PARLAMENTCTVIR
30.10.2020
Kategorie: Politika

Zabraňte prodloužení nouzového stavu

Sdílejte článek:

LUBOŠ ZÁLOM

lubos-zalom8847970_0Dnes má parlament rozhodnout o prodloužení nouzového stavu, tedy legislativního rámce, který vládě umožňuje rychle bez jakékoliv politické diskuze přijímat opatření proti šíření koronaviru.

Politické strany, které se nazývají opozičními, už předem deklarovaly, že jsou vesměs ochotné prodloužení nouzového stavu za určitých podmínek odsouhlasit.

Považuji to za projev alibismu a pokrytectví zároveň.

Opoziční strany dlouhodobě kritizují vládu Andreje Babiše, viní ji z nekoncepčních kroků, poukazují (většinou kupodivu správně) na drtivé ekonomické následky plošných opatření, upozorňují na situaci malých a středních podnikatelů. Vytvářejí proti této vládě aliance, které mají po příštích volbách postavit zemi na nohy a dát ji po řádění Andreje Babiše do pořádku.

Při tom všem jsou tyto strany ochotné dále ponechat této vládě, na níž nenechají nit suchou, v rukou tak důležitý a mocný nástroj, jakým je nouzový stav! Domnívám se, že takový postoj je nejen nečestný, ale také nelogický. Pokud je vláda skutečně tak příšerná, lze očekávat, že od nynějška bude s tímto nástrojem, s nouzovým stavem, zacházet správně? Nebo snad v očích opozičních politiků není tak příšerná a je schopna s koronavirem zatočit, aniž by přitom dále působila, které budou dlouhodobě srovnatelné s následky epidemie?

Proč by se nedaly potřebné zákony schvalovat na základě principů o ochraně veřejného zdraví standardní legislativní cestou, při zásadním zkrácení všech zákonných lhůt? Nutnost schvalovat opatření rychle a maximálně pružně lze zajistit větším pracovním nasazením poslanců a senátorů napříč politickým spektrem, i kdyby, obrazně řečeno, měli v jednacím sále sněmovny nocovat. Pokud je nutné dále omezovat podnikání v této zemi, zakazovat lidem opouštět po 21. hodině své bydliště nebo přikazovat nošení roušek, nechť v těchto věcech hlasuje celá poslanecká sněmovna. Takové opatření pak nejen bude mít nezpochybnitelnou politickou legitimitu, ale bude zřejmé, jak který poslanec hlasoval. Bude to důležitá informace za pár měsíců – až epidemie pomine, a poslanci začnou lovit politické body na prohlášeních, že “oni by to bývali dělali lépe.”

Je-li situace skutečně tak vážná, a to jak v kontextu koronavirové epidemie, tak v kontextu dlouhodobé neschopnosti Babišovy vlády epidemii řešit s ohledem na ekonomické následky, potom schválí-li opoziční poslanci prodloužení nouzového stavu, zbavují se tím vlastně pohodlně své politické odpovědnosti za osud tohoto státu a jeho občanů. Dávají tím najevo, že nechtějí situaci aktivně řešit, ale svěří odpovědnost lidem, s nimiž však dlouhodobě nesouhlasí. Je to skutečně alibismus a pokrytectví zároveň.

Pánové poslanci ze STANu, z Topky, z ODSky nebo od Lidovců, a stejně tak zbytky rozumných poslanců umírající ČSSD: odmítněte prodloužení nouzového stavu a začněte se aktivně zabývat řešením koronavirové epidemie!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 997 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)