pionyri
18.11.2015
Kategorie: Historie, Politika

“Za komunismu jste se měli lépe”, řekla 26 let po revoluci žákyně ZŠ svému učiteli

Sdílejte článek:

MAREK STRAPKO 18|11|2015

Měli jste byt, práci a všeho, co k životu potřebujete. Tlumočila názory mnoha, kteří řeknou pouze A …

Přímo symbolicky jsme měli na hodině občanské výchovy probírat různé typy ekonomik. Tržní, příkazová nebo ta naše smíšená. Jaké jsou jejich plusy a mínusy ….? Téma nezklamalo a děti umí být velmi šikovné. Člověk zjistí, že z vyprávění svých rodičů, respektive častěji z úst prarodičů, se dozvědí mnohé věci (napohled často pozitivně). Kdo by přece oponoval, že je špatné mít stanovenou přesnou cenu potravin a navíc často velmi nízkou? Komu by se nelíbilo, kdyby jak začínající mladá rodinka dostal byt – někdy dokonce zcela zdarma, jindy s “nevinnou” půjčkou. Komu by se nelíbilo ihned po dostudování dostat zaměstnání – a to dokonce v daném oboru?

Všechno to zní velmi krásné, spravedlivě a rovně, možná ještě rovněji, než by se dalo vůbec představit v tom nejkrásnějším idealistickém snu o dokonalém světě. Všechno je to ale pouze obyčejné A, za nímž následuje nespočet Béček.

Ke každému A patří B

A trvalo by věčnost rozepisovat všechno dobré, skrývající za sebou B. Tak například takové mléko nebo vejce. Jejich cena byla stanovena a nízká. Můj děda, dozajista nebyl sám, musel ale týdně odevzdávat vejce, mléko a případně jiné suroviny ze svého malého hospodářství na dvoře domu. Byla to jeho daň za to, že chce něco vlastnit. A to něco byla kráva a pár slepic. Kolik lidí levně nakupovalo i suroviny z jeho práce, za kterou obdržel haléř nebo dva ?! Byl to jistý druh otrokaření.

A co tak nákup v pozdějších hodinách? Mléko došlo a stejně tak i vejce. Takže ráno měli, později už ne. Jak to již bývá, i zde často platila “korupce a známosti”. Pánkovi se “cosi” odložilo pod pult. 

Mladé rodinky to měli ve velkém lehčí. Pokud tedy mluvíme o bydlení. Cílem však bylo uchovat a “konzervovat” člověka v jedné krabici na celý život. Byla to menší forma “komunitního” života. Naštěstí k nám nikdy nedorazila doba, která by nás odkázala na společné sdílení kuchyně a toalety na chodbě nebo, jak to chtěli soudruh Marx a později Lenin, vytvořit prakticky život bez rodin. 

Pracovali všichni a samozřejmě i ti, kteří nechtěli a proto i často nepracovali. Dnes se flákají na ulici, v hospodě nebo doma. Tehdy se mnozí (ne že by dnes ne) poflakovali v práci a pak v hospodě. Vytvořit pracovní místa pro všechny je možné pouze tehdy, pokud vyrábíš i to, co nepotřebuješ a nechceš. Ale vyrábíš jako zběsilý a když je přebytek, tak to zdarma pošleš Kaddáfímu, Castrovi nebo jen tak bratrsky na východ. Nic to, že na kolo čekáš tři měsíce, hlavně, že je kladiv a srpů pro celý svět.

Minule moje známá vzdychala, že jaké jsme měli vymakané družsva a v nich kvalitní dobytek a z něj kvalitní maso. A jaké množství dobytka a masa. Tak jsem já jí zeptal, že proč táta a máma čekali tři hodiny v řadě na maso a nedostali koupit ani podřadný bůček za 15 Kčs. Neodpověděla mi …

A takto bychom mohli pokračovat ze vším. Rozebírat A a B. Pokud by někdo namítal, i v dnešní době platí A rovná se B. Tento vzorec je stejný a neměnný. K bývalému režimu platí však i C nebo S (Svoboda).

Právě svoboda patří mezi nejvzácnější dary, spolu se zdravím a životem samotným. Bez ní je pro mě život ničím. Ano, najdou se lidé, kteří ve jménu blahobytu, spokojenosti a pohodlnosti zavrhnou tento dar. Nelze ale soudit, protože každý jsme jiní. 

Děti se na mě dívali a já jsem jim vysvětlil:  “My tady teď máme svobodnou diskusi. Vy říkáte názory, já říkám také, vy se ptáte a já se ptám. Vy tady něco kritizujete a také kritizuji. A kdybychom tohle dělali 26 let dozadu , tak já bych už nemohl být učitelem a vy byste měli snížené známky z chování. Vaši rodiče by byli předvoláni do školy a přinejmenším zastrašeni … “Někteří žáci pochopili a jiní ne. Svoboda je totiž pro ně takovou samozřejmostí, že si nedokáží uvědomit její hodnotu. Nezazlívám jim to, protože nikdy nezažili ten pocit – být nesvobodným v názoru, vyznání, cestování, studiu …

Zazlívám to však generacím, které tyto věci zažily. Část jejich známých bylo třeba šikanováno jen proto, že chodili do kostela nebo poslouchali nepovolenou muziku. Přesto mnozí vzpomínají na tyto fantastické časy. Nebylo by na tom nic špatného, ​​kdyby nevyslovili tu hnusnou, sobeckou a slepou větu:

“Za komunismu jsme se měli lépe.”

ZDROJ: Marek Strapko

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč

Celkem za měsíc: 6 238,00 Kč
Vybráno 17.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 80 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,24 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
48 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.