iran_in_focus
24.5.2019
Kategorie: Politika

Zabraňte Íránu stát se jadernou velmocí

Sdílejte článek:

MAJID RAFIZADEH

  • “Díky Bohu, testy na odstředivkách IR4 a IR2M byly po 12 letech dokončeny. Dnes máme všechna data a můžeme vyrábět odstředivky v průmyslovém měřítku.” – prohlásil Ali Akbar Salehi, vedoucí Íránské organizace pro atomovou energii.
  • Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) nebylo povoleno kontrolovat a monitorovat íránská vojenská zařízení, ve kterých byly jaderné aktivity s největší pravděpodobností prováděny. Mezi mnoha ústupky, které Obamova administrativa udělala íránské vládě, bylo i přijetí požadavku íránských vůdců, aby byla tato vojenská zařízení z kontrol MAAE vyjmuta.
  • V důsledku těchto ústupků mohl být jaderný výzkum prováděn ve významných íránských vojenských zařízeních, jako je například vojenský komplex Parchin nacházející se jihovýchodně od Teheránu, bez rizika inspekce.
  • Jakmile bude autoritářská, antisemitská a protiamerická vláda Íránu vlastnit jadernou bombu, nebude již nikdo schopen zabránit katastrofě.

Zastánci jaderné dohody s Íránem zjevně ignorují jaderné aktivity íránské vlády, které ohrožují globální bezpečnost stejně jako bezpečnost Izraele. Zastánci Íránu nešetří kritikou Trumpovy administrativy za zpřísnění sankcí v reakci na íránský nezákonný vzdor.

V nedávném rozhovoru v perském jazyce na televizním kanálu Channel 2, vlastněném íránským státem, dal Ali Akbar Salehi, šéf Íránské organizace pro atomovou energii, jasně najevo, že chatrná “jaderná dohoda”, kterou inicioval prezident USA Barack Obama, Íránu v rozvíjení jeho jaderného programu nijak nezabránila.

Salehi se chlubil:

“Pokud budeme muset odstoupit od jaderné dohody, tak se určitě nevrátíme tam, kde jsme byli dříve… Budeme v mnohem, mnohem lepší pozici.”

Nejnovější zprávy o pokrocích v íránském jaderném programu naznačují, že Írán je na prahu modernizace technologie své výroby vysoce obohaceného uranu, který může být použit k výrobě jaderné zbraně.

Íránská vláda se chlubí tím, že vyvíjí nové technologie obohacování uranu a zdokonaluje konstrukci odstředivek. Salehi nedávno prohlásil:

“Díky Bohu, testy na odstředivkách IR4 a IR2M byly po 12 letech dokončeny. Dnes máme všechna data a můžeme vyrábět odstředivky v průmyslovém měřítku.”

Mezinárodnímu společenství bylo rozesláno několik zpravodajských zpráv, které informují o utajených jaderných aktivitách Íránu. Německá civilní vnitřní zpravodajská služba, Spolkový úřad pro ochranu ústavy, ve své výroční zprávěuvedla, že se íránská vláda tajně snaží od německých firem získat obrovské množství nelegálních jaderných technologii a vybavení. Tyto zakázky jsou obrovské i z hlediska mezinárodního obchodu.

V této zpravodajské zprávě je také uvedeno, že “lze bezpečně očekávat, že “Írán bude ve svých intenzivních nákupních aktivitách v Německu pokračovat s využitím tajných metod za účelem dosažení svých cílů.”

Dalším příkladem ilustrujícím toto nerespektování pravidel, které by měli íránští představitelé dodržovat, poté, co byla podepsána “jaderná dohoda”, je to, že si Írán ponechal větší množství těžké vody, která se používá při výrobě jaderných zbraní, než mu bylo jadernou dohodou povoleno.

Ti, kteří prosazují myšlenku zaujetí mírnějšího postoje k Íránu a jeho jadernému programu, tvrdí, že Írán neprovádí žádné nezákonné jaderné aktivity, protože to potvrdila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

MAAE však nebylo povoleno kontrolovat a monitorovat íránská vojenská zařízení, ve kterých byly jaderné aktivity s největší pravděpodobností prováděny. Mezi mnoha ústupky, které Obamova administrativa udělala íránské vládě, bylo i přijetí požadavku íránských vůdců, aby byla tato vojenská zařízení z kontrol MAAE vyjmuta.

V důsledku těchto ústupků mohl být jaderný výzkum prováděn ve významných íránských vojenských zařízeních, jako je například vojenský komplex Parchin nacházející se jihovýchodně od Teheránu, bez rizika inspekce.

Samotná MAAE již dříve uvedla, že Írán ve vojenském komplexu Parchin provedl zkoušky konvenčních náloží potřebných k iniciaci výbuchu jaderné hlavice.

Izraelská zpravodajská služba Mosad navíc získala informace a fotografie z Íránu týkající se jaderného programu země.

Informace poukazují na snahu Íránu zkonstruovat jadernou bombu. Fotografie pořízené ve vojenském komplexu Parchin, “zdá se, ukazují obrovskou kovovou konstrukci, která byla postavena pro provádění experimentů s vysoce výbušnými látkami.”

Kromě toho Národní rada odporu Íránu (NCRI, The National Council of Resistance of Iran), která odhalila íránské utajené a neohlášené zařízení na obohacování uranu v Natanzu a zařízení pro výrobu těžké vody v Araku v roce 2002, nedávno potvrdila, že Írán pokračuje ve svých jaderných ambicích. Zpráva NCRI uvádí:

“… ‘nervové centrum’ projektu jaderných zbraní íránského režimu, které je zodpovědné za projekt jaderné bomby, pokračuje ve své práci… po schválení Společného komplexního akčního plánu (JCPOA, Joint Comprehensive Plan of Action, jaderné dohody s Íránem – poznámka překladatele) v roce 2015, nejen v rozsahu stávajících aktivit v daném místě, ale již nyní je jasné, že v některých oblastech se jeho činnosti dokonce rozšířily.”

Někteří experti se domnívají, že doba, kterou Írán potřebuje k výrobě dostatečného množství obohaceného uranu pro jednu jadernou bombu – je kratší než jeden rok.

Kdy bude mezinárodní společenství brát vážně nejnovější zpravodajské informace o snaze Íránu vyrobit jadernou bombu? Kdy budou jaderné inspekce OSN a MAAE kontrolovat íránská vojenská zařízení?

Jakmile bude autoritářská, antisemitská a protiamerická vláda Íránu vlastnit jadernou bombu, nebude již nikdo schopen zabránit katastrofě.

Írán stále projevuje zájem o jaderné zbraně a aktivně se snaží o jejich využívání. Musíme jednat.

Autor: Majid Rafizadeh, překlad původního textu: Stop Iran From Going Nuclear, překlad: František Vybíralík

Dr. Majid Rafizadeh vystudoval Harvard, je obchodní stratég a poradce, politolog, člen správní rady Harvard International Review a prezident International American Council on the Middle East (Mezinárodní americké rady pro Blízký východ). Je autorem několika knih o islámu a americké zahraniční politice. Můžete mu napsat na Dr.rafizadeh@post.harvard.edu.


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 147,00 Kč
Vybráno 37.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 634 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
71 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.