ostrava2
15.12.2019
Kategorie: Společnost

Zabezpečení měkkých cílů se zlepšuje, je ale dostatečné?

Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

V souvislosti s úterním vražděním (nebo s úterním vražedným útokem) v ostravské nemocnici byly opět vyzdviženy otázky k ochraně měkkých cílů. Asi nejčastěji je kladena otázka, jestli jsme proti podobným typům útoků dostatečně chráněni. Obecně se dá říci, že zabezpečení měkkých cílů se v posledních letech zlepšuje. Ministerstvo vnitra investuje milionové částky do zlepšení zabezpečení veřejných institucí. Také soukromé společnosti si uvědomují riziko teroristických útoků nebo útoků aktivního střelce a zlepšují bezpečnost svých objektů. Bude to ale stačit?

Nejdůležitější součástí ochrany měkkých cílů není elektronické nebo mechanické zabezpečení ani nastavení bezpečnostních procedur. Je to lidský faktor, který se na zabezpečení měkkého cíle podílí. Pokud tento prvek selže, tak bude sebelepší vybavení k ničemu.

Inspirací k napsání tohoto článku byla relativně banální událost, která se mi stala tento týden.

Byl jsem navštívit jednu základní školu. Potřeboval jsem urychleně vyřídit jednu záležitost, přišel jsem bez ohlášení a uprostřed vyučování. Vstup do školy byl uzamčen, takže jsem počítal s tím, že bude problém se do budovy dostat. Ovšem opak byl pravdou. Po zazvonění na kancelář školy se ozvalo „Prosím?“. Stačil jsem říct pouze dobrý den a křestní jméno, ozvalo se bzzzz a já jsem byl uvnitř.

Před 10 lety bych měl radost, že to prošlo jednoduše a já nemusel ztrácet čas, ale za současného vývoje situace mě to nepříjemně překvapilo. Tak jako jsem se tam dostal já, se tam evidentně dostane každý. Co kdyby tam stejným způsobem zazvonil někdo, kdo nebude mít v ruce papír, ale pod kabátem pušku. Raději ani nedomýšlet……

Ochrana měkkých cílů nemusí nutně znamenat milionové investice do zabezpečení. Často stačí nastavit jednoduché bezpečnostní procedury. Ovšem tyto procedury je nutno dodržovat. Chápu, že pro někoho je obtěžující stát u dveří do školy a čekat, než si pro něj někdo přijde. Rozumím i tomu, že chodit pro každou návštěvu je otrava. V rámci zajištění bezpečnosti je ovšem nutnost přijmout alespoň elementární bezpečnostní opatření, pokud už nechci nebo nemám miliony na investici do elektronických systémů. A i když budu mít špičkové vybavení, tak i to je do určité míry opět ovládáno člověkem, a pokud bude mít laxní přístup, tak mi takové vybavení nebude k ničemu.

Musíme si uvědomit, že bezpečnostní situace se mění. Každý asi ví, kolik bylo provedeno různých teroristických útoků v posledních letech. Ne každý ale ví, že počet útoků aktivních střelců nebo masových vrahů za posledních 20 let celosvětově vzrostl o 150%. Trend růstu je evidentní a my musíme být připraveni těmto hrozbám čelit. Musíme přijmout, že buď podstoupíme procedury, které nás budou v určitém směru omezovat a obtěžovat, ale budeme více chráněni, nebo si budeme zachovávat větší svobodu a volnost, ale staneme se snadnějšími cíli. Rozhodnutí je na každém z nás.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 400,00 Kč
Vybráno 35.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 649 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 3,31 out of 5)
Loading...
33 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)