babiseet
25.5.2016
Kategorie: Ekonomika

Za porušení zákona o EET hrozí pokuta 500 000 Kč nebo i likvidace firmy

Sdílejte článek:

COM 25|05|2016

Od prosince letošního roku okusí první várka “parazitů” nekonečné Babišovské blaho elektronické evidence tržeb (EET). Další pak s e-tržbami musí počítat už o několik měsíců později. S čím však podnikatelé musí rovněž počítat, jsou poměrně přísné sankce, které jim za porušení zákona o EET hrozí.

Tvrzení Andreje Babiše, kterými ospravedlňuje tuto další šikanu živnostníků a firem jsou následující:

 • Zamezí se daňovým únikům 
 • Zvýší se výběr daní
 • Do rozpočtu přitečou miliardy
 • Narovná se tržní prostředí
 • Systém bude připraven a bude fungovat!
 Myslím, že velmi dobou, ač poměrně ostrou, odpověď dostal na serveru nasranek.cz: Abych řekl pravdu, už mě začíná opravdu unavovat bavit se s lidmi o EET (elektronická evidence tržeb) a vyvracet jim jejich babišovsko-kreténské pseudoargumenty. Takže to tak nějak zhodnotím tady, abyste nad tím zkusili přemýšlet taky z jiné strany.

 • Argument: Zamezí se daňovým únikům

Leda hovno se zamezí. Daně se dnes a denně šmelí všude a rozhodně podíl šmelení je na příjmové stránce, čili to co chce hlídat Babiš se svou EET, minimální problém z hlediska příjmu daní do státního rozpočtu. Daleko větším problémem je, z hlediska daňových úniků takzvaná a všemi velkými firmami používaná, daňová optimalizace. Samotný Agrofert daňově zoptimalizuje (rozuměj odkloní dle zákona) zhruba 1/3 financí, které by za normálních okolností měli skončit ve státní kase. A že jen v případě Agrofert Holding létají na této optimalizaci sta miliony, snad nemusím ani dodávat.

 • Argument: Zvýší se výběr daní

Demagogický blábol a zbytečný risk. V žádné zemi, kde se tato kravina zavedla se neprokázalo, že by to něčemu prospělo. V Chorvatsku se sice zvýšil výběr daní, ale už se nedodalo, že se některé daně snížili a celkově, že se celý systém změnil. A říct při tolika zásazích do daňového systému, že EET může za větší výběr daní je čistá demagogie a spekulace.

 • Argument: Do rozpočtu přitečou miliardy

Zase čisté věštění z koule. I samotný velkopodnikatel Babiš tvrdí, že by mělo toto řešení přinést do státního rozpočtu cca 12 mld. korun, což je podíl z celkového veřejného dluhu ohromných ani ne 1%. Rsp je to asi 0,66%!!! Navíc se odhaduje, že roční provoz bude stát údajně asi 300 milionů korun.

Zde se trošičku pozastavím a zkusím napadnout čísly tento blábol o provozu a nákladech, které samotné EET pro stát představuje. Nedovedu totiž pochopit, jak toto číslo může být tak malé. V tomto čísle je započítán samotný provoz a mzdy úředníků, kteří se o to budou starat. Ale teď by mě zajímalo, co bude s vedlejšími náklady. Jestliže Babiš tvrdí, že poskytne daňovou úlevu podnikatelům ve výši 5000 Kč ročně, znamená to tedy, že každý podnikatel si může „uříznout“ 15% (daň z příjmu) z těchto 5000 Kč, což je v konečné fázi pro podnikatele úspora 750 Kč. A když vynásobíme úsporu (to o co se obere stát oproti dnešku) 750 Kč x 970 000 (přibližný počet OSVČ v ČR), dostaneme celkový objem financí, o které bude státní kasa chudší a to jest rovných 727 500 000 Kč. Takže se mi zdá, že tu někdo kecá.

 • Argument: Narovná se tržní prostředí

Vůbec netuším o jakém tržním prostředí se hovoří a co vlastně chtějí narovnávat?! Tržní prostředí je v této republice pokřivené tak, že to snad už víc ani nejde. Babiš vykazuje zisky převážně díky dotacím (rozuměj dar od státu). Stát neustále něco podnikatelům v tržním prostředí zakazuje (kouření v hospodách), přikazuje (jedno nealko v jídelním lístku), omezuje (minimální mzda) a neustále mění podmínky podnikání. Bude platit tohle, další rok už zase ne a když se změní jednou za čtyři roky vláda, tak se zase všechno zruší, změní a znovu dojebe jiným směrem.

 • Tvrzení: Systém bude připraven a bude fungovat!

Ve státě, kde nedokážou spustit bez problémů ani obyčejný centrální registr vozidel (což je zjednodušeně řečeno jedna velká propojená databáze) a nedokáží ho stabilizovat ani za půl roku, je toto tvrzení velice úsměvné. Navíc do centrálního registru byly řádově desítky vstupů za minutu, do EET budou třeba přes obědy možná i sta tisíce vstupů a to bude teprve mazec.

No a k tomuto paskvilu si ještě musíme připočítat, jako ke každé socialistické totalitární “myšlence” na ovládání stáda, likvidační hrozby, které zákonodárce Bureš do zákona vetknul:

Za porušení zákona o evidenci tržeb hrozí sankce i fyzickým osobám nepodnikatelům. Pokud závažným způsobem úmyslně ztíží nebo zmaří evidenci tržeb, dopustí se přestupku, za který mohou dostat pokutu až 500 000 korun.

Sankce se ale samozřejmě hlavně týkají podnikatelů. Správního deliktu se dopustí tehdy, pokud závažným způsobem ztíží nebo zmaří evidenci tržeb. Právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí správního deliktu tím, že jako osoba, která eviduje tržby, poruší povinnost:

a) zaslat datovou zprávou údaje o evidované tržbě správci daně,

b) vystavit účtenku tomu, od koho evidovaná tržba plyne,

c) umístit informační oznámení,

d) zacházet s autentizačními údaji nebo certifikátem pro evidenci tržeb tak, aby nemohlo dojít k jejich zneužití.

Za správní delikt se uloží pokuta:

 • do 500 000 Kč, jde-li o správní delikt podle odstavce 1 nebo 2 písm. a) nebo b),
 • do 50 000 Kč, jde-li o správní delikt podle odstavce 2 písm. c) nebo d).

Za porušení zákona hrozí však i uzavření provozovny:

Zákon nicméně dává úřadům možnost potrestat podnikatele i nepeněžním způsobem. Pokud se bude jednat o zvlášť závažné porušení povinnosti zasílat údaje o evidované tržbě nebo vydávat účtenky, úřad nařídí okamžité

a) uzavření provozovny nebo

b) pozastavení výkonu činnosti, při které dochází k evidenci tržeb.

Toto rozhodnutí půjde zrušit až tehdy, pokud podnikatel prokáže, že pominul důvod, pro který bylo toto opatření nařízeno. 

Tedy volně přeloženo – Agrofertministerstvo a jeho úředníci budou moci ještě pohodlněji likvidovat šéfovu konkurenci, která se mu bude zdát nepohodlná či jen tak z rozmaru. Věru úžasné “rovné” podmínky pro podnikání. Jenže co chtít po člověku odkojeném komunistickou ideologií, který si myslí, že podnikat znamená dojit státní rozpočet nebo dotace z evropských fondů a ty reálné daňové poplatníky hubit jako nepřátelskou třídu, že?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 12 078,00 Kč
Vybráno 34.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 159 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.