euro_black_hole
3.6.2020
Kategorie: Ekonomika

Záchranný kruh evropské ekonomiky … ale s olověným závažím

Sdílejte článek:

MIROSLAV KŘÍŽEK

Evropská unie musí začít restartem, nikoli zadlužováním našich dětí a vnoučat, protože v téhle podobě je to asi taková pomoc jako, když hodíte tonoucímu záchranný kruh s olověným závažím.

Evropská komise v minulém týdnu předložila návrh záchranného balíčku pro členské země v celkové výši 750 miliard EUR, tedy zhruba 20 bilionů korun. Peníze mají jít na obnovu ekonomik jednotlivých zemí postižených koronavirovou krizí. EK navíc prozradila, že dvě třetiny z této částky budou ve formě nevratných příspěvků a zbylá třetina formou úvěrů. Více jak 300 miliard je rezervováno pro nejvíce postižené země, tedy pro Itálii a Španělsko. Na Českou republiku zbude 20 miliard EUR.

Tolik zprávy, které se můžete dočíst v našich a v evropských médiích. Jsou to pouhá čísla a běžnému člověku nic moc neřeknou, ale každého z nás by už dnes mělo zajímat, kde na to Evropská unie vezme. Předsedkyně komise von der Leyenová prohlásila, že EK si díky svému silnému ratingu bude půjčovat na kapitálových trzích. Všichni víme, že dluhy se musí splatit a tahle půjčka vyjde draho zejména budoucí generace, komise chce totiž dluh splácet až po ukončení příštího sedmiletého volebního období, tedy až v roce 2028. Zdá se mi to nebo je to opět obvyklý přístup EU ve stylu „po nás potopa“? Teď vás bez vašeho souhlasu rekordně zadlužíme a co bude za sedm let, nás až tak moc nezajímá, to už si vyřešte sami. Alarmující je navíc fakt, že doba splatnosti má být třicet let, tři desetiletí s takovýmto obřím dluhem není zrovna nejlepší dědictví, které přenecháme našim dětem.

Jako problematické vidím i rozdělení prostředků mezi jednotlivé státy, více jak třetina pro Itálii a Španělsko, které sice byly postiženy koronavirem opravdu hodně, ale je na čase si přiznat, že jejich ekonomiky si už předtím vedly dlouhodobě špatně. V roce 2018 byl státní dluh Itálie astronomických 134,8 % HDP, což svědčí o dlouhodobém tragickém hospodaření země a má slova reflektují i světové ratingové agentury, podle mezinárodně uznávané společnosti Standard&Poor je tato jižní země hodnocena jako BBB minus, tedy s negativním výhledem do budoucna, Španělsko je na tom s ratingem úplně stejně. Nelze tudíž všechno svádět na koronavirus, tyto ekonomiky potřebovaly hlubokou vnitřní reformu již dříve a pouhé sypání peněz do systému jim nemůže nikdy pomoci. Navíc nepoměr mezi malým objemem peněz pro ČR i pro některé další členské země a obřím balíkem pro jižní státy vyvolá pnutí mezi jednotlivými členy EU.

Při rozdělování peněz by měla podle EK hrát roli také míra nezaměstnanosti, my máme tu „smůlu“, že je u nás dlouhodobě nízká. Takže nastane absurdní situace, kdy budeme v podstatě znevýhodněni za svou pracovitost. Itálie nebo Španělsko každoročně dováží zahraniční pracovníky na sezónní práce v zemědělství, protože Italům nebo Španělům se prostě pracovat nechce. Přijde vám to spravedlivé? Mně ani náhodou, odmítám zadlužit svoje potomky jen proto, aby si někteří italští nebo španělští občané i v příštích letech mohli relativně dobře žít jako nezaměstnaní.

Eskalující spory a rozdíly mezi severem a jihem Evropské unie jsou mimo jiné i jedním z důvodů proč je pro ČR výhodné, že nemáme euro a stále si držíme naši českou korunu. Jednak si stále můžeme sami rozhodovat o regulaci ekonomiky pomocí centrální banky, ale také se nemusíme kvůli euru podílet na řadě finančních problémů v Eurozóně, které budou velice pravděpodobně v budoucnu narůstat. Mohlo by se navíc lehce stát, že opatření Evropské centrální banky by na českou ekonomiku mohlo mít spíše negativní dopad, pokud bychom přijali euro a odevzdali tak část své suverenity v podobě České národní banky Evropské unii.

Mnozí zřejmě namítnou, že Česká republika z EU dostává dotace na svůj rozvoj, to už za pár let nebude platit a od roku 2024 budeme čistými plátci, to znamená, že do Unie pošleme více peněz, než z ní dostaneme. Ve světle tohoto faktu se chystaná pomoc EK jeví ještě hůř, protože na splácení dluhu musí EU někde vzít peníze. Předpokládá se navíc zavedení nových ekologických a digitálních daní, očekávat lze i zvýšený tisk peněz Evropskou centrální bankou a tudíž i nárůst inflace.

Ačkoli se mnozí radovali, že záchranný balíček je výrazem snahy o jednotu EU, mám dojem, že půjde opět o pravý opak a stávající problémy to jen prohloubí. Evropská unie musí začít restartem, nikoli zadlužováním našich dětí a vnoučat, protože v téhle podobě je to asi taková pomoc jako, když hodíte tonoucímu záchranný kruh s olověným závažím.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 365 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.