gottwald-a-stalin-47a74df0750af
1.3.2019
Kategorie: Historie

Z Gottwalda se po roce 1948 stala troska rozložená alkoholem

Sdílejte článek:

SM

Klement Gottwald zažíval v únoru 1948 vrchol popularity. To se však záhy změnilo poté, co se stal prezidentem.

Před 71 lety převzali komunisté veškerou moc v Československu komunisté. ,,Hrdinou” únorového státního převratu se stal Klement Gottwald, jehož aureola dosáhla právě v této době svého vrcholu. Tato skutečnost se však rychle změnila.

Poté, co se stal Gottwald po Edvardu Benešovi prezidentem, začal být v izolaci a ztrácet vliv na nejdůležitější politické události. Gottwald si pravidelně stěžoval Rudolfu Slánskému, že je na Hradě izolován a že se k němu nedostávají včas podstatné politické události. Vzhledem k tomu, že se po únoru 1948  strachoval o svůj život, aby na něho Stalin neukázal jako na ,,rozvraceče” v KSČ a nepřítele, bál se do SSSR jezdit. Byl zde do roku 1953, kdy zemřel, jen dvakrát.

Všudypřítomný strach, který byl umocněn nalezením odposlouchávacího zařízení ve své pracovně v roce 1952, způsobil, že Gottwald začal nezřízeně pít. Alkohol mu musela ředit i jeho žena Marta a nejvýše postavení soudruzi si pravidelně stěžovali, že i na veřejných akcích vystupuje předseda KSČ opilý. Z někdejšího ,,vítěze” února 1948 se začalo stávat klubko strachu, které raději obětovalo svého přítele Rudolfa Slánského, aby ve všudypřítomném hledání třídního nepřítele i v řadách KSČ nepadla vina právě  na něho. A že Moskva mohla ukázat ve své bezbřehé ideologické paranoie i na něho, bylo klidně možné.

Přesun Gottwalda na Hrad tak paradoxně přineslo vůdci KSČ jeho ústup ze slávy. Ten se týkal i zdravotních potíží, které se stupňovaly a byly dány především jeho postupující pohlavní nemocí, jíž se nakazil ve 20. letech, a téměř neomezeným pitím alkoholu. Jeho lékař Vladimír Haškovec, přesvědčený komunista mu sice doslova bral lahve s alkoholem, ale to Gottwalda od jeho konzumace neodradilo. Paradoxně byl Haškovec odsouzen v roce 1954 na šest let do vězení za to, že údajně Gottwald špatně léčil a nedbal jeho lepší životosprávy.

Z Gottwalda se na začátku 50. let začala stávat troska, která nacházela jedinou útěchu právě v alkoholu. Datum 14. 3. 1953, kdy umírá na prasklou výduť aorty, tak pro něho bylo vlastně vysvobozením. Pro komunisty se stal prakticky nedotknutelným, a to i v době, kdy probíhal v sovětském bloku kritika kultu osobnosti.

ZDROJ: securitymagazin.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 837 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...
politicon.cz
114 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.