VIRUS3
30.3.2020
Kategorie: Společnost

Z blogu Vox Populi: Co je na koronaviru nejzákeřnější?

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Zpočátku, ještě v době, kdy se koronavirus šířil pouze v Asii, si mnozí z nás mysleli, že je to jen nějaká nová chřipka či něco ve stylu SARS a MERS, tedy nemocí, které se nerozšířily až tak plošně. Nicméně s tím, jak se tato nemoc šíří po celé planetě, je jasné, že to “obyčejná chřipka” není.

Zařekla jsem se, že na téma koronaviru už psát nebudu, nicméně velmi mne zaujaly výsledky nejvíce “protestované” země světa. Tou zemí je Island, který má zhruba stejný počet obyvatel, jako Brno. Takže nakonec pro ně zřejmě nemohl být až takový problém přistoupit na plošné testování. Otestovat se tam může skutečně kdokoli, dokonce i ten, kdo nepřišel vědomě s nikým nakaženým do kontaktu nebo nemá vůbec žádné příznaky.  Tedy nejen, že nemá zvýšenou teplotu, ale ani nekašle. Prostě může se testovat i ten, kdo se cítí tak, jako obvykle.

To, co zjistili při testování, bylo nakonec více, než zajímavé a to právě proto, že testovali skutečně každého zájemce. Procento protestované populace na počet obyvatel je na Islandu zdaleka největší, takže i proto je ideální pro srovnání. V ostatních evropských zemích se většinou testuje jen ten, kdo má příznaky a mnohdy, jde-li  o jinak zdravého a mladého jedince, se zcela bez testování jen doporučí nemoc vyležet, aniž by se zjišťovalo, čím nemocný trpí. V žádné jiné zemi netestují kohokoli, kdo na test přijde, tedy i člověka, který je zcela bez příznaků a bez vědomého kontaktu s nakaženým. Nikde jinde v Evropě ani nevyzývají k testování i subjektivně zdravé občany.

O čem tedy výsledek testu hovoří? Především o tom, že dokonce polovina z více, než 800 pozitivně testovaných, nevykazovala vůbec žádné příznaky. Žádná zvýšená teplota, kašel, únava…nic. Podobným způsobem se testovalo i v jednom malém italském městečku u Benátek, kde otestovali celou populaci (kolem 3 tisíc obyvatel) a i tam byly výsledky podobné. Spousta lidí neměla žádné příznaky.

A nyní to srovnejme s chřipkou. Pokud se nakazíte chřipkou, během dvou dnů se objeví příznaky a vy zůstanete doma ležet, nejste-li  tedy workoholik a nerozhodnete se jít s chřipkou do práce, tam ji roznášet a přecházet. Většina lidí se však léčí doma a chorobu dál přenese maximálně na členy domácnosti. Bezpříznaková chřipka neexistuje, každý má alespoň nějaké příznaky, které nakaženého nutí se z nemoci většinou vyležet. 

Je-li však dokonce až 50% nákaz koronavirem zcela bezpříznakových, pak nakažení o přítomnosti viru ve svém organismu nic netuší. Většina zemí tyto lidi ani netestuje a vlastně ani tyto nakažené nenapadne se nechat testovat. I proto je nutné brát udávanou úmrtnost s rezervou, velké množství nakažených není ve statistikách vůbec zahrnuto. Naopak, mrtví tam jsou zahrnuti takřka všichni. Pokud se už tedy přijde na to, že byl nakažen někdo bez příznaků, tak je to spíš náhoda.

Nezvykle dlouhá inkubační doba, značně vysoké procento nakažených bez jakýchkoli příznaků a schopnost viru poměrně dlouho přežít mimo tělo hostitele. To jsou všechno atributy “ideální biologické zbraně”. Bude-li totiž někdo chtít rozšířit jiný, třeba mnohem smrtelnější druh viru po planetě, tak právě COVID-19 je skvělým testem toho, jak lze takovýto virus rozšířit. Virus, podobný například v současné době nejsmrtelnější nemoci ebole (úmrtnost je 50-80% – dle kmene) s podobnými vlastnostmi jako má COVID-19, by byl tou nejhorší smrtící biologickou zbraní. Jak se nedávno vyjádřila česká molekulární genetička Soňa Peková, tak virus byl velmi pravděpodobně vytvořen uměle, tedy výše uvedené spekulace by nemusely být jen konspirační teorií.

Právě fakt, že tato nemoc může u tak obrovského množství nakažených probíhat zcela bezpříznakově a tedy být nevědomě roznášena, je na COVID-19 tím nejzákeřnějším.  Na druhou stranu by to znamenalo, že ve finále bude mít vytvořenu imunitu mnohem víc lidí, než se vůbec tuší. Pokud tedy COVID-19 náleží k těm infekčním nemocem, které nelze dostat 2x, pak by bylo zcela logicky další podobně plošné rozšíření nákazy velmi nepravděpodobné. Virus už totiž bude mít k dispozici mnohem méně hostitelů, než nyní, kdy neměl imunitu vůči zcela novému viru vůbec nikdo.

Plošné testování na Islandu tedy prokázalo, že v jiných zemích světa nejsou deklarované případy pozitivních testů nejspíš ani polovinou skutečně nakažených. Skoro nikde se totiž občané bez příznaků netestují. 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 852 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,61 out of 5)
Loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)