xaver
6.10.2019
Kategorie: Společnost

Xaver Veselý, Česká televize a “Ústav nezávislé žurnalistiky”

Loading...
Sdílejte článek:

LUKÁŠ BURGET

Pozornost veřejnosti nedávno vzbudila rozmíška moderátora Xavera Veselého s redaktorkou pořadu Newsroom České televize. K tomu, co už bylo řečeno, dodává pan Veselý další zajímavá fakta.

Jak to vlastně začalo?

Moderátor Xaver Veselý natočil v rámci svého pořadu “Xaver a host” na Českém rozhlase rozhovor s Andrejem Babišem /1/, tak jako už v minulosti natočil takový rozhovor s jinými politiky (Vojtěch, Vondra, Gazdík, Čunek…).

V tomto pořadu spadajícím do kategorie “zábava a lifestyle” pan Veselý neřeší politická témata, uvolněně s hosty hovoří, ptá se jich na jejich životy, názory, zážitky, osobní věci a nechá hosty povídat. Je zcela evidentní, že má-li za hosta herce, bude se mluvit o jeho hereckém životě, a má-li hosta politika, bude se dotyčný z podstaty věci muset dotknout i politiky. Když si však pan Babiš začal v inkriminovaném rozhovoru podle moderátora příliš stěžovat na to, jak na něho jeho nepřátelé útočí, tak ho pan Veselý klidně a uvolněně upozornil, že tohle není klasický rozhovor s politikem, ale rozhovor “jen tak u kafe, mám pocit, že je tady příjemná atmosféra, zkuste to vydržet”. Zkrátka pohodový a profesionálně vedený rozhovor spadající do své kategorie, který moderátor rozhodně udržel v požadovaných mezích. Přesto následovala kritika moderátora, po které se vedení rozhlasu za pana Veselého celkem logicky postavilo, protože nic špatného prostě ten člověk neučinil.

Problém tedy nenastal u pana Luboše Xavera Veselého, problém nastal na serveru Hlídací pes. Tento zpravodajský a názorový web rozhovor rozebírá a snaží se vsugerovat čtenáři /2/, že moderátor porušil “Kodex Českého rozhlasu”, protože pořad je uveden jako zábavný a moderátor neuhlídal, zda – dle kodexu“pořady či jejich části nesměřují, ať již otevřeně nebo skrytě, k prosazováni určitých obchodních nebo politických zájmů”.

Naštěstí to však někdo uhlídal, samozřejmě že Hlídací pes. A s ním i Česká televize, čímž se dostáváme k dějství druhému:

Rozmíška s redaktorkou

Česká televize v rozhovoru s panem Veselým pro pořad Newsroom výtky Hlídacího psa panu Veselému naservírovala a ten se proti tomu razantně ohradil a zkritizoval tento publicistický pořad ČT24. Mohl volit mírnější výrazy, ovšem na druhé straně, málokdo by se kontroloval alespoň tak jako pan Veselý, poté co by byl opakovaně napadán. Vše je možné shlédnout zde /3/, přičemž pan Veselý k tomu uvádí: “Toto video jsem natočil jako pojistku po zkušenosti s nekorektním přístupem pořadu Newsroom 24.”

Redaktorka neustále omílá tvrzení z článku na Hlídacím psovi a na dotaz Veselého na relevanci daného webu (“Proč Hlídací pes? Dyť takových webů je?”) opakovaně odpovídá, že Hlídacího psa “Podporuje Ústav nezávislé žurnalistiky”.

A v tuto chvíli nastává dějství třetí:

Veselý pátrá po Ústavu nezávislé žurnalistiky

Xaver Veselý natáčí další video /4/, ve kterém pátrá po onom slovutném Ústavu nezávislé žurnalistiky, neboť jak říká, rozhodl se ve svém řemesle zdokonalit a poučit se od odborníků, jak se dělá nezávislá žurnalistika.

Webové stránky Ústavu nenašel, našel však na internetu alespoň adresu sídla instituce: Líšnice 208. Vydal se tedy v tato místa, navigace ho zavedla do chatové osady na okraji dané obce k plotu, za kterým se skrývá hustá vegetace a jakási novostavba. Na zvonek ani volání nikdo neodpovídá.

Veselý se tedy vrací a na internetu nachází alespoň výroční zprávu o hospodaření daného “Ústavu”, přičemž nachází zprávu z roku 2017. Zde se dozvídá o řediteli ústavu panu Ondřeji Neumannovi, o tom, že celý ústav našlapaný odborníky na nezávislou žurnalistiku, na který se odvolává Česká televize má toliko jednoho zaměstnance, o tom, že největšími donátory ústavu jsou třeba Nadační fond českých průmyslníků, chybět samozřejmě nemůže ani Sorosův Open society foundation.

Veselý na závěr spekuluje o tom, jaké cíle má největší sponzor ústavu – Nadační fond českých průmyslníků: Je-li to bohulibý cíl přispět ke kvalitnější žurnalistice, nebo zda je to klasický lobbing v médiích pro zájmy daných průmyslníků.

Jistě nejen mě bude zajímat čtvrté dějství celého příběhu. Dříve, než se ho od pana Veselého nebo ostatních zaintersovaných dočkáme, dovolím si k věci svoje názory.

Za sebe jsem si už vytvořil celkem jasnou představu: Česká televize se na server Hlídací pes opakovaně odkazuje, zve si jeho redaktory do svých pořadů (nejen Newsroomu) a zpovídá je, stejně jako zve redaktory z jiných médií, třeba nápadně často z Hospodářských novin – to ještě bude mít souvislost.

ČT evidentně považuje právě web Hlídací pes přes jeho nepříliš slavnou čtenost za nějakým způsobem relevantnější, než jiné weby. Proč tomu tak je, to napovídá redaktorka v rozhovoru s panem Veselým: Přece Hlídacího psa podporuje – považte si – Ústav nezávislé žurnalistiky. Začíná to být zajímavé: Čeští průmyslníci tedy financují virtuálně existující Ústav, ústav ve své lidumilné, čestné a osobních zájmů prosté touze podporovat kvalitní médium podporuje Hlídacího psa, přičemž ze stránek Hlídacího psa jasně vyplývá, že Ústav i Pes jedno jsou, lze si totiž ověřit, že tu řediteluje tentýž Ondřej Neumann /5/. A právě u tohoto pána se na závěr zastavme. Copak o něm na Hlídacím psovi /5/ píšou?

Ondřej Neumann

spoluzakladatel a ředitel Ústavu/vsuvka: Tohle píšou na Hlídacím psovi, ne na “Ústavu”, nelze tedy pochybovat o tom, že instituce jsou bytostně svázány/, redaktor

Absolvoval obor Ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Novinářskou kariéru začínal v roce 1993 v ČTK. Pracoval jako zástupce šéfredaktora časopisu Týden, jako šéfeditor zpravodajství pomáhal rozjíždět ČT24. Z České televize přešel do pozice zástupce šéfredaktora Hospodářských novin. Do prosince 2013 byl šéfredaktorem týdeníku Ekonom. Ústav nezávislé žurnalistiky založil po dlouhém přemýšlení nad stavem českých médií a jejich perspektivou.

Dámy a pánové, nyní je to zcela jasné a kruh se uzavírá: Pán, který “pomáhal rozjíždět ČT24″ a působil i v Hospodářských novinách, nyní řediteluje Ústavu i Psovi a jako vrcholem nezávislosti se jimi zaklíná právě ona ČT24, potažmo celá Česká televize.

Takže Česká televize nám tu trvale, pravidelně a ve velkém stylu servíruje sebepotvrzující se tvrzení, ti stejní lidé z toho stejného názorového nálevu, ze stejných kolektivů a ze stejných médií servírují ty stejné zprávy a to vše pak sebe samo nazývá nezávislou žurnalistikou, bezesporu oplývající též vyvážeností a nejvyšší možnou objektivitou a bezesporu splňující minimálně stejné nároky, jako má zmíněný Kodex Českého rozhlasu, připomeňme ještě jednou:“pořady či jejich části nesměřují, ať již otevřeně nebo skrytě, k prosazováni určitých obchodních nebo politických zájmů”.

Myslím, že stejnou nezávislost, vyváženost, objektivitu a neprosazování ničích zájmů jsme tu měli naposledy za neblahé paměti fungujícího komunistického Ústavu pro nezávislou žurnalistiku, vlastně pardon, omyl, chtěl jsem napsat Úřadu pro tisk a informace pod vedením tehdejší Strany a Vlády.

Zdroje:

1) https://www.youtube.com/watch?v=dHN_eB0sKqo&t=654s
https://hlidacipes.org/andrej-babis-si-v-rozhlase-vypravel-co-chtel-neslo-o-diskusi-ale-o-zabavny-porad-haji-se-cro/
2) https://hlidacipes.org/andrej-babis-si-v-rozhlase-vypravel-co-chtel-neslo-o-diskusi-ale-o-zabavny-porad-haji-se-cro/
3) https://www.youtube.com/watch?v=42nbRf6P2YI&t=182s
4) https://www.youtube.com/watch?v=Njh6EH2iigk
5) https://hlidacipes.org/o-nas-2/redakce/

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Richard Urinovský 200,- Kč, Vít Fortelka 2020,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Miroslava Bardoková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 11 809,60 Kč
Vybráno 33.74%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 2 016 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
52 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.