hospodavirus
28.11.2020
Kategorie: Ekonomika

Z. Majerová: Nadnárodní kolosy si mastí kapsy, malý český živnostník krachuje

Sdílejte článek:

PL/Z. MAJEROVÁ

ROZHOVOR „Nemůžeme celý gastronomický sektor zavřít a v klidu sledovat, jak firmy končí jedna za druhou. To je ekonomický zločin. Totéž platí o malých obchodech. Nadnárodní giganti si v hypermarketech mastí kapsy, zatímco naši malí čeští provozovatelé krachují, protože musejí mít zavřeno. A logiku to nemá žádnou. To je další zločin,“ říká poslankyně a místopředsedkyně hnutí Trikolóra Zuzana Majerová-Zahradníková (původně zvolena za ODS). Podle ní hnutí ANO ruku v ruce s ČSSD likviduje veřejné finance, a přitom nedokázali dodržet ani slib, že o děti maminek – zdravotnic bude postaráno.

Jste původním povoláním učitelka. Právě žáci a studenti jsou v koronavirové epidemii často probíraným tématem. Brzy by se měli vrátit do školy. Vítáte to?

Ano a s velkou radostí. Děti patří do škol. Potřebují být nejen v rámci socializace ve svém kolektivu. I výuka samotná má úplně jinou dynamiku a motivace v rámci třídy a okolí je naprosto odlišná. Vidím to i u svého čtrnáctiletého syna. A ačkoli gymnázium, na které chodí – Církevní gymnázium Německého řádu v Olomouci – naprosto skvěle a poctivě už od jara zvládá každodenně výuku distanční, nedá se to absolutně srovnat. Chybí tam, a nejen pro ty děti samotné, i pro učitele, ta vzájemná interakce živého prostředí. Distanční výuka školu nikdy nenahradí.

Jak hodnotíte postup vlády, co se školství týká? Tedy uzavření škol, distanční výuka a tak dále…

Uzavření škol považuji za naprostý omyl a zločin na dětech. Představa některých, že distanční výuka může dlouhodobě nahradit normální vyučování, je naprosto scestná. Navíc nejde pouze o děti, je to i zásah do chodu rodin a do pracovních povinností rodičů.

Co o českém školství ukázala koronavirová nákaza?

Ukázala nesmírnou ochotu učitelského stavu věnovat se dětem, a to i ve ztížených podmínkách. Ale to nic nemění na tom, že vládní rozhodnutí nepustit všechny děti do škol je škodlivé.

A co ukázala o českém zdravotnictví?

Ve vztahu k zavřeným školám jen ztížila chod zdravotnických zařízení, protože mnohé maminky – lékařky a maminky – zdravotní sestry musely zůstat s dětmi doma. A slib, který jim byl dán, že o děti bude postaráno, co vím, absolutně nefungoval. V mém Olomouckém kraji nikde!

Během jednoho roku se Česká republika dostala do miliardového dluhu. Polovina za letošní rok a druhá polovina se projeví v rozpočtu příštím. Je jasné, že podobně bojují i další země, v čem je Česká republika jiná, ať už v dobrém, nebo špatném slova smyslu?

Nejsem proti přijímání epidemiologických opatření, ale musejí mít logiku a nesmějí v druhém plánu škodit. Nelze jedny chránit tím, že existenčně ničíme druhé.

Kvůli rozpočtu se hnutí ANO dostalo i do sporu s koaliční ČSSD. Ministr vnitra Jan Hamáček tvrdí, že Babišův návrh likviduje veřejné finance. Souhlasíte s ním?

Veřejné finance likvidují ANO a ČSSD ruku v ruce. Když je zemi ouvej, nemůžeme rozhazovat peníze, jako by se nic nedělo. Vláda s klidným svědomím dusí živnostníky a malé firmy, zatímco státní úředníci často sedí za plný plat doma… pardon, mají tam home office.

Na co vláda v ekonomice v krizi zapomíná? Kde tedy podle vás dělá největší chybu? Jsou to například malí živnostníci, z nichž velká část končí? Nebo restaurace a stravovací provozovny?

Vládní opatření jsou nelogická, protichůdná, často nesmyslná a pro mnohé likvidační. Třeba restaurace. Ano, ať jsou tam rozestupy, ano, ať jsou tam i roušky, pokud se zrovna nejí, ano, ať je jídelní lístek na internetu, ale proboha. Nemůžeme celý gastronomický sektor zavřít a v klidu sledovat, jak firmy končí jedna za druhou. To je ekonomický zločin. Totéž platí o malých obchodech. Nadnárodní giganti si v hypermarketech mastí kapsy, zatímco naši malí čeští provozovatelé krachují, protože musejí mít zavřeno. A logiku to nemá žádnou. To je další zločin.

Ačkoliv platí přísná opatření, jsou to právě čeští politici, kdo se opakovaně dopouštějí pochybení. Roman Prymula, Miroslav Kalousek, Marian Jurečka… všichni mají nyní fotografii z porušování nařízení. Jak to?

Nic nového pod sluncem. Typičtí papaláši. Kážou vodu, pijí víno. Na prostý lid posílají policii a sami nedodržují vlastní nařízení. Pak se divíme, že lidé mají politiků plné zuby a házejí nás do jednoho pytle. Chápu je a štve mě to. Nikdy jsem se po vstupu do Sněmovny nezačala chovat jako arogantní mocipán. Stydím se za některé kolegy ve Sněmovně.

Má ministr zdravotnictví Jan Blatný jako třetí v řadě během koronaviru vaši důvěru?

Blatný, donedávna náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno, je náhradník náhradníka – rozuměj náhradník ředitele Fakultní nemocnice Brno Štěrby, který ministerský post odmítl, náhradníka – rozuměj plukovníka Prymuly, který sám byl náhradníkem za odstoupivšího ministra Vojtěcha. Takže asi tak. Kdosi docela vtipně poznamenal, že ministrem zdravotnictví je jakýsi pán z Brna, který šel náhodou okolo ministerstva.

A má vaši důvěru protiepidemický systém PES?

Ne. Život nejsou tabulky. Zvláště pak, když můžeme mít důvodné pochybnosti o číslech, podle kterých se tabulky tvoří. Celé to na mě dělá dojem, že vládní politici si vytvářejí alibi, jak byli takzvaně akční a co všechno vymysleli, zatímco virus tak jako tak sám od sebe oslabí a ustoupí.

Proč například na stránkách Českého statistického ústavu nejsou od 33. týdne doplněny a aktualizovány údaje o úmrtí? Mohu se jen domnívat, že jsou dokonce nižší než v předešlých letech… Aa proto se nehodí do krámu vytváření strachu a poslušnosti?

Nakolik se podle vás současná situace odrazí v příštích volbách? Bude koronavirus jedním ze základních rozhodovacích faktorů?

Netroufám si říct, ale spíš ne. Co se týká koronaviru, moc velký rozdíl v přístupu vlády a opozice reprezentované demoblokem či Piráty, nevidím. Pořád je to o tom, kdo na koho nakydá víc špíny. A obávám se, že ani příští rok to nebude jinak. Když namísto programu vytváříte nesourodé slepence s jedinou vizí Antibabiš, co chcete čekat? Z politiky se úplně vytratil přirozený souboj o ideály, o pravolevé, konzervativně-liberální spektrum voličů… jde jen o moc. A za sebe mohu říct, že v současnosti jediná Trikolóra opravdu jasně, čitelně a bez ohledu na popularitu předkládá neustále návrhy řešení. Bohužel jsme ve Sněmovně jen tři. Věřím, že to lidé vnímají a příští rok budeme o mnoho silnější.

Co právě děláte?

Po strašně dlouhé době jsem otevřela a začetla se do knihy Elementární částice. Autor Michel Houellebecq mě zaujal už před pár lety románem Podvolení. Doporučuji všem, kteří si naivně myslí, že migrace se nás netýká.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč

Celkem za měsíc: 8 378,00 Kč
Vybráno 23.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 721 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
politicon.cz
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.