MALACOVA2
27.7.2018
Kategorie: Ekonomika

Z vyšších mezd pro státní zaměstnance profituje státní rozpočet?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Budoucí ministryně práce Jana Maláčová zřejmě nebude mít problém s diplomkou. Její představy o dalším plošném růstu platů ve státní správě jsou však mnohem horším vysvědčením pro novou členku vlády.

Je to zcela nový typ argumentace – když stát vydá více na platy, vrátí se mu to větším výběrem daní z mezd a platů a vyšším výběrem pojistného. Je to takové moderní perpetuum mobile tlačené politikou ČSSD – chceš-li zvýšit příjem státního rozpočtu o miliardu, zvyš platy státních zaměstnanců o miliard pět, na deset miliard příjmů pak potřebuješ vydat miliard padesát. Jak krásně se tyto nesmysly podávají!

Rozhovor s budoucí ministryní práce Janou Maláčovou na idnes.cz mě nepřekvapil, nicméně vzbudil ve mně pochybnosti o tom, zda vzdělání paní Maláčové v zahraničí je skutečně tak kvalitní, jak se o něm vyjádřil prezident Miloš Zeman.

Z rozhovoru vybírám dle mého soudu podstatné body:

  • Bod číslo 1

Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem jste řekla, že budete chtít, aby se platy ve veřejné sféře zvýšily plošně o deset procent, jak to chtějí i odbory. To bude asi velká srážka s premiérem Andrejem Babišem. Podle něj není možné, aby se tak přidávalo.
Je to pozice ČSSD. Není to jenom můj názor. Já si myslím, že platy ve státní sféře jsou stále velmi nízké. Musíme si uvědomit, že vzdělanostní struktura státní správy je mnohem vyšší než v soukromém sektoru. Myslím, že za poctivou práci by se měla platit férová mzda, a je to i předpoklad dobře fungujícího státu, když budou zaměstnanci státu dobře ohodnoceni.

Je zcela diskutabilní, zda „vzdělanostní struktura státní správy je mnohem větší než v soukromém sektoru“. Obávám se, že ve státní správě je právě nejvíce vysokoškolských „odborníků“, o jejichž kvalitě vzdělání mám značné pochybnosti. Jestliže stát nařídí, že na ty a ty pozice je nutná vysokoškolská kvalifikace, pak dle titulů je státní správa samozřejmě přeborníkem, ale pro naprostou většinu zaměstnanců státní správy by byla jistě zcela dostačující a adekvátní kvalitní středoškolská kvalifikace. Paní Maláčovou bych proto v tomto opravil – stát požaduje na svých zaměstnancích vysokoškolské vzdělání i tam, kde by stačilo středoškolské nebo vyšší odborné. To je příčinou oné „vzdělanostní struktury státní správy“. Soukromá sféra, která pracuje s nejmodernějšími technologiemi, vyžaduje rovněž vysoce vzdělané odborníky, kteří ale musí podat reálný výkon. To nejsou producenti kup papírů a nesmyslných hlášeních. Naopak, velmi často právě soukromé firmy stát doslova a do písmene „otravuje“ administrativou.

  • Bod číslo 2

Jak tedy chcete ANO přesvědčit, když ministryně financí říká, že plošné navýšení o 10 procent není adekvátní, a premiér prohlásil, že se nemá navyšovat plošně, ale hlavně těm, kteří berou nejméně? Ekonomika přece neporoste pořád, a že to bude stát 5 miliard navíc, vám nevadí?
V tuto chvíli ale roste a bavíme se o navyšování nyní. To nejsou jen čisté výdaje. Pokud budeme platit vyšší platy, tak z toho bude profitovat státní rozpočet, protože to znamená vyšší daňové a sociální příjmy pro státní rozpočet.

Za výše uvedený názor by budoucí ministryně práce měla vrátit své zahraniční tituly. Nic podstatného se totiž zdá se v německém vysokoškolském systému nenaučila. V soukromém sektoru totiž stále platí zásada, že se na vyšší mzdy musí vydělat vyšší produktivitou práce. Zběsilé zvyšování mezd ve státním sektoru pak nutí zvyšovat mzdy i sektor soukromý (aby lidi neutekli) a není vždy možné splnit podmínku růstu produktivity práce. Přeplácení ve státním sektoru tedy může podlomit finanční zdraví soukromého sektoru.

Nesmysl, který Maláčová vypouští tím, že z vyššího růstu mezd bude profitovat státní rozpočet, (a stát tak bude moci dále utrácet?!) je typickou ukázkou levicového myšlení. Správná konstrukce zní totiž takto – stát zvýší mzdy o 5 miliard korun a díky tomu vybere na vyšším sociálním pojištění a na daních asi o miliardu více. Saldo tohoto opatření je tak pro státní rozpočet minus čtyři miliardy. Žádné peníze navíc nepřitečou! Maláčová po vzoru všech levicových politiků jen klame veřejnost. Tvrdí totiž, že státní rozpočet získá jakési prostředky „navíc“, které lze zase utratit. Pak ovšem saldo této akce je minus pět miliard korun– tak jednoduché to je. A kdo to zaplatí? My, daňoví rezidenti České republiky- každému z nás stoupne dluh. Na hlavu (včetně kojenců) toto zvýšení platů státních zaměstnanců o 5 miliard korun činí pět set korun, pokud je státní rozpočet plánován na rok 2019 jako deficitní.

Výše uvedené jen dokumentuje můj názor na druhou vládu Andreje Babiše – je to bohužel vláda horší než ta, která vznikla po volbách 2017 jako menšinová vláda hnutí ANO a vládla bez důvěry poslanecké sněmovny. Druhá vláda sice důvěru poslanecké sněmovny získala, nicméně její politiku bude více než je zdrávo ovlivňovat levicové myšlení komunistů a ČSSD. Nyní rosteme-tak můžeme zvyšovat mzdy. Co bude potom , nás nezajímá.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 182 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...