oceltrump
30.7.2019
Kategorie: Ekonomika

Washington a Peking se vrací k jednacímu stolu. Ekonomové jsou skeptičtí

Sdílejte článek:

LUKÁŠ KOVANDA

Nicméně úspěchem je vůbec to, že se zástupci obou zemí vrací k jednacímu stolu. Děje se tak po bezmála třech měsících. V květnu totiž vyjednávání ustala poté, co došlo k rozkolu mezi oběma stranami a americký prezident Donald Trump uvalil na čínský dovoz novou sadu cel. Zatím se však zdržel uvalení cel na veškerý čínský dovoz.

Peking nakupuje miliony tun amerických sójových bobů a počítá s tím, že z USA bude dovážet i další zemědělské produkty jako je bavlna, vepřové maso nebo mléko. Podle čínského tisku se tím čínská strana snaží projevit dobrou vůli. Peking však zároveň Washington obviňuje z toho, že stojí za mohutnými protivládními protesty v Hong Kongu. Přitom také vyšetřuje americkou společnost FedEx z chybného doručení zásilek firmy Huawei a odmítá, že by šlo jen o nevinný provozní omyl. Trh se tak obává, že Peking bude vůči americkým firmám působícím v Číně postupovat obzvláště tvrdě a mstít se tak za zařazení zmíněné Huawei na americkou černou listinu firem, které představují bezpečnostní či jiné riziko. Čínské úřady již před několika týdny pokutovaly čínskou joint venture americké automobilky Ford Motor kvůli porušení antimonopolních pravidel.

Čína má tří klíčové požadavky. Chce, aby Washington okamžitě zrušil zavedená cla. Aby byl svolný k vyvážené úmluvě. A v neposlední řadě, aby stanovil realistické cíle čínského dovozu americké produkce. Pokud tedy USA nepodniknou ústupek, k žádnému posunu v jednání mezi oběma stranami nedojde. To je v tuto chvíli stále ta nejpravděpodobnější varianta dalšího vývoje.

Autor: Lukáš Kovanda

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 252 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.