E4E5370WUAUKeA0
23.9.2021
Kategorie: Společnost

Záhadná smrt pilotů British Airways: Zabilo je očkování?

Sdílejte článek:

LUKÁŠ VLK

Před několika dny se objevila na Youtube nahrávka asi minutového monologu muže, který bezprostředně komentuje dění u British Airways (BA):

„Je to tu pěkně bláznivé. Nevím, jestli jsem ti to už povídal, ale jeden můj kamarád, který pracuje jako pilot u BA mi říkal, že viděli už třetího kolegu, který zemřel během posledních sedmi dnů. Třetí pilot mrtvý za poslední týden. První dva byli čtyřicátník a padesátník, tomuhle bylo tak kolem pětatřiceti, v perfektní kondici, žádné skryté nemoci, dostal svou druhou injekci a během pár dní od toho píchnutí byl mrtvý. S těma prvními dvěma to bylo stejně. BA kvůli tomu teď jedná s vládou o tom, zda nechat naočkované piloty létat. Problém s tím je samozřejmě (smích), že asi 80 procent…80 až 85 procent pilotů je zaočkovaných…no, po injekci. Takže jo, můžeme mít tak 10 procent…někde okolo deseti procent pilotů, kteří budou moci létat, jo, nízké číslo. Takže, to je opravdu závažné téma.“

Agentura Reuters ještě v ten stejný den (17. června) přišla s článkem v rubrice „factcheck“, tedy „ověření pravdivosti“.

Zde se snaží celou zprávu vyvrátit jako „false“, s poukazem na to, že British Airways nejsou v žádném krizovém jednání kvůli naočkovaným pilotům. Další příspěvky se objevily na Twitteru, čteme zde kondolence kolegů a náznaky spojující jejich smrt právě s vakcinací.

Smrt téměř vyloučena

V článku od agentury Reuters přiznávají, že k úmrtím (nyní již čtyřem, z toho jeden údajně zkolaboval za letu) skutečně došlo a že fotografie kondolenčních listin a zarámovaných portrétů ve firemním salónku jsou autentické.

Jenže dopravní piloti jen velmi zřídka umírají během své aktivní služby. Především proto, že kandidáti takovéto profese jsou před zahájením své kariéry a poté v pravidelných intervalech předmětem opravdu důkladného zkoumání ze strany zodpovědných institucí.

V Čechách je to všem letcům důvěrně známý Ústav leteckého zdravotnictví v Praze – Dejvicích. Kdo zatouží po práci v kokpitu, musí oběhnout celou kliniku a postupně navštívit specialisty v oboru psychiatrie, neurologie, kardiologie, očního lékařství, ORL a mnoho dalších. Takový průkaz zdravotní způsobilosti je pak součástí vlastní pilotní licence a je třeba jej minimálně jednou do roka (ale někdy i častěji – dle rozhodnutí lékaře) obnovit.

Je téměř jisté, že zdravotní stav, který by mohl vyústit v náhlé úmrtí člověka v produktivním věku by byl takovouto prohlídkou odhalen. Pokud jde o možné příčiny náhlého úmrtí, šlo by převážně o srdeční zástavy (80 procent), menšinově příhody mozkové (mrtvice), či plicní embolie (především u pacientů staršího věku).

Každý, kdo má bezprostřední zkušenost s provozem aerolinky má zkušenost, že občas se v poště či ve firmě objeví parte oznamující úmrtí kolegovo (někdy dokonce i vlastní rukou). Nicméně takový nešťastník je zpravidla vyřazen z aktivního provozu dlouho předtím, právě ze zdravotních důvodů. Možná, že by si vzpomněl na jednu mediálně známou výjimku. Smrt osmapadesátiletého kapitána Váni na lince z Varšavy v Únoru 2012.

E4E5370WUAUKeA0

Krevní sraženiny?

Máme tedy potvrzeno, že čtyři piloti od BA náhle zemřeli, z toho jeden údajně v kokpitu. O tom, jaká je pravděpodobnost takovéto souhry okolností, ať si prosím každý udělá svou představu. Spojitost s očkováním se zde přímo nabízí. Na vině je nejspíš tvorba krevních sraženin, tzv. blood clots, které se v souvislosti s cestováním v ojedinělých případech (u jedinců s predispozicí) vyskytovaly již dříve.

Prostředí kabiny dopravního letadla (suchý, řídký vzduch, nižší hydratace) v kombinaci se sezením v nepříliš pohodlné poloze a ztíženou možností pohybu totiž podporuje tvorbu takovýchto shluků krevních destiček, které se následně mohou vydat krevním řečištěm a ucpat nějakou životně důležitou cévu.

Když do toho nyní připočteme dvě dávky očkovacích preparátů, které v ojedinělých případech způsobují krevní sraženiny i bez létání, je velice pravděpodobné, že letecké společnosti tu mají velký problém.

Aerolinky jsou normálně velmi konzervativní firmy, kde vše nové je podrobováno nekompromisnímu testování a zkouškám funkčnosti. V podstatě každý nový nápad se uvádí do praxe postupně a samozřejmostí je zálohování a alternativní postupy pro každou eventualitu. Proto je téměř nepochopitelné, že k vakcinaci posádek aerolinie přistoupily takto bezhlavým a frontálním způsobem.

Uvážlivý postup v souladu se zvyklostmi by obnášel několik fází, kdy by nejdříve byli naočkováni zájemci splňující jistý profil (věk, prodělání nemoci). Po jistou dobu by bylo přirozené, že by se linky plánovaly tak, aby se v posádce nesešli dva očkovaní piloti. Teprve postupně a po vyhodnocení předchozí etapy by se nabídka vakcinace rozšiřovala na další zaměstnance.

Letecký lékař by mohl namítnout, že létající personál se běžně očkuje proti jiným chorobám bez omezení, typicky proti žloutence a meningitidě. Jenže zde se jedná o preparáty, které jsou používány desítky let a jejichž bezpečnostní profil je dobře známý i ve vztahu k létání.

Ticho po pěšině

V jistou dobu existovala mezi západními aeroliniemi jakási rivalita, kdo první naočkuje všechny posádky. Ponechme stranou, že takováto snaha zřetelně naznačuje absolutní pohrdání lékařským tajemstvím. Pomyslný vítěz si splnění této pochybné mety dokonce vyvěsil na svých webových stránkách a hrdinní zaměstnanci se ke svému novému statusu hlásí nepřehlédnutelnou samolepkou na svých firemních ID kartách.

Nakonec si povšimněme pozoruhodného způsobu, jakým bylo s touto zprávou naloženo ze strany renomovaných agentur.

Výše zmíněný „fact check“ ze strany Reuters byl cílený na celou zprávu, kde se na konci tvrdí, že management vede „krizové rozhovory“ s vládou. Tento detail byl označen jako nepravdivý a na základě toho byla celá zpráva zpochybněna a označena jako „false“. Některé příspěvky od ostatních pilotů BA na Twitteru zůstaly, jiné byly zablokovány s poukazem na „porušení pravidel“, nejspíš právě díky zprávě Reuters.

Aerolinka BA samotná vydala zprávu, kde smrt svých zaměstnanců potvrzují, ovšem popírají jakoukoliv souvislost s očkováním.

Na krátkou dobu se objevila diskuse na dobře známém serveru PPRUNE (professional pilots’ rumour network), ale zřejmě byla ihned odstraněna, byl ovšem nalezen již nefunkční link. Nahrávka monologu uvedeného (s překladem) výše je dostupná na Youtube v mnoha kopiích.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 091 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)