pionyri
18.11.2015
Kategorie: Historie, Politika

“Za komunismu jste se měli lépe”, řekla 26 let po revoluci žákyně ZŠ svému učiteli

Sdílejte článek:

MAREK STRAPKO 18|11|2015

Měli jste byt, práci a všeho, co k životu potřebujete. Tlumočila názory mnoha, kteří řeknou pouze A …

Přímo symbolicky jsme měli na hodině občanské výchovy probírat různé typy ekonomik. Tržní, příkazová nebo ta naše smíšená. Jaké jsou jejich plusy a mínusy ….? Téma nezklamalo a děti umí být velmi šikovné. Člověk zjistí, že z vyprávění svých rodičů, respektive častěji z úst prarodičů, se dozvědí mnohé věci (napohled často pozitivně). Kdo by přece oponoval, že je špatné mít stanovenou přesnou cenu potravin a navíc často velmi nízkou? Komu by se nelíbilo, kdyby jak začínající mladá rodinka dostal byt – někdy dokonce zcela zdarma, jindy s “nevinnou” půjčkou. Komu by se nelíbilo ihned po dostudování dostat zaměstnání – a to dokonce v daném oboru?

Všechno to zní velmi krásné, spravedlivě a rovně, možná ještě rovněji, než by se dalo vůbec představit v tom nejkrásnějším idealistickém snu o dokonalém světě. Všechno je to ale pouze obyčejné A, za nímž následuje nespočet Béček.

Ke každému A patří B

A trvalo by věčnost rozepisovat všechno dobré, skrývající za sebou B. Tak například takové mléko nebo vejce. Jejich cena byla stanovena a nízká. Můj děda, dozajista nebyl sám, musel ale týdně odevzdávat vejce, mléko a případně jiné suroviny ze svého malého hospodářství na dvoře domu. Byla to jeho daň za to, že chce něco vlastnit. A to něco byla kráva a pár slepic. Kolik lidí levně nakupovalo i suroviny z jeho práce, za kterou obdržel haléř nebo dva ?! Byl to jistý druh otrokaření.

A co tak nákup v pozdějších hodinách? Mléko došlo a stejně tak i vejce. Takže ráno měli, později už ne. Jak to již bývá, i zde často platila “korupce a známosti”. Pánkovi se “cosi” odložilo pod pult. 

Mladé rodinky to měli ve velkém lehčí. Pokud tedy mluvíme o bydlení. Cílem však bylo uchovat a “konzervovat” člověka v jedné krabici na celý život. Byla to menší forma “komunitního” života. Naštěstí k nám nikdy nedorazila doba, která by nás odkázala na společné sdílení kuchyně a toalety na chodbě nebo, jak to chtěli soudruh Marx a později Lenin, vytvořit prakticky život bez rodin. 

Pracovali všichni a samozřejmě i ti, kteří nechtěli a proto i často nepracovali. Dnes se flákají na ulici, v hospodě nebo doma. Tehdy se mnozí (ne že by dnes ne) poflakovali v práci a pak v hospodě. Vytvořit pracovní místa pro všechny je možné pouze tehdy, pokud vyrábíš i to, co nepotřebuješ a nechceš. Ale vyrábíš jako zběsilý a když je přebytek, tak to zdarma pošleš Kaddáfímu, Castrovi nebo jen tak bratrsky na východ. Nic to, že na kolo čekáš tři měsíce, hlavně, že je kladiv a srpů pro celý svět.

Minule moje známá vzdychala, že jaké jsme měli vymakané družsva a v nich kvalitní dobytek a z něj kvalitní maso. A jaké množství dobytka a masa. Tak jsem já jí zeptal, že proč táta a máma čekali tři hodiny v řadě na maso a nedostali koupit ani podřadný bůček za 15 Kčs. Neodpověděla mi …

A takto bychom mohli pokračovat ze vším. Rozebírat A a B. Pokud by někdo namítal, i v dnešní době platí A rovná se B. Tento vzorec je stejný a neměnný. K bývalému režimu platí však i C nebo S (Svoboda).

Právě svoboda patří mezi nejvzácnější dary, spolu se zdravím a životem samotným. Bez ní je pro mě život ničím. Ano, najdou se lidé, kteří ve jménu blahobytu, spokojenosti a pohodlnosti zavrhnou tento dar. Nelze ale soudit, protože každý jsme jiní. 

Děti se na mě dívali a já jsem jim vysvětlil:  “My tady teď máme svobodnou diskusi. Vy říkáte názory, já říkám také, vy se ptáte a já se ptám. Vy tady něco kritizujete a také kritizuji. A kdybychom tohle dělali 26 let dozadu , tak já bych už nemohl být učitelem a vy byste měli snížené známky z chování. Vaši rodiče by byli předvoláni do školy a přinejmenším zastrašeni … “Někteří žáci pochopili a jiní ne. Svoboda je totiž pro ně takovou samozřejmostí, že si nedokáží uvědomit její hodnotu. Nezazlívám jim to, protože nikdy nezažili ten pocit – být nesvobodným v názoru, vyznání, cestování, studiu …

Zazlívám to však generacím, které tyto věci zažily. Část jejich známých bylo třeba šikanováno jen proto, že chodili do kostela nebo poslouchali nepovolenou muziku. Přesto mnozí vzpomínají na tyto fantastické časy. Nebylo by na tom nic špatného, ​​kdyby nevyslovili tu hnusnou, sobeckou a slepou větu:

“Za komunismu jsme se měli lépe.”

ZDROJ: Marek Strapko

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč

Celkem za měsíc: 4 725,00 Kč
Vybráno 13.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 199 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,24 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.