ruskoolympics
11.12.2019
Kategorie: Společnost

WADA: Další čtyři roky Rusku

Loading...
Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonSvětová antidopingová agentura WADA navrhla prodloužit zákaz startu ruských sportovců pod ruskou vlajkou na další čtyři roky. Zákaz se má týkat olympiád i mistroství světa.

Tvrdý trest pro Rusko následuje poté, co bylo nedávno oznámeno, že Rusko nesplnilo požadavek WADA a poslalo data o antidopingových kontrolách ruských sportovců s neúplnými údaji. Rusko tvrdí, že se jedná o „technický problém“, WADA kontruje tím, že byly vymazány všechny údaje o těch sportovcích, kteří neprošli antidopingovou zkouškou. Data byla údajně doplňována ex-post. Rusko se proti rozhodnutí WADA zcela jistě odvolá k mezinárodní arbitráži. Ta potom vysloví konečný verdikt. Buď potvrdí stanovisko WADA v celém případu, nebo ho upraví, v krajním případě zruší.

První názory na rozhodnutí WADA byly uvedeny na ČT24 ihned po stanovisku vedení WADA. Sportovní komentátor ČT se například vyjádřil tak, že si nedovede představit, že by se Rusko nezúčastnilo hokejového turnaje, protože se bude argumentovat vloženými náklady, které již byly vynaloženy pořadateli i účastníky mistroství světa. Osobně mi přijde jako silný argument zejména v hokejovém turnaji, že právě utkání ruských a zámořských hokejistů jsou „solí“ každého turnaje díky rivalitě, která mezi hráči i funkcionáři panuje.

Nedělám si žádné iluze o „čistotě“ ruských sportovců, atlety nevyjímaje, pokud se v Rusku zejména před olympiádou v Soči falšovaly antidopingové testy. Nicméně zákaz, který umožní startovat „prověřeným“ ruským atletům pod olympijskou vlajkou nebo pod vlajkou mezinárodní atletické federace, nepovažuji za chytrý. Rusko si bude stěžovat „politicky“ a bude zejména vůči domácímu publiku tvrdit, že je to „strach z výkonů ruských sportovců“, který je motivem zákazu účasti Ruska na mezinárodních sportovních akcí. Pokud budou mezinárodní sportovní instituce, které navíc nebudou rozhodnutí WADA respektovat z „objektivních důvodů“ – vynaložených nákladů apod. – a například mezinárodní hokejová federace zřejmě Rusko z účasti na mistroství světa nevyloučí, bude to opět v rovině politických prohlášení.

Osobně bych dal přednost tomu, aby ruští sportovci na olympiádách i mistroství světa startovat mohli pod svou vlajkou, ale museli se podrobit antidopingové kontrole ve státech, které s porušováním pravidel nemají nic společného. V dnešním světě, kdy se vrcholoví sportovci pohybují doslova a do písmene po celém světě v závislosti na pořádání mítinků či světových turnajích, by měla být určena taková pravidla, aby je ruští sportovci mohli splnit. Pokud by se podrobovali antidopingovým kontrolám ve státech určených WADA, nikdo by nemohl pochybovat v případě negativních testů, že právě tito sportovci jsou „čistí“. Náklady na testování by samozřejmě neslo Rusko.

Zákaz startu ruských sportovců pod ruskou vlajkou je zcela jistě exemplárním trestem, nicméně pochybuji o tom, že ruské sportovce, kteří nedopují, nepoškodí. Právě tito sportovci jsou ruskými politiky často nálepkování jako „zrádci“, kteří Rusko svou účastí na mezinárodních závodech „poškozují“. I pořádání soutěží v Rusku by mělo být povoleno, pokud bude Rusko souhlasit s tím, že veškeré antidopingové testy budou prováděny pod dozorem WADA. Jde o to, zda je moudré Rusko dále izolovat a „exkomunikovat“, či zda není lepší postupovat nekompromisně vůči dopingu a nepoškodit ty, kteří se do podvádění nikdy nezapojili a přesto tu možnost měli.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč


Celkem za měsíc: 10 698,00 Kč
Vybráno 30.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 882 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 3,15 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.