4.6.2013
Kategorie: Společnost

Z cizího krev neteče (Pár otázek pro militantní nekuřáky)

Sdílejte článek:

ROBERT J. HŘEBÍČEK 04/06/2013

Tak to vypadá, že plošný zákaz kouření opět neprojde. Nebohé rodinky s dětmi tak zase nemohou navštívit noční herny a zaflusané čtyřky bez ubrusu, ačkoli po tom tolik touží – soudě alespoň podle hlavního argumentu, který na vás vyštěkne jakýkoli sveřepý nekuřák, když si dovolíte poznamenat, že kouření/nekouření v tom kterém podniku by mělo záviset na volbě provozovatele.

 

Ano. „A kam mají chodit rodiny s dětmi?“ To je ten nejčastější argument. Ale nejenom to. Občas se i nějaký sveřepý nekuřák sám přizná k tomu, že by rád šel do hospody, ale že mu pak smrdí hadry (plus nějaká obehraná písnička o pasivním kouření). „No a kam teda máme chodit?“ – ptá se tak nějak za všechny sobě podobné.

 

Vstup na vlastní nebezpečí

 

Jděte si kam chcete, a když se vám tam nelíbí, tak tam nelezte. Hospoda není veřejná služba pro blaho všeho lidu, aby všechen lid mohl do vedení té hospody kecat. Hospoda je cesta, kterou si podnikatel vydělává na živobytí. Musí se zamyslet a risknout způsob, jakým přitáhne a udrží lidi. Musí nabídnout služby, které někdo chce – samozřejmě u vědomí, které provází jakékoli jiné podnikání: Že ty služby sice někdo chce, ale někdo jiný zase o ně vůbec nestojí.

 

Militantní nekuřáci, kteří opakují cosi o svém právu vysedávat v jakékoli knajpě pod Sluncem, mají podivnou logiku. Nedochází jim, že debata se nevede o škodlivosti kouření – to by se vedla na bázi zakázat/povolit tabák jako takový. Tabák a kouření jsou u nás stále legální. Debata se vede o tom, jestli se všichni musí podvolit diktátu jedné skupiny.

 

Osobně a přímo bytostně nenávidím produkci Michala Davida. Je mi odporná. Řeším to tak, že Michala Davida neposlouchám – nechodím do míst a neladím rozhlasové stanice, kde ho hrají. Zároveň si nemyslím, že by provozovatel diskotéky ve vedlejší ulici měl kvůli tomu změnit repertoár. Milovníků Michala Davida (kdyžtak mě opravte, ale pokud vím, stále se mu daří na hudební scéně dobře, proto jsem si ho vybral jako příklad) bude dost na to, aby tančírnu uživili, takže nějakej Hřebíček ať si chodí jinam a nebo si doma trsá třeba na Ktož sú boží bojovníci, když má tu potřebu – řekne si provozovatel. A bude mít naprostou pravdu.

 

S kuřáckými a nekuřáckými podniky je to totéž. Proč je tak strašně těžké vysvětlit militantním nekuřákům, že na jejich potřeby (stejně jako na potřeby kohokoli jiného) svět byznysu, kam patří i pohostinství, zvysoka a zcela přirozeně kašle? Jejich potřeby (opět: stejně jako potřeby kohokoli jiného) jsou pro podnikatele zajímavé a určující tehdy, když se jejich naplňováním uživí nebo na něm dokonce zbohatne. To není cynismus, to je prostě tak. Pokud k podnikání přistoupí ještě radost nebo přesvědčení o službě dobré věci, tím líp, je to pěkné a také to lidé poznají a ocení. Ale v zásadě všechno stojí opět na poměru nabídky a poptávky po tom kterém zboží, službě. Ideály si na chleba nenamažete.

 

Ten dělá to a ten zas tohle

 

Občas zajdeme do jedné striktně nekuřácké restaurace. Perfektně tam vaří a je tam příjemná obsluha. Najíme se, dáme pivo dvě, a vyrazíme saturovat další potřeby k dalším podnikatelům, kteří nabízejí další služby či možnosti. Takže jdeme někam, kde už se sice dobře nevaří, ale kde si můžeme zapálit cigáro k dalším nápojům a dalším rozhovorům. Takhle to funguje. Jsou zkrátka podniky, které živí určitá klientela – jednou náruživí žrouti, podruhé třeba kuřáci. Jindy třeba houslisti, nudisti nebo filatelisti. Co je na tom špatně? Jak tohle porušuje něčí práva nebo někoho omezuje?

 

Jindy nás zas zachvátí stesk po té troše dekadence pátých cenových skupin, letech studií a veselé bídy… Tu pak zajdeme do dejvické nádražky. Je to pajzl, co si budeme říkat. Je to pajzl, který se neurazí, ani když to o něm řeknete. Je to totiž báječný pajzl a vy to o něm řeknete s láskou. Čas se tam zastavil tak před dvaceti lety a koštovat atmosféru mírně melancholického bezčasí tam chodí kde kdo – studenti, staří norci, občas dokonce i nějakej kravaťák. Ta atmosféra by se pochopitelně dala krájet, protože je tam ukrutně zahuleno. A chodí tam i nekuřáci, kterým to nevadí – mají tu atmosféru rádi a vědí, že kdyby se zakázalo kouřit ve všech podnicích, byl by s ní ámen. A s hospodou asi taky.

 

 

Neuvěřitelné případy ze seriálu Neuvěřitelné případy

 

Zajímalo by mě, co se asi honí v lebkách militantních nekuřáků a zastánců plošného zákazu kouření, když chtějí kuření zatrhnout i v nějaké zapadlé nádražce. Mám za to, že si to představují takhle: Rodina s dětmi, všichni jsou hladovi, unaveni, v dešti. „Podívej, tatínku, hospoda!“ – „Ale ta není pro nás, děti.“ – „Proč, tatínku?“ – „Protože si ji pro sebe zabrali kuřáci…“

 

A tak se ti chudáci, kteří by jinak v nádražní hospodě vysedávali radostně celé dny, kdyby se tam nehulilo, musejí obejít bez utopence či tlačenky, svěsit smutně hlavičky a jít šedou nevlídnou nocí dál – v Praze je totiž jenom několik set čistě nekuřáckých podniků a dalších několik set (ne-li tisíc), které jedou na běžný režim oddělených kuřáckých a nekuřáckých prostor, takže si na své přijde každý.

 

Na tomhle příkladu snad každý pochopí, jak slaboduchá je myšlenka plošného zákazu kouření za účelem nějak „ochránit“ nekuřáky. Nebo si snad fakt někdo myslí, že všechny nádražky, nonstopáče, herny, výčepy a nálevny by se najednou začaly hemžit nadšenými nekuřáky? Ale no tak…

 

Další možnost je ta, že si zastánci protikuřáckého zákona představují, jak hospodskej vyžene prohulený dědky, objedná laskonky, doboše a žloutkové věnečky společně s jahodovým koktejlem a strojem na zmrzlinu, přejmenuje „Na Růžku“ na „Rodinné centrum Koblížek“ a jede se dál. No, tak takhle to samozřejmě taky nefunguje.

 

Za svý na svým

 

Občas někdo namítne, že Praha a jiná velká města jsou v pohodě, protože je v nich nekuřáckých hospod mnohem víc. Ale co mají dělat na malém městečku či vsi, kde je jedna či dvě hospody. Snadná pomoc – otevřete si nekuřáckou! Jenomže na to vám zase řeknou, že by se tam nejspíš neuživila (což je asi pravda).

 

Kruciální otázka – když by se tam nekuřácká neuživila, uživí se tam ta jedna či dvě stávající, když z nich zákon udělá nekuřácké? Logicky ne.

 

Mentalita militantních nekuřáků je v tomhle taková strašně sobecká a socialistická: my vám řekneme, co musíte udělat, protože podle nás to je správné, ale rizika sami neponeseme. Rizika ponesete vy.

 

Když sami tušíme, že bychom s nekuřáckou hospodou přišli na buben, donutíme někoho jiného, aby tohle riziko nesl za nás. Ať si krachne. Z cizího krev neteče.

 

A to je gró celého toho protikuřáckého tažení.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 28 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.