gottwald-a-stalin-47a74df0750af
12.5.2020
Kategorie: Doporučujeme, Historie

Žádné osvobození nebylo

Sdílejte článek:

VILÉM BARÁK

Nastala 8. května 1945 svoboda, aby šlo mluvit o osvobození? Odpověď zní, jak pro koho, jak k čemu. Záleží také na tom, co si kdo představuje pod pojmem svoboda. A není rozhodující, že většina obyvatel omezování svobody vítala.

Historická fakta, kde se stala jaká bitva, kdo tam bojoval, kdo koho zapíchl na hostině….jsou jen jedna, ale v čase se mění jejich interpretace. Jejich věrohodnost se snižuje v závislosti na tom, jak dlouhá doba od události uplynula. Takže nevíme, zda existoval Homér, praotec Čech, kolik vojáků přesně padlo na Bílé hoře…. A někdy jsou fakta zamlčována nebo nahrazována lží.

Starostům Novotnému a Hřibovi se podařilo vtáhnou do veřejné debaty fakta o Pražského povstání v roce 1945. Následně jim dali zapravdu historici, kteří “věděli” dlouho, jen neměli takový mediální hlas jako politici a zřejmě ani od odvahu. Logicky se proto objevila nová interpretace konce 2. světové války, naprosto odlišná od té, co učila “souška” učitelka před rokem 1989.

8. května jsme si připomínali porážku nacismu a ukončení 2. světové války v Evropě. Zněly i fráze o osvobození. Nastala ale skutečně svoboda, aby šlo mluvit o osvobození? Odpověď zní, jak pro koho, jak k čemu. Záleží také na tom, co si kdo představuje pod pojmem svoboda. A není vůbec rozhodující, že většina obyvatel Československa poválečný vývoj, včetně omezování tak vzývané svobody, schvalovala, dokonce vítala.

Bezprostředně po ukončení bojů došlo k upření svobody třem milionům německy mluvících Čechů, kteří přišli v podstatě o veškerá občanská a majetková práva. Toto suché konstatování v sobě zahrnuje i velmi hnusné události jako označování lidí symboly, stejně jako se dělo dříve Židům, zákaz používání rodného jazyka, zavedení nucených, či spíše otrockých prací. Německy mluvící obyvatelstvo, zbavené československého občanstvína základě Benešova dekretu č. 33/1945 Sb., bylo vyhnáno ze svých domovů. Nejprve místními revolučními gardami a vojskem v rámci „divokého odsunu“, následně se do čistky naplno zapojila státní moc. Současně došlo ke konfiskaci nemovitého, průmyslového a až na malé výjimky i movitého majetku. Vše doprovázelo ponižování, fyzické násilí a vraždy. Počet mrtvých je na základě historického bádání odhadován na 15 000 až 30 000. Jakékoliv argumenty o tzv. oprávněné mstě jsou naprosto liché.

Za Rudou armádou přicházely jednotky SMERŠ a NKVD, které začaly na území Československa zatýkat předválečné ruské emigranty. Historické prameny hovoří asi o 300 unesených. (Někteří badatelé hovoří o 1500 unesených).

V říjnu 1945 se dočkala „závanu svobody“ i na další skupina obyvatel, tentokrát Čechů. Jen měli tu smůlu, že byli bohatší. V platnost vstoupily Benešovy dekrety o tzv. znárodnění bank, pojišťoven, dolů, hutí, chemického a potravinářského průmyslu. Ve strategických odvětvích byly zabavovány všechny podniky, u ostatních platila hranice od 500 až do 150 zaměstnanců. Etatizace postihla 67 procent hospodářství Československa, což je naprosto nesrovnatelný rozsah s Francií nebo Velkou Británii. I když Benešovy dekrety slibovaly majetkové náhrady, samozřejmě s vyloučením Němců, Maďarů, zrádců a kolaborantů, bylo naprosto zřejmé, že stát nemůže takto vzniklé nároky zaplatit. Opět se tedy jednalo od prvopočátku o konfiskaci, zbavení majetku bez náhrady. Další, poúnorové znárodnění provedené komunisty bylo již v podstatě zbytečné. Edvard Beneš, jako jejich nejlepší agent, se vypořádal s buržoazií za ně.

Svoboda nepanovala ani v politické oblasti. V Československu vznikla tzv. Národní fronta Čechů a Slováků, nucené spojenectví povolených politických stran. Největší potenciální konkurenti se dočkali zákazu činnosti, ostatním byla znemožněna existence.

Z výše uvedeného je zřejmé, že za dobu nesvobody nenastala až 25. února 1948. Jenže, přiznat něco takového, znamená zpochybnit konstrukci restituční hranice, vyhnání německy mluvících Čechů, konfiskaci jejich majetku i předúnorové krádeže nazývané znárodněním. Proto se tzv. třetí republika dodnes vydává za „tak nějak“ demokratickou i když historici ji dnes již opatrně označují za “protototalitní”.

Když 8. května 1945 nenastala svoboda, nemůžeme hovořit o osvobození. Používáním tohoto slova v souvislosti s koncem 2. světové války se mění jeho význam na svévoli, možnost dělat jiným lidem špatné věci, na kolektivní zvůli neomezovanou mravy, etikou a zákony.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Iva Janouchová 100,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč

Celkem za měsíc: 16 955,00 Kč
Vybráno 48.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 102 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 3,16 out of 5)
Loading...
politicon.cz
113 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.