9 prazska barikada,5,1945
8.5.2021
Kategorie: Historie

Za co naši předci bojovali a byli ochotni položit své životy

Sdílejte článek:

JINDŘICH RAJCHL

Dnes je 8.5. Den vítězství nad patrně největším zlem, které kdy spatřilo světlo světa. Nad patrně největší hrozbou pro přežití našeho národa v celé jeho historii.


Proto je myslím správný čas se zamyslet, za co naši předci bojovali a byli ochotni položit své životy. Troufám si tvrdit, že to nebyly evropské dotace, vyšší daň z nemovitosti, základní nepodmíněný příjem pro každého jedince ani digitalizace státní správy.

Pevně věřím, že hodnotami, pro které byli připraveni zaplatit nejvyšší cenu, byly svoboda, suverenita České republiky (či chcete-li Československa) a budoucnost našich dětí.

Hodnoty, které když zdůrazníme dnes, tak se nám v tom lepším případě progresivistická většina vysměje, v tom horším nás hned označí jako zpátečníky, šovinisty, či xenofoby.

Pro mne však tyto pojmy mají stále zásadní význam.

Opravdu nechci rozmělnit svou národnost a národnost svých dětí, na kterou jsem hrdý, v nějakém vágním euro-občanství. Stydím se, když nějakého Čecha, Moravana či Slezana žijícího v naší zemi napadne napsat při jakékoliv příležitosti do kolonky “národnost” odpověď “evropská”.

Stejně tak jsem přesvědčen, že žijeme v době, kdy je naše individuální svoboda pod tlakem všech možných -ismů, v čele s covidismem v největším ohrožení od onoho památného roku 1945. Ani 40 let nesvobody ve stalinisticko-brežněvovském režimu nepředstavovalo hrozbu, které čelíme dnes. A to zejména proto, že těch 40 let jsme znali nepřítele a věděli jsme, proti komu a čemu bojujeme.

Dnes je nepřítel mnohem plíživější a sofistikovanější než kdy dřív.

Rozdíl mezi oněmi 40 lety nesvobody a dnešním stavem bych přirovnal k situaci, kdy na vás někdo útočil tankem, zatímco dnes útočí bojovým plynem. Onen tank je strašlivý, silný a těžko zničitelný, ovšem vy jej jednak vidíte, jednak víte, že má určité slabiny a ještě navíc je vám jasné, že mu časem dojde palivo i munice. Při ataku bojovým plynem ale dlouhou dobu vůbec netušíte, že se něco děje, méně prozíraví spolubojovníci vás okřikují, že zbytečně plašíte, že se vůbec nic neděje a neustále připomínají, jak byl hrozný ten tank, ovšem než se vzpamatujete, tak jste mrtví všichni.

Naštěstí jsou tady lidé, kteří mají lépe vyvinutý čich a ti už tuší, co se děje a vyzývají ostatní, aby se měli na pozoru. Aby se nenechali ukolíbat tím, že tu žádný tank není a měli se před oním plíživým nepřítelem na pozoru. Aby se znovu stmelili a postavili se na obranu svobody, české svébytnosti a budoucnosti našich ratolestí.

Dnes je ten den, kdy bychom si víc než kdy jindy měli uvědomit, že v roce 1945 nikdo neřešil, jestli bojuje vedle svého nejlepšího kamaráda nebo někoho, s kým si příliš lidsky neseděl, nebo o kom jeho známí říkali, že je to nějaký divný výlupek. Naši předci se přes všechny své rozpory spojili, aby porazili nepřítele, jenž ohrožoval naše bytí.

A já pevně věřím, že stejný přístup zvolíme i v roce 2021. Že dokážeme hodit za hlavu malichernosti, které nás rozdělují a postavíme se na obranu toho, co nás spojuje.

A já pořád pevně věřím, že tím pojítkem je touha po svobodě a po české svébytnosti. Pro mě osobně jsou to hodnoty nejvyšší – vyšší než naše osobní či ekonomické pohodlí, vyšší než náš čas, vyšší než náš život. V jiný den by to možná mohlo znít poněkud pateticky, ovšem v ten dnešní je to zcela na místě.

Pojďme se spojit – plyn už syčí kolem nás. A žádný respirátor na světě nás od něj nezachrání.

“Nic není důležitějšího než svoboda” – Ernest Hemingway

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 100 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,65 out of 5)
Loading...
59 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)