4.2.2014
Kategorie: Ekonomika

Za neplatiče daní si může stát sám. Systematicky je vyrábí

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK MATĚJKA 04|02|2014

 

Nejvyšší kontrolní úřad vydal zprávu o růstu daňových nedoplatků. Dost možná se přitom neplacení daní stává jen poslední cestou k přežití zásahů samotného státu. Jen etatisty, ať už mají jakýkoli politický dres, překvapí, že nedoplatky rostou raketovým tempem. Od roku 2010 do konce roku 2012 vzrostly z 106,4 miliardy na 134,7 miliardy korun. Více než o čtvrtinu.

 

 

Nejlepším způsobem, jak někomu neposkytnout příležitost k tomu, aby zneužil vaše peníze, je nedat mu je. Obdobně to ostatně platí i v oblasti korupce, která je ve své podstatě na daních závislá, a kterou nezastavíte a neomezíte žádným jiným opatřením, než tím, že zavřete kohouty. Tam, kde není co přerozdělit, korupci nenajdete. Jsem přesvědčen, že ti, kteří si peníze vydělají, vědí vždy lépe, než stát, jak s těmito penězi naložit ku prospěchu dalšího rozvoje. Opomenout nemohu ani fakt, že způsob, jakým tento stát dlouhodobě a systémově zachází s daněmi, je žalostný a za hranicí zdravého rozumu. Do roviny trestní se však za podobný způsob zacházení s penězi mohou dostat jen občané a firmy, zatímco politici jsou z obliga, neboť v jejich případě je možné nejen nedbalostní neefektivitu, ale i cílené zneužití ve prospěch vyvolených přikrýt zákonem, vzniklým tzv. politickým rozhodnutím.

 

Na výše uvedený vývoj daňových nedoplatků mají negativní vliv i státní dotace. Nejenže kvůli nim už nejsme schopni zjistit skutečnou férovou vstupní cenu výrobků a služeb a zcela jsme skrze ně zničili skutečnou, tolik žádoucí a tržně přirozenou konkurenceschopnost, ale zároveň jsme jejich téměř bezbřehou aplikací napříč obory vyrobili umělé „poctivé plátce daní“. Když chcete dotace pro další období, nesmíte mít na daních nedoplatky. Skoro ideální způsob státu, jak si udržet plusové daňové plátce, viďte. Jenže podívejte se do výročních zpráv firem, které dotace čerpají. V podstatě můžete namátkou. Je to jedno. Skutečnost je totiž taková, že jimi nakonec odvedené daně ani zdaleka nedosahují výše přijatých dotací. Jinými slovy jejich „příkladnou“ daňovou pozici plátce platí ti, kteří dotace nedostávají, ale daně platí také. Ty skutečné. V řadě případů jde navíc o přímou konkurenci, která ještě, přes všechny zásahy státu, přežívá.

Fakt, že někteří neplatiči daní jedou od začátku na bílé koně, protože s neodvedením daně počítají již předem jako se svým ziskem, a neschopnost státu s nimi zatočit jednotlivě a přísně adresně, se staly v minulosti základem řady plošných opatření, na které dojeli ti poctiví, kterých je většina. Byrokracie je rok od roku větší, systém sledování občanů a firem byl doveden do orwellovských rozměrů, daňová zátěž je ve svém úhrnu stále vyšší. Přesto to státu nestačí.

 

Ještě nikdy jsem nezaznamenal, že by se někdo z politiků, kteří se nakonec skrze volby dostali nahoru v průběhu času, zabýval skutečnou podstatou důvodů daňových nedoplatků. Tím primárním důvodem neplacení daní, když vyjmu ty, kteří s neplacením počítají už na začátku jako principem, aby pak bílého koně někam uklidili, přitom není masochistická snaha o život v obavách a strachu z finančáků a policie. Důvodem je přežít. Přežít zásahy státu, přežít výši daní, odvodů, poplatků, nákladů na umělou certifikaci každé blbosti, přežít v době systémového potlačování skutečné zdravé konkurenceschopnosti skrze dotace, na které prostě nemá žaludek každý. Přežít politiky, kteří mají podnikatele za parazity, a umožnit lidem mít práci. Práci, ne zaměstnání.

Není to tak dávno, kdy soud rozhodl, že připoutání se ke stromu na Šumavě bylo ze strany aktivistů legálním projevem vzdoru státní moci, když proti nim zasahovali policisté s bruskami. Kéž by se jednou našel soudce, který při zohlednění toho, jak stát zachází s penězi občanů a firem, došel ke stejnému závěru i v případě neplacení daní. Zejména pak, když jejich neodvedení umožnilo navzdory státním zásahům přežít, a peníze takto ušetřené byly použity na další rozvoj, nikoli prožrány. Ve skutečnosti totiž, pro mnohé politiky jistě paradoxně, není parazitem podnikatel, který se snaží přežít, ale každý, kdo z jeho práce a daní žije, a ještě má tu nebetyčnou drzost ukazovat na něj prstem, že má platit víc, protože to nestačí.

Jo, daňové nedoplatky rostou. Rostou každý rok. Rostou, protože současní politici nepochopili, že slova Ronalda Reagana „Názor státu na ekonomiku lze shrnout takto: Když se to hýbe, zdaňte to. Když se to hýbe ještě dál, regulujte to. Když se to už nehýbe, dotujte to,“ byla jen vtipnou nadsázkou, nikoli základem vztahu státu k občanům, firmám a podnikatelům, který je nutno naplnit. 

 

 

 

ZDROJ: František Matějka

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 19 771,00 Kč
Vybráno 56.48%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 38 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.