eetstop
15.12.2017
Kategorie: Ekonomika

Začíná eroze EET: Andrej Babiš by měl kvůli EET zvážit setrvání ve funkci premiéra

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

PETR BAJER

Ústavní soud zrušil některé paragrafy zákona o evidenci tržeb. Týkají se například bezhotovostních plateb či identifikačních údajů na účtence. Skvělé, díky za to. Daleko důležitější než to, co Ústavní soud nařídil, je to, jak to zdůvodnil. Podle soudců nesmí pro regulace platit rčení o tom, že když se kácí les, lítají třísky.

A z toho vyplývá to úplně nejpodstatnější – právě soudci proto zrušili plánovaný start třetí a čtvrté fáze EET. Obory, na které se má vztahovat, totiž definuje jen vládní nařízení, nikoliv zákon, během jehož projednávání by se důkladně zvážily dopady na různé skupiny podnikatelů. A to se, bohužel, u prvních dvou vln nestalo – i kvůli tomu, že debata ve Sněmovně byla v rozporu s jednacím řádem ukončena předčasně.

A jsme u jádra problému – pro předchozí vládu nebylo EET ani tak nástrojem pro zvýšení výběru daní, který se stejně nedostavil, ale spíše kladivem na živnostníky a drobné a střední podnikatele.

Doufejme, že verdikt a zdůvodnění ústavních soudců pomůže co největší skupině podnikatelů a je prvním krokem na cestě k úplnému zrušení tohoto nesmyslu korunovanému hloupou loterií…

 Andrej Babiš by měl kvůli EET zvážit setrvání ve funkci premiéra 

Páteční nález Ústavního soudu ve věci elektronické evidence tržeb je velkou porážkou někdejšího ministra financí a dnešního premiéra Andreje Babiše. Ústavní soud totiž nejen konstatoval, že došlo k porušení demokratických principů při schvalování zákona o EET, ale především odložil 3. a 4. vlnu zavádění EET, protože odporuje znakům právního státu, tedy především předvídatelnosti a právní jistotě podnikatelů. Navíc zakázal, aby účtenka obsahovala DIČ živnostníků, tedy jejich rodné číslo, neboť tím docházelo k nesmyslnému zveřejňování osobních údajů těch nejmenších podnikatelů.

Nález Ústavního soudu je natolik zásadní, že ve velkém popírá dosavadní argumentaci  a silácká prohlášení Andreje Babiše a dalších propagátorů zavádění EET. Strana soukromníků ČR byla první, kdo zcela odmítal plošné zavádění elektronické evidence tržeb a její zneužívání ke šmírování všech podnikatelů v naší zemi. Přestože Ústavní soud nakonec nezrušil celý zákon, je nám známo, že pět soudců Ústavního soudu se dokonce přiklánělo k jeho úplnému zrušení. 

Proto považujeme verdit soudu za naše velké vítězství. Prokázali jsme totiž, že EET není ústavně komfortní, že to nemůže být vláda, která bude prstem ukazovat na podnikatele, které zahrne či nezahrne do povinnosti vést EET a že zákon zásadním způsobem zasáhl do právní jistoty živnostníků a jeho podstatné části jsou v rozporu se zásadami demokratického právního státu. 

V této souvislosti proto vyzýváme předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, aby zvážil setrvání ve funkci premiéra. Jeho klíčový zákon, o který opíral své dosavadní politické angažmá, totiž Ústavní soud doslova rozmetal a poukázal na šlendriánský přístup během jeho zpracování i zneužívání moci při jeho schvalování. 

Především jsem však rád, že dlouhodobá kritika Strany soukromníků ČR a bezkopromisní odmítání EET nevyznělo naprázdno. Díky nálezu Ústavního soudu jsme ochránili tisíce řemeslníků, malých živnostníků i např. prodejců na vánočních trzích od nesmyslné povinnosti zavádět EET. 

Strana soukromníků ČR vytrvá ve své snaze o zrušení EET jako celku. Nepolevíme v úsilí přesvědčit poslance a senátory o tom, že EET nic státu nepřínáší a pouze zatěžuje podnikatelské prostředí v České republice zcela neúčinnou regulací. 

Petr Bajer, předseda Strany soukromníků České republiky 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
35 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.