piratsomal
8.8.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Z piráta uprchlíkem

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

Die Welt vyzpovídal somálského piráta, který si v Německu odseděl trest – a poté se zde usadil.

Desetičlenná skupina somálských pirátů přepadla na jaře roku 2010 ve vzdálenosti 900 kilometrů od afrického pobřeží německou nákladní loď Taipan. Posádka lodi se zavřela do chráněné místnosti a přivolala na pomoc nedaleké nizozemské vojenské plavidlo. Nizozemská marína na obsazenou loď zaútočila a po krátkém boji se Somálci, vyzbrojení raketomety a kalašnikovy, raději vzdali.

Trochu chaotické video z akce, mluvené vesměs holandsky, najdete zde:

Zajatí piráti byli převezeni do Hamburku, kde je německý soud v roce 2012 uznal vinnými. Tři nejmladší dostali „Jugendstrafe“, lehčí tresty do dvou let vězení, protože v době spáchání činu neměli ještě 21 let. (Jejich věk ovšem nebyl zjištěn z nějaké profesní karty piráta; tento článek zmiňuje, že byl jen odhadnut. Věčně se opakující téma německé justice.) Zbytek si odnesl mezi šesti a sedmi lety odnětí svobody. Mimochodem, byl to první hamburský proces proti pirátům po šesti stech letech.

Píše se rok 2018. Co se s odsouzenými piráty mezitím stalo? Na to odpovídá dnešní článek v Die Welt Přišel jako pirát, zůstal jako uprchlík„. Stručně:

  • všichni už mají svoje tresty za sebou,
  • čtyři se vrátili do Somálska a německý stát jim přispěl na letenku,
  • jeden se přestěhoval do Švédska,
  • pět jich požádalo v Německu o azyl a ač jim nebyl udělen, dostali tzv. Duldung, periodicky obnovovaný příslib, že je německé úřady nedeportují, a k němu rovněž přiměřené sociální dávky.

Celou záležitost rozvířila v hamburském senátu opoziční AfD. Problém je jednoduchý: somálský zastupitelský úřad nechce svým nezdárným krajanům vystavit nové pasy, tudíž je Německo v souladu se svým právem musí trpět na svém území a živit je. Somálsko akceptuje zpátky pouze ty občany, kteří požádají o návrat dobrovolně. Dá se tedy čekat, že oněch pět bude v Hamburku ještě nějakou dobu doma.

Novináři z Die Welt jednoho z nich našli a vyzpovídali. Nepřekvapivě nechtěl být uveden v novinách plným jménem, vystupuje tedy ve článku pod přezdívkou Abdi. „Abdi“ se v Německu oženil podle islámského práva a narodila se mu zde dcera. To mu dává šanci, že nebude odsunut vůbec, protože právně řečeno, má rodinný vztah k osobám, které jsou na německém území legálně. (Žena má povolení k pobytu.)

„Ve vězení se mi žilo, jako ještě nikdy,“ vypráví Abdi novinářům z Weltu. „Žádné granáty, nikdo na mě nestřílel. Chodili mě navštěvovat lidé z organizace Kein Mensch ist illegal.“ Rozčiluje jej však skutečnost, že se na něj AfD v senátu vyptávala. „Naučil jsem se německy, založil rodinu, a pořád mě redukují jenom na to, že jsem pirát.“

Jelikož o piráta s malým p přeci jen zaměstnavatelé moc nestojí, žije Abdi ze sociálních dávek ve výši zhruba 1000 euro měsíčně. Část z těchto peněz jde rovnou na nájem a zdravotní pojištění, do ruky dostane 416 euro. Vlastní příjem podle úředních papírů, které dostali novináři z Weltu k nahlédnutí: 0.


Komentář MK. Ne, tenhle systém není dobrý, umožňuje-li takové excesy. A lhostejno, jakými velkými ideály se přitom zaštiťuje a jak vznešenými vavříny se přitom sám věnčí.

Pirátství za použití zbraní bývalo hrdelním zločinem. I dnes bych za něj čekal – vzhledem k tomu, jak závažný čin to je – plus mínus doživotí, jako je tomu ve Velké Británii nebo Spojených státech amerických.

Celý ten koncept, že přivezete posádku pirátské lodi z jedné z nejprimitivnějších zemí světa do jedné z těch nejbohatších, uložíte jim pak tresty srovnatelné s něčím, co by dostal běžný Hans za daňový únik střední velikosti, a pak jim na dobu neurčitou zajistíte ze státní kasy kvalitu života, o které si jejich mírumilovnější krajané v Africe mohou nechat leda zdát, to je … šílenství.

Autor: 

0_Marian_Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč

Celkem za měsíc: 3 300,00 Kč
Vybráno 9.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.