4.6.2013
Kategorie: Společnost

Z cizího krev neteče (Pár otázek pro militantní nekuřáky)

Sdílejte článek:

ROBERT J. HŘEBÍČEK 04/06/2013

Tak to vypadá, že plošný zákaz kouření opět neprojde. Nebohé rodinky s dětmi tak zase nemohou navštívit noční herny a zaflusané čtyřky bez ubrusu, ačkoli po tom tolik touží – soudě alespoň podle hlavního argumentu, který na vás vyštěkne jakýkoli sveřepý nekuřák, když si dovolíte poznamenat, že kouření/nekouření v tom kterém podniku by mělo záviset na volbě provozovatele.

 

Ano. „A kam mají chodit rodiny s dětmi?“ To je ten nejčastější argument. Ale nejenom to. Občas se i nějaký sveřepý nekuřák sám přizná k tomu, že by rád šel do hospody, ale že mu pak smrdí hadry (plus nějaká obehraná písnička o pasivním kouření). „No a kam teda máme chodit?“ – ptá se tak nějak za všechny sobě podobné.

 

Vstup na vlastní nebezpečí

 

Jděte si kam chcete, a když se vám tam nelíbí, tak tam nelezte. Hospoda není veřejná služba pro blaho všeho lidu, aby všechen lid mohl do vedení té hospody kecat. Hospoda je cesta, kterou si podnikatel vydělává na živobytí. Musí se zamyslet a risknout způsob, jakým přitáhne a udrží lidi. Musí nabídnout služby, které někdo chce – samozřejmě u vědomí, které provází jakékoli jiné podnikání: Že ty služby sice někdo chce, ale někdo jiný zase o ně vůbec nestojí.

 

Militantní nekuřáci, kteří opakují cosi o svém právu vysedávat v jakékoli knajpě pod Sluncem, mají podivnou logiku. Nedochází jim, že debata se nevede o škodlivosti kouření – to by se vedla na bázi zakázat/povolit tabák jako takový. Tabák a kouření jsou u nás stále legální. Debata se vede o tom, jestli se všichni musí podvolit diktátu jedné skupiny.

 

Osobně a přímo bytostně nenávidím produkci Michala Davida. Je mi odporná. Řeším to tak, že Michala Davida neposlouchám – nechodím do míst a neladím rozhlasové stanice, kde ho hrají. Zároveň si nemyslím, že by provozovatel diskotéky ve vedlejší ulici měl kvůli tomu změnit repertoár. Milovníků Michala Davida (kdyžtak mě opravte, ale pokud vím, stále se mu daří na hudební scéně dobře, proto jsem si ho vybral jako příklad) bude dost na to, aby tančírnu uživili, takže nějakej Hřebíček ať si chodí jinam a nebo si doma trsá třeba na Ktož sú boží bojovníci, když má tu potřebu – řekne si provozovatel. A bude mít naprostou pravdu.

 

S kuřáckými a nekuřáckými podniky je to totéž. Proč je tak strašně těžké vysvětlit militantním nekuřákům, že na jejich potřeby (stejně jako na potřeby kohokoli jiného) svět byznysu, kam patří i pohostinství, zvysoka a zcela přirozeně kašle? Jejich potřeby (opět: stejně jako potřeby kohokoli jiného) jsou pro podnikatele zajímavé a určující tehdy, když se jejich naplňováním uživí nebo na něm dokonce zbohatne. To není cynismus, to je prostě tak. Pokud k podnikání přistoupí ještě radost nebo přesvědčení o službě dobré věci, tím líp, je to pěkné a také to lidé poznají a ocení. Ale v zásadě všechno stojí opět na poměru nabídky a poptávky po tom kterém zboží, službě. Ideály si na chleba nenamažete.

 

Ten dělá to a ten zas tohle

 

Občas zajdeme do jedné striktně nekuřácké restaurace. Perfektně tam vaří a je tam příjemná obsluha. Najíme se, dáme pivo dvě, a vyrazíme saturovat další potřeby k dalším podnikatelům, kteří nabízejí další služby či možnosti. Takže jdeme někam, kde už se sice dobře nevaří, ale kde si můžeme zapálit cigáro k dalším nápojům a dalším rozhovorům. Takhle to funguje. Jsou zkrátka podniky, které živí určitá klientela – jednou náruživí žrouti, podruhé třeba kuřáci. Jindy třeba houslisti, nudisti nebo filatelisti. Co je na tom špatně? Jak tohle porušuje něčí práva nebo někoho omezuje?

 

Jindy nás zas zachvátí stesk po té troše dekadence pátých cenových skupin, letech studií a veselé bídy… Tu pak zajdeme do dejvické nádražky. Je to pajzl, co si budeme říkat. Je to pajzl, který se neurazí, ani když to o něm řeknete. Je to totiž báječný pajzl a vy to o něm řeknete s láskou. Čas se tam zastavil tak před dvaceti lety a koštovat atmosféru mírně melancholického bezčasí tam chodí kde kdo – studenti, staří norci, občas dokonce i nějakej kravaťák. Ta atmosféra by se pochopitelně dala krájet, protože je tam ukrutně zahuleno. A chodí tam i nekuřáci, kterým to nevadí – mají tu atmosféru rádi a vědí, že kdyby se zakázalo kouřit ve všech podnicích, byl by s ní ámen. A s hospodou asi taky.

 

 

Neuvěřitelné případy ze seriálu Neuvěřitelné případy

 

Zajímalo by mě, co se asi honí v lebkách militantních nekuřáků a zastánců plošného zákazu kouření, když chtějí kuření zatrhnout i v nějaké zapadlé nádražce. Mám za to, že si to představují takhle: Rodina s dětmi, všichni jsou hladovi, unaveni, v dešti. „Podívej, tatínku, hospoda!“ – „Ale ta není pro nás, děti.“ – „Proč, tatínku?“ – „Protože si ji pro sebe zabrali kuřáci…“

 

A tak se ti chudáci, kteří by jinak v nádražní hospodě vysedávali radostně celé dny, kdyby se tam nehulilo, musejí obejít bez utopence či tlačenky, svěsit smutně hlavičky a jít šedou nevlídnou nocí dál – v Praze je totiž jenom několik set čistě nekuřáckých podniků a dalších několik set (ne-li tisíc), které jedou na běžný režim oddělených kuřáckých a nekuřáckých prostor, takže si na své přijde každý.

 

Na tomhle příkladu snad každý pochopí, jak slaboduchá je myšlenka plošného zákazu kouření za účelem nějak „ochránit“ nekuřáky. Nebo si snad fakt někdo myslí, že všechny nádražky, nonstopáče, herny, výčepy a nálevny by se najednou začaly hemžit nadšenými nekuřáky? Ale no tak…

 

Další možnost je ta, že si zastánci protikuřáckého zákona představují, jak hospodskej vyžene prohulený dědky, objedná laskonky, doboše a žloutkové věnečky společně s jahodovým koktejlem a strojem na zmrzlinu, přejmenuje „Na Růžku“ na „Rodinné centrum Koblížek“ a jede se dál. No, tak takhle to samozřejmě taky nefunguje.

 

Za svý na svým

 

Občas někdo namítne, že Praha a jiná velká města jsou v pohodě, protože je v nich nekuřáckých hospod mnohem víc. Ale co mají dělat na malém městečku či vsi, kde je jedna či dvě hospody. Snadná pomoc – otevřete si nekuřáckou! Jenomže na to vám zase řeknou, že by se tam nejspíš neuživila (což je asi pravda).

 

Kruciální otázka – když by se tam nekuřácká neuživila, uživí se tam ta jedna či dvě stávající, když z nich zákon udělá nekuřácké? Logicky ne.

 

Mentalita militantních nekuřáků je v tomhle taková strašně sobecká a socialistická: my vám řekneme, co musíte udělat, protože podle nás to je správné, ale rizika sami neponeseme. Rizika ponesete vy.

 

Když sami tušíme, že bychom s nekuřáckou hospodou přišli na buben, donutíme někoho jiného, aby tohle riziko nesl za nás. Ať si krachne. Z cizího krev neteče.

 

A to je gró celého toho protikuřáckého tažení.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Miloslav Zabloudil 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Aleš Berka 300,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 1000,- Kč, Pavel Janda 300,- Kč, David Stránský 1000,- Kč, Bc. Hynek Julínek 1000,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Ondřej Vodehnal 200,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Martin Macháček 200,- Kč, Luděk Kurka 200,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Robert Schlesinger 1000,- Kč, Vilém Černohorský 150,- Kč, Libor Fránek 50,- Kč, Otakar Matěk 50,- Kč, Eva Bielovicová 300,- Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Irena Mathauser 500,- Kč, Jan Slaba 200,- Kč, Petr Žabička 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Alena Fuszteiová 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Markéta Frydlová 200,- Kč, Milan Černý 1000,- Kč, Marie Svajdová 200,- Kč, Vojtěch Smrčka 1000,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Martin Vojtíšek 500,- Kč, Jiří Mondek 500,- Kč, Helena Kominíková 100,- Kč, Michal Horák 666,- Kč, Hana Pekárková 300,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Pavel Michalík 500,- Kč, Jaroslav Borufka 300,- Kč, Rene Grabmuller 2000,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Mgr. Jiří Kraus 1984,- Kč, Jaroslav Neuman 200,- Kč, Martina Franzová 1000,- Kč, Jan Traxler 1000,- Kč, Josef Tuček 500,- Kč, Milan Zelina 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, František Šmíd 1000,- Kč, Milan Hlaváček 200,- Kč, Šárka Průdková 300,- Kč, Nezn. dárce (poštou) 250,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Ladislav Matoušek 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Jozef Sykora 249,80 (10 eur), Josef Bílek 200,- Kč, Jan Králíček 1000,- Kč, Jan Cerny 5000,- Kč, Vitesse PSP Ltd. 100,- Kč, Jan Pšenička 400,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 300,- Kč, Jiří Chudý 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Josef Bárta 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zdeněk Poslední 200,- Kč, Miloslav Konopiský 300,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Hynek Charous 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Robert Knopp 126,80 Kč (5 eur), Stanislava Kovaříková 200,- Kč, Hana Tomová 150,- Kč, František Dvořák 300,- Kč, Ivana Stupková 500,- Kč, Růžena Neuwirthová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 48 492,60 Kč
Vybráno 138.54%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 5 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
9 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.