maxik
2.4.2020
Kategorie: Společnost

Z blogu Vox Populi: Hyenismus za koronavirovou clonou

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Nyní, v době, kdy se pozornost všech lidí soustředí na koronavirus, jen málokdo zaznamená jiné události. Včera mne velmi konsternoval další průběh událostí kolem odpuštění DPH pro nemocného Maxíka, o jehož velmi smutném příběhu jste již jistě slyšeli. Už v době, kdy ministryně financí poprvé prohlásila, že DPH nelze odpustit, se mi to jevilo být minimálně nelidské.

Rodičům Maxíka, ale i dalších, podobně postižených dětí, nezbylo než doufat, že tato interpelace ve věci odpuštění DPH – tentokrát na ministra zdravotnictví – bude úspěšnější, ale – bohužel – odpověď ministra Vojtěcha, člena nechvalně známého Aspen institutu, mne ani příliš nepřekvapila, cituji:

“Harmonizovaná směrnice o DPH platná pro celou EU neumožňuje (v tomto případě) aplikovat osvobození od DPH. Současně nejsou splněny podmínky pro individuální případ prominutí daně.“

Připomínám, že na velmi drahý lék bylo třeba vybrat 50 milionů, jenže částka byla bez přirážky DPH za daný lék. Peněz pro Maxíka je nyní již údajně dostatek, protože po zjištění, že stát vyžaduje i zaplacení DPH, se podařilo vybrat i na tuto daň. Jenže Maxík není jediný, na léčbu čeká mnoho dalších dětí, aktuálně třeba Adámek nebo Oliver. Je tristní už vědomí toho, že z nemalých částek, vybíraných na zdravotní pojištění, se u nás podobná léčba nehradí a systém je ochoten nechat malé děti zemřít v případě, že se nezajistí dostatek peněz nejen na předražený lék, ale také na DPH. 

Vláda, která může mimochodem výjimky z platby DPH sama patřičně upravit, se snaží hlavně “držet lajnu” s EU. Ostatně, nelze se ničemu divit, uvědomíme-li  si, že z jejich líhně pochází třeba Jourová, jeden z nejfanatičtějších eurohujerů.

Všichni si povinně platíme zdravotní pojištění a očekáváme, že půjde na bohulibé účely. Tedy právě na podobné případy, jako jsou těžce nemocné děti, které velmi urgentně potřebují drahý lék, který je jejich jedinou nadějí. 

Myslím, že odměna 1,2 mil. pro ředitele VZP, nadstandardní odměny pro management či honosné paláce v centrech  měst nejsou tím, nač pojištění platíme. Já jsem nebyla posledních asi 15 let jinde, než několikrát u zubaře, kde jsem si nakonec musela vše, mimo samotné prohlídky, uhradit. Tedy dlouhé roky prakticky nevyužívám ze zdravotního pojištění skoro nic, na druhou stranu platit musím. Předpokládám, že pak budou peníze v rámci solidarity využity pro potřebné, tedy pro ty, kdo – na rozdíl ode mne – zdravotní systém využívat potřebují a vyžadují velmi nákladnou péči.

Za potřebné však rozhodně nepovažuji ani manažery pojišťovny, ani jejího ředitele. Nicméně tuto velkou nespravedlnost mohla alespoň trošku vykompenzovat vláda tím, že by v podobných případech, kdy jde o život malého dítěte, DPH odpustila. Neumím si vůbec byť jen představit, že bych na jejich místě mohla podobně rozhodnout a pak v klidu spát. Třeba i s výmluvou, že si to tak přeje EU. Podobně se může zachovat skutečně jen zcela bezcitné individuum.

Je celkem jedno, jestli je v tomto případě norma EU jen výmluva nebo by skutečně Brusel něco namítal. I kdyby se vůči výjimce odpuštění DPH EU vymezila, pak je přece možné v jistých případech diktát EU ignorovat. A to především tehdy, kdy se jedná o životy malých dětí.

Co by asi dotyční politici dělali, kdyby se jednalo o jejich dítě či vnouče? Vlastně, oni by byli relativně v klidu. Mají přece dost “nahrabáno”, takže pro ně by nebyl nejmenší problém vše zaplatit a to včetně DPH. Jenže většina lidí mnoha miliony nedisponuje a těm – bohužel – stát nijak nepomůže. Naopak, jim ještě hodí klacky pod nohy.

Miliony na záchranu životů malých dětí nejsou, ale miliardy na politické neziskovky, další miliardy na cikorky na celoživotních štědrých dávkách, miliardy na prznění dětí na školách inkluzí či na nákupy předraženého armádního šrotu se najdou vždy. 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 771,00 Kč
Vybráno 36.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 761 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 4,38 out of 5)
Loading...
loading...
55 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.