15.7.2015
Kategorie: Společnost

Za užití jména Václav Havel se u nás platí!

Sdílejte článek:

EVA VALERIE MAXOVÁ 15|07|2015

Víte, že zisk z užití jména Václava Havla ve výši 30 tisíc korun bez DPH si mezi sebe dělí Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 a Knihovna Václava Havla?

Právě zmíněná nadace spravuje osobnostní práva po Václavu Havlovi a peníze získané za užití jeho jména velkoryse z části věnuje i Knihovně Václava Havla. Jak bohulibé, ovšem nikterak nepřekvapující, neboť všechno je o Václavu Havlovi, prvním demokratickém prezidentovi, který nehledě na svou popularitu za hranicemi naší země, zanechal v myslích mnohých občanů trpkou pachuť a neochotu se o něm bavit, připomínat si jeho přehmaty, natož ho uctívat. Poslední exprezidentova cesta na katafalku a uložení jeho uren milující manželkou do rodinné hrobky, však zdaleka neuzavřely kult tohoto muže.

Ve své době mě, stejně jako ostatní informované spoluobčany, překvapila započatá instalace Laviček Václava Havla, “symbolů demokracie”, které navrhl Havlův dvorní architekt Bořek Šípek, a které si vytipovaná města mohou pořídit bratru za 250 tisíc korun českých. Instalace a vše spojené s odhalením těchto laviček, téměř vždy za účasti manželky zesnulého prezidenta, veřejnosti připomíná jedno velké divadlo, plné úsměvů, odhalených zubů a bezduché hlouposti. Vsadit český národní strom LÍPU do kruhového otvoru uprostřed malého stolku, nehledě na přirozenost stromu růst do šířky a sílit, také svědčí o mnohém.

A tak si i některá česká města, prostřednictvím svých zastupitelů, pořídila Havlovy lavičky. Zaplatila Šípkem stanovenou částku v domnění, že jsou účty vyrovnány a ono ejhle! Za nějakou dobu se od Nadace Vize 97 a Knihovny Václava Havla dozvídají, že musí ještě zaplatit sublicenční poplatek ve výši 36 300,-Kč vč. DPH, protože taková je cena za užití jména Václava Havla. Smlouva je smlouva a pořádek musí být! Za každou ikonu se musí platit a tahle havlovská má navíc nádech sametu!

ME1538716_vim_f2014_05_29F095928_01

A proto před tím, než byla na festivalu v Karlových Varech slavnostně odhalena, opět ve společnosti falešných úsměvů a odhalených zubů, a opět za účasti velké herečky, devátá Lavička Václava Havla, přijala na svém 7. jednání Rada města Karlovy Vary, dne 10. března 2015 v bodě číslo 28 usnesení ve věci uzavření sublicenční smlouvy pro realizaci LVH. Doslova se v usnesení uvádí:

„Rada města Karlovy Vary projednala  předložený materiál a schválila  uzavření smlouvy s Knihovnou Václava Havla, o.p.s., na základě které bude poskytnuta sublicence k užití Známek a jména Václava Havla pro založení, instalaci a zřízení veřejného pamětního místa „Lavička Václava Havla/Václav Havel´s Place“, které bude instalováno v Karlových Varech v parku Karla IV. Celková částka za poskytnutou sublicenci činí 36 300,- Kč vč. DPH a bude hrazena částečně z rozpočtu OKP a částečně z veřejné sbírky, která proběhla v období od 1. 6. – 17. 10. 2014 (aktuální zůstatek na peněžním fondu „Havlovo místo“ k 28. 2. 2015 je 19 171,83 Kč) apověřila  primátora města Ing. Petra Kulhánka podpisem příslušné smlouvy.“

Podařilo se, lavička stojí a občané i návštěvníci Karlových Varů se mohou kochat, ale i usednout. Aby ne, lavička byla financována z jejich peněz!

Podobně je na tom i zbylých osm odběratelů LVH, i oni museli uhradit poplatek z  Václava Havla. Celkově se pak cena jedné lavičky vyšplhala přes 280 tisíc korun.

Na případné dotazy a výhrady, Lidovým novinám, jednoznačně ředitelka Knihovny Václava Havla Smolíková sdělila: „Na základě sublicenční smlouvy toto v případě laviček účtujeme. Projekt jsme zaštítili a investovali do něj. Je to zkrátka takový příspěvek za užití tohoto jména.“  Navíc prý tvůrce lavičky Bořek Šípek hned od počátku požadoval, aby část z výdělku šla knihovně.

Zkrátka jde o jasný lavičkový byznys, kde se musí zpeněžit úplně všechno. Humanita, pravda a láska ke světu a lidem jde v tomto případě stranou. Rozhodující je jméno, a to zní Václav Havel! Jistě, tady je na každém městě, zda si kultovní posez koupí a nainstaluje, nebo peníze vloží rozumnějším směrem.

V  případě pojmenování náměstí po Václavu Havlovi v izraelském městě Haifa a následném doručení dopisu o uhrazení „poplatku z Havla“ ve výši 1 000 eur od hrabivé Nadace, který dostal český velvyslanec v Izraeli Schwarz, to takovou dobrovolností nezavání. Samotný Schwarz se domnívá, že v případě pojmenování náměstí po Havlovi jde o uznání pocty, ne o komerční produkt.

Stalo se jméno Václav Havel pouhou reklamní a finanční zdroje přinášející značkou, podobnou Milerovu Krtečkovi? Značkou, která bude putovat světem po tu dobu, pokud bude činná Vize 97 a Havlova knihovna?

Mají se i všechny české ulice, náměstí, školy, knihovny a parky připravit na to, že za jejich názvy Havlův, Havlova a Havlovo, musí a budou muset česká města zaplatit? A co letiště Václava Havla, pro většinu Čechů pořád Ruzyně? Bude i ono platit za své nové jméno? Má naše země co do činění s kultem Václava Havla?

V  roce 2013 Brně 55% Brňanů s pojmenováním ulice na Havlovu nesouhlasilo. Jistý občan nahlas řekl: „…nebude mi vadit, pokud se bez ní obejdeme. Připadne mi, že národ spíše rozděloval, než spojoval.“

Na podnět divadelníků z Husy na provázku a členů Sokola Brno I., i díky aktivním zastupitelům nakonec Brno Uličku Václava Havla má. Zapadlou bezejmennou, stísněnou, nacházející se poblíž Chrámu Svatého Petra a Pavla a Zelného trhu.

Napadá mě: Trochu drahý špás, pyšnit se nezajímavou úzkou ulici, která měla být pro město symbolem demokracie a vzpomínky, a místo toho je dnes pouhým pouličním názvem, který má pro vymahače poplatku cenu 30 000,-Kč bez DPH. Nemyslíte?

ZDROJ: Eva Valerie Maxová

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 246 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...