ruskoolympics
11.12.2019
Kategorie: Společnost

WADA: Další čtyři roky Rusku

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonSvětová antidopingová agentura WADA navrhla prodloužit zákaz startu ruských sportovců pod ruskou vlajkou na další čtyři roky. Zákaz se má týkat olympiád i mistroství světa.

Tvrdý trest pro Rusko následuje poté, co bylo nedávno oznámeno, že Rusko nesplnilo požadavek WADA a poslalo data o antidopingových kontrolách ruských sportovců s neúplnými údaji. Rusko tvrdí, že se jedná o „technický problém“, WADA kontruje tím, že byly vymazány všechny údaje o těch sportovcích, kteří neprošli antidopingovou zkouškou. Data byla údajně doplňována ex-post. Rusko se proti rozhodnutí WADA zcela jistě odvolá k mezinárodní arbitráži. Ta potom vysloví konečný verdikt. Buď potvrdí stanovisko WADA v celém případu, nebo ho upraví, v krajním případě zruší.

První názory na rozhodnutí WADA byly uvedeny na ČT24 ihned po stanovisku vedení WADA. Sportovní komentátor ČT se například vyjádřil tak, že si nedovede představit, že by se Rusko nezúčastnilo hokejového turnaje, protože se bude argumentovat vloženými náklady, které již byly vynaloženy pořadateli i účastníky mistroství světa. Osobně mi přijde jako silný argument zejména v hokejovém turnaji, že právě utkání ruských a zámořských hokejistů jsou „solí“ každého turnaje díky rivalitě, která mezi hráči i funkcionáři panuje.

Nedělám si žádné iluze o „čistotě“ ruských sportovců, atlety nevyjímaje, pokud se v Rusku zejména před olympiádou v Soči falšovaly antidopingové testy. Nicméně zákaz, který umožní startovat „prověřeným“ ruským atletům pod olympijskou vlajkou nebo pod vlajkou mezinárodní atletické federace, nepovažuji za chytrý. Rusko si bude stěžovat „politicky“ a bude zejména vůči domácímu publiku tvrdit, že je to „strach z výkonů ruských sportovců“, který je motivem zákazu účasti Ruska na mezinárodních sportovních akcí. Pokud budou mezinárodní sportovní instituce, které navíc nebudou rozhodnutí WADA respektovat z „objektivních důvodů“ – vynaložených nákladů apod. – a například mezinárodní hokejová federace zřejmě Rusko z účasti na mistroství světa nevyloučí, bude to opět v rovině politických prohlášení.

Osobně bych dal přednost tomu, aby ruští sportovci na olympiádách i mistroství světa startovat mohli pod svou vlajkou, ale museli se podrobit antidopingové kontrole ve státech, které s porušováním pravidel nemají nic společného. V dnešním světě, kdy se vrcholoví sportovci pohybují doslova a do písmene po celém světě v závislosti na pořádání mítinků či světových turnajích, by měla být určena taková pravidla, aby je ruští sportovci mohli splnit. Pokud by se podrobovali antidopingovým kontrolám ve státech určených WADA, nikdo by nemohl pochybovat v případě negativních testů, že právě tito sportovci jsou „čistí“. Náklady na testování by samozřejmě neslo Rusko.

Zákaz startu ruských sportovců pod ruskou vlajkou je zcela jistě exemplárním trestem, nicméně pochybuji o tom, že ruské sportovce, kteří nedopují, nepoškodí. Právě tito sportovci jsou ruskými politiky často nálepkování jako „zrádci“, kteří Rusko svou účastí na mezinárodních závodech „poškozují“. I pořádání soutěží v Rusku by mělo být povoleno, pokud bude Rusko souhlasit s tím, že veškeré antidopingové testy budou prováděny pod dozorem WADA. Jde o to, zda je moudré Rusko dále izolovat a „exkomunikovat“, či zda není lepší postupovat nekompromisně vůči dopingu a nepoškodit ty, kteří se do podvádění nikdy nezapojili a přesto tu možnost měli.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiřina Infnerová 400,- Kč

Celkem za měsíc: 5 000,00 Kč
Vybráno 14.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 921 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 3,15 out of 5)
Loading...
politicon.cz
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.