ostrava2
15.12.2019
Kategorie: Společnost

Zabezpečení měkkých cílů se zlepšuje, je ale dostatečné?

Loading...
Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

V souvislosti s úterním vražděním (nebo s úterním vražedným útokem) v ostravské nemocnici byly opět vyzdviženy otázky k ochraně měkkých cílů. Asi nejčastěji je kladena otázka, jestli jsme proti podobným typům útoků dostatečně chráněni. Obecně se dá říci, že zabezpečení měkkých cílů se v posledních letech zlepšuje. Ministerstvo vnitra investuje milionové částky do zlepšení zabezpečení veřejných institucí. Také soukromé společnosti si uvědomují riziko teroristických útoků nebo útoků aktivního střelce a zlepšují bezpečnost svých objektů. Bude to ale stačit?

Nejdůležitější součástí ochrany měkkých cílů není elektronické nebo mechanické zabezpečení ani nastavení bezpečnostních procedur. Je to lidský faktor, který se na zabezpečení měkkého cíle podílí. Pokud tento prvek selže, tak bude sebelepší vybavení k ničemu.

Inspirací k napsání tohoto článku byla relativně banální událost, která se mi stala tento týden.

Byl jsem navštívit jednu základní školu. Potřeboval jsem urychleně vyřídit jednu záležitost, přišel jsem bez ohlášení a uprostřed vyučování. Vstup do školy byl uzamčen, takže jsem počítal s tím, že bude problém se do budovy dostat. Ovšem opak byl pravdou. Po zazvonění na kancelář školy se ozvalo „Prosím?“. Stačil jsem říct pouze dobrý den a křestní jméno, ozvalo se bzzzz a já jsem byl uvnitř.

Před 10 lety bych měl radost, že to prošlo jednoduše a já nemusel ztrácet čas, ale za současného vývoje situace mě to nepříjemně překvapilo. Tak jako jsem se tam dostal já, se tam evidentně dostane každý. Co kdyby tam stejným způsobem zazvonil někdo, kdo nebude mít v ruce papír, ale pod kabátem pušku. Raději ani nedomýšlet……

Ochrana měkkých cílů nemusí nutně znamenat milionové investice do zabezpečení. Často stačí nastavit jednoduché bezpečnostní procedury. Ovšem tyto procedury je nutno dodržovat. Chápu, že pro někoho je obtěžující stát u dveří do školy a čekat, než si pro něj někdo přijde. Rozumím i tomu, že chodit pro každou návštěvu je otrava. V rámci zajištění bezpečnosti je ovšem nutnost přijmout alespoň elementární bezpečnostní opatření, pokud už nechci nebo nemám miliony na investici do elektronických systémů. A i když budu mít špičkové vybavení, tak i to je do určité míry opět ovládáno člověkem, a pokud bude mít laxní přístup, tak mi takové vybavení nebude k ničemu.

Musíme si uvědomit, že bezpečnostní situace se mění. Každý asi ví, kolik bylo provedeno různých teroristických útoků v posledních letech. Ne každý ale ví, že počet útoků aktivních střelců nebo masových vrahů za posledních 20 let celosvětově vzrostl o 150%. Trend růstu je evidentní a my musíme být připraveni těmto hrozbám čelit. Musíme přijmout, že buď podstoupíme procedury, které nás budou v určitém směru omezovat a obtěžovat, ale budeme více chráněni, nebo si budeme zachovávat větší svobodu a volnost, ale staneme se snadnějšími cíli. Rozhodnutí je na každém z nás.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč


Celkem za měsíc: 11 014,60 Kč
Vybráno 31.47%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 593 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 3,31 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
33 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.