší sbírku archivních vín v Norsku a brzy i v severní Evropě. Čítá 40 000 lahví (ovšem za bývalého majitele 70 000), mezi nimiž např. jednatřicet z třiatřiceti grand cru vín z Burgundska. Sklípek má pevně v rukou Ital Francesco Marzola, jeden z nejšikovnějších someliérů Norska. Hotel se pyšní cenou Award of Excellence od Wine Spectator a několikrát mu byla udělena cena za nejlepší vinný lístek Norska. «Malý» vinný lístek obsahuje pět set vín, a aby si hosté mohli objednat vína z «velkého» lístku dostupného digitálně je nutná rezervace předem (personál potřebuje na vyhledání čas). Též si mohou návštěvníci vybírat tematické ochutnávky i prohlídky. To podle serveru www.aperitif.no

Ostrovní osada Myken je důkazem toho, že se je možné vyrábět velmi kvalitní gin i whisky i někde v naprostém zapadákově, jenže v Norsku se ostrovní gin obsahující bylinky nesmí propagovat, že vyhrál zlato v severské soutěži Nordic Spirit Awards v dánské Kodani. Na láhvi to palírna kvůli protialkoholovým předpisům psát nesmí. Jako kdyby byli Norové všichni nezletilí a nezvládli to. Ovšem Myken se dostal do povědomí Norů i jinak. Kvůli déle trvajícímu špatnému počasí vypadlo místní lodní spojení a místní krám nedostával měsíc a půl zásoby. Nikdo nehladoví, nicméně místní musí být při vaření kreativní. Uvádí to deník Avisa Nordland.

„Jeskynní mejdan“. Jinak se neříká párty akce pro dvě stě lidí v bunkru v Oslu, do něž se někdo vloupal. Elektřinu si pořadatel mejdanu generoval pomoci agregátu, čímž vznikl oxid uhelnatý. Policie riskovala život, aby zachránila účastníky, z nichž několik bylo v bezvědomí. Ještě je jich několik kvůli poškození mozku vyšetřováno v nemocnici. Pořadatel i řada účastníků ničeho nelituje a zapřísáhli, že budou dále mít ilegální párty. Nicméně úřady si dali pořádné sousto, má-li se prozkoumat všech 18000 únikových prostor v Norsku. Informuje o tom několik masmédií.

Americký herec Tom Cruise je nahráván pro další díl Mission Impossible, jak se řítí na motorcyklu se špičatých hor či se s nich vrhá padákem v norské osadě Hellesylt, kde měl být spatřen, když si v místním krámku kupoval pivo. Na co být Tom Cruise, když můžete být spatřen při tom, jak si kupujete pivo? myslí si jeden moderátor. Hromadí se nejen místní, aby ho sledovali dalekohledem či si s ním vynutili nejedno selfie. Dokonce museli kvůli natáčení uzavřít hlavní tah mezi touto oblastí a nejhustěji osídleným jihovýchodním Norskem. Dostanou se tam pizzy, nábytek a lososi, jež jsou kromě fotbalových osobností symboly oblasti kolem Hellesyltu, zvané Sunnmøre? Spravuje o tom norský rozhlas.

Mezi městy Stavangerem a Sandnesem v jihozápadním Norsku postavili „luxusní“ třináctikilometrovou cyklostezku, jež se nazývá „cyklistickou dálnicí“, jelikož cyklisté mohou bez obav nasadit vysoké tempo. Je bezkonkurenčně nejhezčí cyklostezkou v Norsku, je naplánována jako silnice, jen užší, a zahrnuje tunel a samostatné nájezdové a výjezdové pruhy a stála sto tisíc norských korun na metr. Jenže stálo to za to? O tom pochybuje i nejeden cyklista a je rozšířeným mýtem, že cyklostezku zafinancovalo mýtné. Aby se národohospodářsky vyplatil, tak musí přibýt 600 cyklistů denně. Na druhou stranu ušetří za čtyřicet let šestnáct miliard norských korun z peněz daňových poplatníků v podobě vylepšeného zdraví uživatelů. Informuje o tom server www.nrk.no i další.

Každým rokem je dost těch, jež se rozhodne pěšky, na kole, v kánoi, kajaku či jinak hlavně v létě a na podzimu překonat celou cestu od nejzažšího jihu až na samý sever. Jako 38letý Australan Ibbyi Okinyi, jenž pěšky s nákupním vozíkem plným svých věcí z Osla až na Severní mys, aby zažil zimu. Cestou mu nabídlo několik ochotných domorodců bezplatný nocleh, jinak nocuje ve svém stanu. Cestou si sbírá zálohované obaly, za něž si kupuje potraviny. Za den si ujde třicet až čtyřicet km. Anebo si někteří zvolí kratší úseky, třeba vlastním krajem. Letos to byla třeba 53letá Kitty Vassdalová, jež takhle na pochodu solidarity s pozůstalými po sebevrazích, s těmi, jež nezvládli žít a rozhodli se život ukončit dobrovolně, i s těmi, jež pomýšlí na sebevraždu, zdolala 765 km krajem Nordland pěšky, přičemž za sebou táhla vozíček s věcmi, aby přispívala k větší otevřenosti kolem problematiky sebevražd a sbírala peníze pro organizaci LEVE (ŽÍT), jež usiluje o síť pozůstalých. Dočetl jsem se toho v deníku Avisa Nordland.

Letošní turistická sezóna byla drsná – postrádají se autobusy či výletní lodě plných zahraničních turistů. Bez nich se toho méně prodává a vypadávají příjmy. Že Norové na dovolené autem nekupují suvenýry jako trolíky a losíky, to vám potvrdí leckterý prodejce. Někde byli zaskočení vyšší návštěvností krajanů, jinde si posteskli, že ruch celkově zaslábl a dalších vln cestujících již se nedočkali. A tak se omezuje otevírací doba i počet zaměstnanců. Ovšem pro některé turisty je přitažlivé jezdit do malých osad, jež navštěvuje málo hostů současně. Blízkost k přírodě, zaměření na vyrovnaný životní styl a osobní přístup k hostujícím je pro ně podstatné. Píše to deník Avisa Nordland.

Nejsou to všichni hosté, o něž stojí hostitelská země. Stěží lze říct, že by mohla mezi ně patřit parta pěti Němců, jejichž dodávka na cestě z Norska ven přes hraniční přechod Bjørnfjell nedaleko Narviku byla jak vevnitř, tak venku narvaná udrancovanými díly z vraků zřícených německých letadel, hlavně Junkerů a Heinkelů, z 2. světové války. Nespolupracovali všichni: při výslechu někteří odmítli vypovídat. Uvádí to deník Fremover.

Když již jsme u těch Němců, tak nelze nezmínit to, že Norsko již má vlastní verzi hystericky legrační skeče „Don’t mention the war“ („Nezmiňujte se o válce“) se známým britským bavičem Johnem Cleesem: během přednášky na Univerzitě v Bergenu nejmenovaný profesor vtípkoval o německých turistech a o tom, že Němci tu již byli a nyní se sem znovu plíží. Většina studentů se dobře zasmála, ovšem nejmenovaný německý student se cítil šikanován a podal na profesora stížnost, načež vedení univerzity dále omezilo prostor pro projevy a kleštil cestu těm, jež jen hledají záminku pro vlastní obohacování. Onen student si totiž vymohl odškodnění kvůli pozornosti kolem kauzy, jež prý byla na úkor zdraví, studií, práce i financí. Jaké to je s vymahatelností práv onoho profesora? Proč se vedení univerzity nepostavilo za svého zaměstnance a sdělilo studentovi, že škoda, že se cítíte uražen, ovšem v této zemi jsme dále a po osmdesáti letech se smí na téma 2. světovou válkou žertovat? Píšou o tom deníky Bergens Tidende i další masmédia.

Na venkově, zejména ve středním a severním Norsku, se prý nadává více než jinde. Že by se drsné podmínky odrážely v až podivně drsných formách vyjadřování? Před pár desetiletími se proslavila jistá nahrávka muže ze Saltdalu, jenž měl opravovat pračku. Z tirády pestré palety nadávek bylo poznat, že onen pán byl odborníkem na kletí a pak není divu, že se začala ona nahrávka hromadně vyrábět. Dříve to bylo zapovězeno, nyní se však prý kletí normalizuje, a to nejen mezi lidmi, nýbrž i v masmédiích. Ovšem s hysterií, kdy se čím dále více lidí cítí snáze urážení a práh tolerance se stále snižuje, je údajně možné, že dojde k cenzuře, kdy nám bude určeno, na koho se smějí nepublikovatelné výrazy používat. Uzavírá list Harstad Tidende.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 705,00 Kč
Vybráno 42.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 100 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.