zlutevesty
26.11.2018
Kategorie: Ekonomika

Vzpoura žlutých vest

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

Současné pouliční nepokoje ve Francii se vymykají běžnému vzorci – protestuje střední třída.

Francie je zemí stávek a veřejné vřavy. Na tom není nic nového, tradice nepokojů sahá až do starého království (a tím nemyslím jen léta předcházející revoluci; například hnutí jménem Fronda v polovině 17. století bylo dost ničivé). Obvyklým organizátorem však v současné republice bývají odbory a hlavním tématem bývá zachování nějakých výhod.  V červnu 2018 takto stávkovali železničáři.

Hnutí „žlutých vest“, které zablokovalo silnice a dálnice, o víkendu obsadilo centra velkých měst a v Paříži bylo nakonec rozehnáno obušky a slzným plynem, do tohoto standardu nezapadá. Nemá jasné vůdčí osobnosti a funguje poněkud chaoticky, rovněž za pomoci sociálních sítí. A jeho účastníci se neřadí k politické levici. Iniciativa vzešla od střední třídy, která se cítí být čím dál více zatížena břemenem daní.

Bezprostřední rozbuškou pro nepokoje se stalo zvýšení spotřebních daní na paliva, zejména na naftu. Cílem je jednak vybrat více peněz do rozpočtu, jednak motivovat obyvatelstvo k odklonu od automobilů se spalovacími motory. Macron by rád viděl úplný zákaz prodeje benzínových a dieselových aut v roce 2040. Po řadu let předtím ovšem francouzský stát své občany naopak vedl k nákupu „nafťáků“. V roce 2016 tvořily diesely 62 % osobních automobilů a 95 % všech dodávek a menších nákladních aut ve Francii. Není divu, že současný vývoj Francouzi vnímají jako podraz.

Pro Macrona a jeho ministry možná není pořízení automobilu jezdícího na baterii žádným velkým rodinným výdajem, ale podstatná část francouzské střední třídy to vnímá jinak. Stát už nyní přerozděluje cca 56,5 procenta celého hrubého národního produktu, což je nejvyšší hodnota v celé EU (srovnání všech států). Francouzští občané jsou zatíženi nejen daněmi, ale i různými poplatky, které se do oficiální složené daňové kvóty nepočítají, ale v peněžence udělají díru zcela podobným způsobem. Patří mezi ně například dálniční mýtné, jedno z nejdražších v Evropě.

Při velikosti země, jejíž evropská část má 551 695 kilometrů čtverečních, je patrné, že všude nemůže fungovat dostatečně kvalitní veřejná doprava. Zvláště na řídce osídleném venkově je auto důležitou součástí života. Současná snaha pařížské vlády „vymáčknout“ z automobilistů další peníze přesáhla neviditelný limit trpělivosti. Všechny reportáže z protestů, které jsem četl, mluví stejně: břemeno odvodů a daní se stalo neúnosným, už takhle nedokážeme dále žít (The GuardianThe New York TimesRFIDie Welt). Hodně protestujících říká, že s příjmy kolem tisíce euro měsíčně mají problémy vyžít už v půlce měsíce, a ne před výplatou. Vysoké zdanění se projevuje zdražováním na každém kroku, v ceně potravin, nájmů, všeho.

Emmanuel Macron zatím ve svém reformním programu nebral na žádné protesty ohled a vypadá to, že k velkým ústupkům se nechystá ani nyní. Pařížské protesty označil za „hanebné„, jeho ministr vnitra Castaner pak dodal, že jde o „proradné chování podněcované krajní pravicí“.

Zda budou protesty pokračovat i příští víkend, se zatím neví.


Dvě poznámky k věci

Za prvé, toto je docela zajímavá událost, na kterou jsem už nějakou dobu čekal. Střední třída je v dnešním západním světě totální dojnou krávou. Splácí hypotéky, školné, odvádí většinu vybraných daní přímých i nepřímých, živí státní úředníky, udržuje skrze povinná i nepovinná pojištění v chodu systém zdravotní péče, hradí dotace pro všelijaké vykuky, nese náklady na současnou migrační krizi a v případě Francie i na sociální dávky pro milionovou populaci v proslulých banlieues. A ještě by měla mít nějaké děti, nechce-li být obviněna ze sobeckosti.

Přidejte k tomu knížecí rady o nutnosti šetřit na emisích CO2, navíc doprovázené tvrdým daňovým štulcem, který vás k tomu má motivovat, a vlastně se divím, že klid ve Francii trval tak dlouho. Někde přeci musí být nějaká mez, po které i lékař z otorinolaryngologie nebo učitelka zeměpisu vyjdou ven a začnou hledat vhodné předměty k házení.

Za druhé, skutečnou míru nespokojenosti francouzské veřejnosti bude vidět během půl roku, při volbách do Evropského parlamentu v květnu 2019. Vsadil bych se o lahev nepříliš drahého vína (tak do tří stovek), že v nich Macronovo hnutí dopadne velmi špatně, podstatně hůře než při prezidentských volbách v květnu 2017. Prezident má mimořádný talent dráždit své ex-voliče arogantním vystupováním, což se do té doby nejspíš nezmění.

Autor: 

0_Marian_Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 110 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...