VIRUS3
18.2.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Warning! Tak tohle není rýmička!

Sdílejte článek:

MICHAL BRAND

Koronavirus. To už vážně nevypadá jako bezvýznamná „rýmička“.

Ekonomické dopady

Začínají se objevovat ekonomické obtíže.

Řada firem oznamuje horší očekávané výsledky v důsledku faktického „zastavení“ čínské ekonomiky:

Japonské a jihokorejské firmy, které si najímaly zahraniční pracovníky z Číny, jsou ve velkých obtížích:

Prodeje nemovitostí v Číně prakticky zkolabovaly na naprostou nulu:

Poptávka po oceli v Číně zkolabovala:

…stejně jako poptávka po stavební oceli (což signalizuje kolaps stavebnictví)

Cestování po Číně prakticky zamrzlé:

Důležitý faktor je vysoká úroveň cen potravin (signalizuje, co se bude dít v případě ekonomických poruch s cenami základních potřeb):

Index ekonomické aktivity signalizuje také praktické zastavení ekonomiky:

Pozn.: Tento indikátor také signalizuje patrně nulový růst HDP Číny, nebo dokonce pokles.

Lze očekávat velké ekonomické problémy celé řady západních firem.

Mnohé západní firmy v Číně jednak realizují nezanedbatelnou část svých prodejů:

Pozn.: Kolik se v Číně prodá iPhones? Kolik iPadů? Jak velké tržby donedávna běžně dělal v Číně třeba Versace, Gucci, Chanel? A co Volkswagen, Porsche, BMW, Ferrari, Mercedes, Toyota? A co další a další ne-čínské firmy?

A dále západní firmy z Číny odebírají velké množství součástek, komponentů, náhradních dílů apod. a to vše v režimu „just in time“, což znamená, že během následujících dvou, tří týdnů třeba také zastaví výrobu evropské i americké automobilky apod. (Stačí, když vypadne jedna důležitá součástka a nelze auto dokončit, dokud se nenajde náhradní výrobce a ten si nenastaví svoje linky atd.)

Americká centrální banka intervenuje na trzích a pumpuje likviditu ještě zběsileji, než během finanční krize 2008-2009:

Spotřeba uhlí zůstává na minimální (svátkové úrovni), takže další signál naprostého kolapsu ekonomických aktivit v Číně:

Ekonomická aktivita v Číně propadla natolik, že došlo k dramatickému zlepšení ovzduší:

Tedy až na výjimky, protože v oblasti města Wuhan se naopak objevily enormní emise oxidu siřičitého, které jsou prý typickým průvodním jevem při spalování organické hmoty. Znamená to, že spalovaných mrtvých je tolik, že to má takový vliv na ovzduší, který je zachytitelný i z družic?

Co se děje?

Státní moc přijímá opravdu velice tvrdý postup – stačí nemít roušku, nebo být podezřelý z infekce, nebo porušit zákaz vycházení a vojenské/polovojenské jednotky se chovají vůči občanům s velkou tvrdostí:

Dle komentáře na twitteru – někdo šel na nákup a byl zadržen: https://t.co/Ji7b4o4Pii

(Zřejmě porušení zákazu vycházení nebo podezření na infekci – Čína nasadila drony skenující teploty lidí na ulici, takže možná, že jde o zadržení někoho, komu dron změřil vyšší teplotu.)

Posedávání v restauraci rázně ukončeno https://t.co/r4Lgcjhups

Osoby zadržené na ulici přes zákaz vycházení https://t.co/FfFzOVp4Cm

U bytů, kde žijí infikované osoby, čínské úřady třeba i zatloukají dveře zvenku:

Infikované osoby berou z domovů do izolace nekompromisně, a když to nejde jinak, i násilím:

Video:

A infikované koronavirem vedou polo-vojenské jednotky čínských úřadů:

Vláda vydala příkaz k izolaci nakažených

Zdravotní sestra po návratu z práce nebyla ostrahou vpuštěna do domu, kde bydlí, v obavě, že může být nosičem koronaviru:

Zdravotnický personál má poměrně vysoký počet nakažených – 1700+ a to i přes velice striktní opatření (zdravotnický personál má masky, často biohazard oděvy)

A to přesto, že zdravotnický personál chodí oblečen takto:

Pozn.: To znamená, že virus je pravděpodobně snáze přenosný, než jiné, „obvyklé“ viry.

Samozřejmě se můžete připojit k západním, zejména americkým komentátorům, kteří (a to včetně nezávislých komentátorů z alternativních webů) komentují podobné scény termíny „komunistická totalita“, „totalitní komunistický režim“ apod. Ale věřte tomu, že pokud nebo když dojde na podobnou pandemii, s potenciálně opravdu velkým smrtícím potenciálem, tak zejména americká vláda se nebude rozpakovat nasadit armádu a jednotky národní gardy. A ty budou postupovat klidně ještě tvrději, než zatím ukazují videa z Číny. Když bude situace tak vážná, že půjde o zachování existence a fungování státu a národa, žádná rozumná vláda se nebude rozpakovat nasadit třeba i těžké zbraně proti vlastním občanům – bude-li to nutné. (Země EU mohou jedině tak nasadit genderově vyrovnané politicky korektní žvanění, čímž lidskoprávní humanismus a multikulturalismus v případě velké krize velice rychle vyhrají Darwinovu cenu; smutné je, že tu Darwinovu cenu získají s multikulturalismem zároveň i Evropané).

Podle některých zpráv posílá čínská vláda do oblasti Wuhanu už ne zdravotníky, ale pracovníky pro krematoria, která jsou přetížena i při provozu 24/7.

Opatření, které přijímá čínská vláda, jsou na úrovni válečného stavu. Západní vlády jsou zatím mírnější, ale zřejmě jen díky výrazně menšímu počtu nakažených mimo Čínu. Nedělám si iluze, že by západní vlády nepřijaly dragonická opatření stejně tvrdá jako ta, která přijímá čínská vláda. (I když, země EU bych tipnul na letáčky „koronavire, nenakaž nás, prosím“. Švédsko pak na demonstrace s transparenty „Coronavirus, welcome!“)

12-minutové video s komentářem k fakticky válečnému stavu v oblasti Wuhanu:

Mj. zde znovu potvrzeno „zatloukání“ vchodů do bytů nakažených, násilné zadržování infikovaných lidí. Samostatnou ilustrací možná zoufalé situace (tedy velký počet nakažených, vysoká virulentnost a vyská úmrtnost) ilustruje příběh zde zmíněný – muž zjistil, že je nakažený, odešel z domu, aby nenakazil rodinu, ale žádná nemocnice ho nepřijala. Aby nenakazil rodinu, spáchal sebevraždu skokem z vysokého nájezdu.

Dále je uvedena informace, že doposud počty oficiálně oznámených nakažených zahrnovaly pouze ty, kteří byli otestování oficiálním testem (kterých je nedostatek). Takže počet oznámených nakažených byl fakticky limitován primárně počtem dostupných testerů.

Další shrnutí a zajímavé informace ilustrující vážnost situace je ve speciálu AlJazeery:

Čínská vláda vyhlásila fakticky stanné právo, v rámci kterého je nejen zákaz vycházení, ale v rámci kterého mají orgány státní moci v rámci svých potřeb při boji proti epidemii koronaviru pravomoc konfiskovat jakýkoli majetek, movitý i nemovitý:

Američtí komentátoři opět mluví o „komunistickém znárodňování“, ale i takovéto opatření přijme klidně i americká vláda v případě podobné potřeby. Mark my words. Když bude epidemie zabijáckého viru, americká vláda vyhlásí stanné právo a americká armáda bude mít pravomoc zabavit jakýkoli majetek, jakoukoli věc, komukoli. A bude mít i pravomoc kohokoli zadržet a v případě odporu klidně i zastřelit.

Podle amerického experta z Harvardu získává koronavirus teprve na síle:

Další důležitá informace je, že osoby nakažené koronavirem nemusí mít příznaky až 24 dní, během kterých jsou ale samozřejmě šiřiteli infekce. Navíc vědci upozorňují, že je možná nákaza i podruhé, tedy že osoba, která se nakazila a vyléčila, se mlže nakazit znovu. A druhá nákaza je ještě zabijáčtější než první:

Již dřívější studie zveřejněná na The Lancet modelovala rychlost šíření podstatně vyšší než dosud přiznaný oficiální čísla.

Zároveň údajně došlo k “problesknutí” podstatně vyšších čísel počtu nakažených a mrtvých

Viz https://www.taiwannews.com.tw/en/news/3871594 a můj článek „Koronavirus – Skuteřný počet mrtvých?“

Tato údajně vyzrazená skutečná čísla mj. také ukazují úmrtnost 15%. Pokud to tak je, pak to tedy vážně není rýmička.

Podle čínské vlády mohlo do kontaktu s virem přijít až půl milionu lidí:

Podle některých informací se vir šíří nejen kapénkovou infekcí (z kýchnutí, kašlání), ale údajně i dotykem věcí, kterých se dotýkala infikovaná osoba.

Čínská vláda nepřímo přes významnou právní kancelář oznámila možnost využít až trestu smrti proti osobám, které zatají svoje nakažení:

Čína začíná využívat sportovní haly k izolaci nemocných

Americká vláda má určené 4 vojenské základny armády USA pro internaci nakažených koronavirem

Zároveň připravuje dalších 11 vojenských základen k případné internaci nakažených

Pozn.: Myslíte si, že až bude muset americká vláda ty internační tábory plnit nakaženými, že američtí vojáci budou nakažené prosit nebo přemlouvat k odchodu?

Americká agentura CDC (Centers for Disease Control and Prevention, u nás by asi bylo Centrum pro Kontrolu a Prevenci Infekčních nemocí) oznámilo, že bude v USA testovat lidi na ulicích na možnou nákazu (to jsou ty známé čínské kontroly teploty všech lidí na ulici, speciální teamy nebo drony).

Pozn.: A když někdo bude mít symptomy nákazy koronavirem, patrně bude internován, že? Na některé z těch 15 vojenských základen. A když nepůjde dobrovolně, asi nebude přemlouván, že?

Čínští vědci zachytili první mutace koronaviru:

Zatím není jasné, jaký efekt budou nebo mohou mít tyto mutace na „parametry“ viru (jako je přenositelnost, smrtelnost apod). WHO sice prohlásila, že virus zatím vykauzje jen malé mutace:

Ale mutace koronaviru a možné změny charakteristik viru, to je další velké riziko.

Americká média i politici Čínu obviňují ze zamlčování vážnosti situace a tím z přispívání k šíření koronaviru.

No, to je jedna možnost.

Druhý úhel pohledu je možnost, že situace je opravdu nejen vážná, ale hororová. Vysoká virulentnost. Vysoký a exponenciálně rostoucí počet nakažených. Vysoká úmrtnost (15% zmíněných v „prozrazených“ číslech, viz výše?). Potenciál viru zabít desítky milionů lidí.

Zkusme si představit, že by v Evropě nebo v USA došlo k epidemii viru. Vysoce nakažlivého a vysoce smrtelného (15% úmrtnost, plus ještě větší riziko při možné druhé nákaze by byla extrémně vysoká úmrtnost). Potenciálně 10-30% populace přímo zabitých virem. Další desítky vlivem infekčních nemocí a dalších problémů spojených s nutným kolapsem fungování společnosti. Co udělají vlády? Myslíte si, že řeknou „Je to vážně v pytli. Každý druhý z vás umře“ ??? Fakt si myslíte, že by to nějaká vláda řekla? Já jsem přesvědčen, že žádná. Protože by to vedlo k okamžitému zhroucení státu. Apokalyptický film v celé zemi. Gangy všech proti všem, rabující, vraždící, páchající násilnosti. A počet obětí nutně mnohem větší. Takže každý rozumná vláda by mlčela. Čím větší by to byl průšvih, tím více by každá vláda mlčela. A jeden každý z těch, kteří by věděli, by měl hrůzu, bytostnou hrůzu z toho, co by následovalo, kdyby to proniklo na veřejnost. Takže by jeden každý mlčel – ne z přinucení, z vlastního strachu toho, co by prozrazení způsobilo. Nikdo by přeci nechtěl způsobit třeba jen to, že jeho rodina bude vyvražděna ve všeobecném šílenství a násilnostech. Takže by mlčel. Ani by se mu to nemuselo říkat.

Bylo by to – a možná to tak dokonce právě teď je – jako ve filmu 2012. Film je katastrofické sci-fi. Lidstvo čeká nezvratná katastrofa, který vyhubí všechny lidi, až na několik tisíc „vyvolených“, kteří se zachrání na speciálních lodích („archách“). Co udělají mocní a všichni informovaní v této situaci? Postarají se o lístek na archu pro sebe. A také o to, aby se to nikdo mimo okruh vyvolených nedozvěděl až do poslední chvíle, kdy vše naplno vypukne a kdy miliardy lidí umírají.

Takže tak nějak.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2020: *****

Václav Tykvart 200,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ivan Domkář ml. 300,- Kč, Vladimír Rozinek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jana Skřenková 150,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Otakar Kohoutek 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Hruška 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libuše Polášková 500,- Kč, Stanislava Ekartová 100,- Kč, Oldřich Lhoták 1000,- Kč, MUDr. Eva Niemcová 100,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jiří Hejhálek 2000,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milan Sobotka 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Jan Sabo 1000,- Kč, Martin Dřímal 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Jiří Linhart 300,- Kč, Miroslav Splítek 200,- Kč, Mgr. Luděk Tesatčík 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 18 831,00 Kč
Vybráno 53.80%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 621 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.