kongres-usa-protest-obvineni-volebni-podvody-4
7.1.2021
Kategorie: Politika

Washingtnon: V Kapitolu došlo k nepokojům

Sdílejte článek:

ET

Lidé mávající americkými vlajkami, vyjadřující podporu prezidentu Donaldu Trumpovi, včera zhruba ve 20:15 hodin prolomili bariéry před budovou Kapitolu, přemohli kapitolskou policii a natlačili se dovnitř budovy, kde právě zasedá Kongres USA.

 

Obě parlamentní komory právě projednávaly námitky proti průběhu voleb v USA. Republikánští senátoři a poslanci předkládali důkazy pro obvinění z volebních podvodů během prezidentských voleb v několika státech USA.

Jednání byla pozastavena a zákonodárci byli evakuováni. Uvnitř budovy byly hlášeny výstřely, napsala reportérka Epoch Times Charlotte Cuthbertsonová na Twitteru. Budova byla uzavřena.

Agentura PA vyfotila dva muže z ochranky Kapitolu se zbraněmi namířenými do vyraženého okna. Podle výpovědi některých protestujících došlo k postřelení jedné osoby. Jeden z protestujících natočil na svůj telefon ženu postřelenou policií do krku.

20:30 CET – Probíhá evakuace zákonodárců. Přichází odezvy z obou táborů, že protestující „překročili Rubikon“. Naprostá většina protestujících se chová pokojně. Ojediněle se vyskytly výtržnosti. Trump vyzývá protestující, aby se chovali mírumilovně.

21:10 CET – Reportér Epoch Times uvnitř budovy se domnívá, že část výtržníků mohou být členové Antify, kteří se falešně vydávají za podporovatele Trumpa. Bylo slyšet i střelbu – zřejmě policie Kapitolu zastrašovala výtržníky, kteří rozbili okno v jedné z komor. Trump opět vyzývá ke klidnému protestu.

21:25 CET – Všichni zákonodárci jsou v pořádku v podzemních prostorách.

Několik videí z webu ukázalo, jak se demonstranti dostávají do potyček s policisty, kteří střeží bariéru před budovou Kapitolu. Masa lidí na špičce davu, asi 200 000 příznivců prezidenta Donalda Trumpa, kteří se shromáždili na Kapitolu, překonala bariéry a policii.

Záběry ukazují, že byly povolány posily, které údajně střílely slzný plyn do davu. Dav prorazil do budovy a také na venkovním schodišti u vstupu do budovy se shromáždilo více lidí.

Videozáběry zevnitř budovy ukazují lidi, jak procházejí chodbami. Později byl uvnitř budovy zaznamenán slzný plyn.

Starostka okresu Columbia Muriel Bowserová oznámila zákaz vycházení od 18:00 do 6:00 ve čtvrtek 7. ledna.

Národní garda byla povolána na Kapitol, informovalo Politico.

Trump vyzval své příznivce, aby zůstali mírumilovní a postavili se za kapitolskou policii.

„Podpořte, prosím, naši kapitolskou policii a vymáhání práva,“ napsal prezident Trump na Twitteru. „Jsou skutečně na straně naší země. Zůstaňte klidní!“

Prezident Trump požádal protestující, aby místo pokojně opustili

Ve 22:25 požádal prezident Trump protestující, aby místo protestu pokojně opustili. „Vím, že se trápíte. Vím, že jste zranění. Máme volby, které nám byly ukradeny. Bylo to drtivé vítězství a každý to ví. Zejména druhá strana. Ale teď musíte jít domů. Musíme mít mír. Musíme mít vládu zákona. Musíme mít respekt k našim skvělým lidem, k zákonu a pořádku. Nechceme, aby byl kdokoliv zraněn,“ vzkázal prezident Trump protestujícím.

„Je to velmi obtížná doba. Nikdy před tím nebyla taková doba, jako je tato. Takové věci se mohly stát. Byly to podvodné volby, ale nesmíme hrát do rukou těchto lidí. Musíme mít mír. Tak běžte domů. Milujeme vás. Jste skvělí. Viděli jste, co se stalo. Viděli jste, jak se ostatní chovali. Jsou tak špatní a zlí. Vím jak se cítíte, ale běžte domů a běžte domů pokojně,“ dodal prezident Trump.

Trump zveřejnil výzvu na svém twitterovém účtu. Twitter Trumpův projev okamžitě cenzuroval kvůli jeho prohlášením o volebních podvodech.

Ve 22:30 lidé pokojně odcházejí z místa protestu.

Do 23:38 před Kapitolem zůstávají menší skupinky lidí. Policie ani protestující nepoužili násilí. Policie použila slzný plyn v bezprostřední blízkosti Kapitolu k vytlačení protestujících, kteří na místě stále zůstávají. Plyn nebyl použit přímo na protestující, ale spíše ze vzdálenosti vypouštěn do vzduchu. Hůře se dýchalo a lidé kvůli tomu opouštěli místo rychleji.

Protestující: „Proč jsme vnikli do Kapitolu?“

Někteří z protestujících, kteří na místě mluvili s reportéry deníku The Epoch Times, řekli, že do budovy vnikli, protože chtěli demonstrovat skutečnost, že lidé jsou skutečnými držiteli moci, kdyžto poslanci a senátoři pouze plní vůli lidí. Podle některých protestujících situaci vidí levicoví politici obráceně, že lidé by měli plnit jejich vůli.

„Nic tady neničíme, nezapalujeme auta ani budovy, nikomu jsme neublížili, jen chceme vyjádřit svůj názor, že nesouhlasíme s tím, jak se věci řeší,“ uvedl jeden z protestujících.

Žena postřelená policí zemřela

Video natočené jedním z protestujících, kteří vnikli do budovy Kapitolu, zachycuje událost, při níž došlo k výstřelu. Následně poté se k zemi zhroutila žena střelená do krku. Všichni kolemstojící, policie i protestující se ji snaží zachránit. Žena byla urychleně odnášena k lékařskému ošetření. Policie později uvedla, že žena postřelená v budově Kapitolu zemřela.

Záznam z událostí z 6. ledna 2021 před budovou a uvnitř budovy Kapitolu.

PS: Nejnovější zprávy pak mluví o čtyřech mrtvých, které si vyžádal vpád do washingtonského Kapitolu. Ženu, o jejímž úmrtí média informovala dříve a která podle nich patřila k podporovatelům současného prezidenta, zastřelila kapitolská policie. S odvoláním na bezpečnostní složky o tom informovala agentura AP.


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 555 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...
49 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)