SPASITEL JEZIS
15.6.2021
Kategorie: Politika

Žádný spasitel (zase) nepřijde

Sdílejte článek:

PETR ŠTĚPÁNEK

stepanekOpakuje se to s železnou pravidelností každé čtyři roky, přičemž si můžeme být takřka stoprocentně jisti, že s tím nic nenaděláme. Vyskytuje se mezi námi totiž jisté procento lidí, kteří stále žijí v představě, že přijde nějaký spasitel, všechno zařídí, všechno dá do pořádku, učiní přítrž všem nepravostem, zamete s korupcí, promění vodu na pivo a nádavkem ještě bude prostému lidu servírovat pečené holuby rovnou do huby. Tihle lidé, někdy jim také říkám čekatelé na Godota, pak s naprosto neomylnou pravidelností vysílají do poslanecké sněmovny stále stejný typ politiků, stále stejné politické slibotechny.
To, že to dopadne vždycky stejně, totiž že se záhy ukáže, že ona nová spasitelská partička trpí úplně stejnými neduhy jako jakákoli jiná politická partaj před nimi i po nich, je jen v řádu věcí. V každém větším kolektivu se totiž vedle slušných lidí vyskytují také hajzlíci, vezoucí se se na vlně uměle vybuzené poptávky.

Výše řečené neznamená, že ti spasitelé nemají v něčem, co říkají, pravdu. Samozřejmě, že mají. Problematické ovšem bývají jejich recepty. V naprosté většině to jsou jen prázdná slova, jež v reálném světě nefungují, což se vždy projeví během pár měsíců. Mezitím ovšem protagonisté z řad spasitelova uskupení zaujmou pozice ve sněmovně i na ministerstvech a neomylně vjedou do úplně stejných kolejí, v jakých se pohybovali jejich předchůdci, které ovšem za totéž, co nyní dělají sami, nesmlouvavě a hlasitě kritizovali.

To bylo slávy, když nastupovaly Věci veřejné. Na Klárově při té příležitosti dokonce pálili z děla. Pak ovšem přišel náraz na realitu, trapasy, skandály, soudy, rezignace, a nakonec hodně neslavný konec. Vzpomínáte ještě? Novinář Radek John byl kdysi ministrem vnitra a majitel bezpečnostní agentury Vít Bárta ministrem dopravy. Záhy už ministrem nebyl ani John, ani Bárta, VeVerky, jak se jim říkalo, se štíply, vznikla stranička LIDEM, Karolina Peake byla osm dní ministryní obrany, no, a pak přišly další volby a nad Věcmi veřejnými se zavřela voda.

Nastoupil ale další protikorupční spasitel. Tentokrát slovenské provenience. Akce nespokojeného občana. Opět se našla spousta voličů. Oligarcha, kterého devadesátá léta učinila druhým nejbohatším člověkem v zemi, svůj politický vzestup postavil na kritice devadesátých let. Ne, že by i on v něčem neměl pravdu, ale o to teď nejde. Máte snad pocit, zvláště pak vy, kteří jste jej volili, že za těch osm let, co je ve vládě, respektive, co je nejvlivnějším mužem v zemi, se nějak zásadně k lepšímu změnilo české korupční prostředí? Že se zlepšil dennodenní provoz české politiky? Že vládní politici už nemají žádné skandály? Pokud o něčem takovém víte, dejte vědět.

A už je na obzoru další spasitel. Chlapík, který se tak strašně moc chtěl stát policejním prezidentem, že pak ty, kteří mu nevyhověli, pomohl zlikvidovat policejně-prokurátorským pučem. Něčemu podobnému se obvykle říká státní převrat. Čtyři sta policistů v akci, zabavené zlato, zabavené miliony, poslanci ve vazební šatlavě, premiérova nejbližší spolupracovnice zatýkaná uprostřed noci a voděná spoutaná v „medvědovi“ jak nějaký vrah. A na samém konci? Nezdaněné kabelky. Jako vedlejší efekt ovšem pád vlády a změna mocenských poměrů v zemi. Bravo!

A tenhle ušatý šmoula nyní chce být politikem, pročež chce opět co? Samozřejmě, nemýlíte se, chce bojovat proti korupci. Co také jiného, že? Kouzelné ovšem je, že když byl policistou, téměř nic nevypátral a výsledky jeho práce – rozuměj počet případů, které byly nejen stíhány, ale také skutečně odsouzeny – jsou tristní. Kromě korupce nyní přísahá také na Evropskou unii. Jenže chtít bojovat proti korupci a zároveň podporovat bruselský byrokratický moloch, který korupci přímo generuje, je dokonalý oxymóron. Obojí naráz prostě nelze. Ale to je asi pro některé voliče příliš složitá úvaha.

Tak vzhůru k volbám, milovníci spasitelů! Další díl vašeho nekonečného seriálu bude zase až za čtyři roky.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 887,- Kč
Vybráno 36.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 766 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)